Stalo se v noci. Mimo kamery a pozornost novinářů se v Praze konala akce, které se účastnil i kardinál Duka. PL byly jediné u toho

18.06.2017 12:01 | Zprávy

Daleko od kamer televizí, davů diváků a zmatků ochranek politiků se včera o půlnoci, na den přesně po 75 letech od hrdinného boje sedmi statečných československých parašutistů proti stonásobné přesile německých okupantů, sešlo několik desítek lidí v čele s kardinálem Dukou uctít památku nejen těchto vlastenců, ale i jejich pomocníků z řad domácího odboje.

Stalo se v noci. Mimo kamery a pozornost novinářů se v Praze konala akce, které se účastnil i kardinál Duka. PL byly jediné u toho
Foto: Petr Blahuš
Popisek: Kardinál Dominik Duka uctil památku padlých československých parašutistů.

Bez přehánění lze uvést, že se jednalo o skutečnou vlasteneckou elitu tohoto národa, protože účastníci byli pečlivě vybíráni pro své zásluhy nebo zájem o bádání a propagaci obětí a událostí této tragické, ale i hrdinné části českých národních dějin. ParlamentníListy.cz byly jako jediné celostátní médium na této akci přítomno také.

Akce se uskutečnila na den přesně od událostí, kterými vyvrcholilo krvavé období německého teroru poté, co se dvojici národních mstitelů, členů paraskupiny Anthropoid vyslané z Velké Británie, podařilo vykonat akt národní pomsty na šéfovi německé okupační moci, generálu SS a prezidentu Interpolu Reinhardu Heydrichovi. Její účastníci se podle organizátorky akce Jindry Svitákové z Historického kaleidoskopu zde sešli k neformální, ale o to osobnější pietě.

Mezi pozvanými byl kromě už zmíněné hlavy katolické církve u nás kardinála Dominika Duky a zástupce ParlamentníchListů.cz také spisovatel a publicista Jindřich Marek (autor mnoha knih na téma 1. a 2. československého odboje- pozn. red.), spoluzakladatel a ředitel Centra české historie Jaroslav Houška, poradce náčelníka generálního štábu pro Aktivní zálohy Ludvík Cimburek nebo známý historik Eduard Stehlík.

Místo nebylo vybráno náhodně, přesně sem totiž Němci po sedmihodinovém boji proti sedmi statečným československým vojákům vynesli jejich těla z kostela na identifikaci. „Málokdo ví, že k nim přibylo i osmé tělo syna hlavního podporovatel výsadkářů učitele Zelenky- Hajského Milíče, který se, než aby padl Němcům do rukou, raději sám jako jeho otec otrávil cyankáli,“ vysvětlil jeden ze spoluorganizátorů akce, badatel a publicista Jaroslav Čvančara, proč se akce odehrávala na místě, které se mu podařilo přesně identifikovat podle dosud zachovalých detailů na omítce měšťanského domu. Přesně na toto místo se proto položilo osm červených růží a zapálily desítky svíček, které si pozvaní s sebou přinesli.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Petr Blahuš

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Musíme stavět rychleji, levněji a chytřeji

Souhlasím s vámi, ale nezapomněl jste taky na jednu důležitou věc a tou je kvalita? Proč jsou u nás silnice a mnohdy i dálnice v tak hrozném stavu? A k té rychlosti, do teď jsem nepochopil, proč u nás výstavba tak dlouho trvá? Vždyť nejsme schopni ani dodržet původní termíny - viz třeba dálnice do P...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Noviny v Česku jako Rudé právo roku 1953. Pohádkář Hučín. Krajan z USA, od něhož nechcete pěstí

13:14 Noviny v Česku jako Rudé právo roku 1953. Pohádkář Hučín. Krajan z USA, od něhož nechcete pěstí

„To, co slyším, že se děje v Česku, mi připadá, jako bych četl Rudé právo z třiapadesátého roku. Jen…