Starosta Blovic: Vláda jen dlouho povídá, abychom nenaštvali EU

2. 2. 2016 15:23

Ještě štěstí, že k nám zatím utečenci nechtějí, říká Jan Poduška (ODS) v reakci na postoj vlády k řešení imigrační krize. Kritický je ale také k řadě připravovaných zákonů, o nichž je přesvědčen, že svazují a omezují každého jednotlivce. V bilančním rozhovoru zhodnotil nejen uplynulý rok, ale představil nám i své rozpočtové priority pro letošek. Nepatrně v čase jsme se vrátili také ke kongresu ODS, který z pohledu budoucnosti strany klasifikuje velmi pozitivně. Věří, že ODS obhájí v krajských volbách v Plzeňském kraji své vítězství a také on bude moci pokračovat ve své práci. Podle čeho tak soudí?

Starosta Blovic: Vláda jen dlouho povídá, abychom nenaštvali EU
Foto: archiv starosty
Popisek: starosta Blovic Jan Poduška (ODS)

Pane starosto, byl pro město rok 2015 po stránce rozvoje rokem úspěšným?

Rok 2015 byl pro město Blovice určitě úspěšným. Dokončila se rekonstrukce ul. 5. května včetně nové autobusové zastávky. Největší investicí pak byla rekonstrukce ulic Na Radosti, Spojovací a Zahradní. Ulice jsou vlastně komplet nové. Dokončily se tam kanalizační přípojky, byl zaveden nový vodovod s přípojkami do jednotlivých domů. Udělala se výměna zastaralých rozvodů plynů. Rozvody elektřiny byly dány do země a postavilo se veřejné osvětlení. Na závěr pak nové chodníky a asfaltový povrch vozovky. Před Vánoci bylo vše hotovo. Na náměstí byla dokončena nová fasáda na druhé části radnice. Pro obyvatele DPS byl v jejich domě postaven moderní výtah. Zřídili jsme autobusovou zastávku u DPS ve Vlčicích, realizovali přívod vodovodu na koupací biotop včetně chodníku v nejnebezpečnější části příchodu ke koupališti.

Jaké hlavní investice plánujete v letošním roce a z čeho by měly být financovány?

A investice letošního roku? Již v roce 2015 začaly práce na projektech rekonstrukcí dalších ulic. Letos dojde k opravě ulice mezi školou a ul. 5. května. Vybudujeme dále komunikaci v nové obytné zóně. Pro všechny ulice v části Hájek se projektují rekonstrukce tamních ulic. V letošním roce tam plánujeme položení vodovodu, elektřiny do země a veřejné osvětlení. V příštím roce pak nový plynovod a nové asfaltové vozovky.

Bohužel pro místní komunikace již rok neexistují žádné finanční dotace, to znamená pořídit vše z peněz města. Doufám, že získáme dotaci na zavedení vodovodu a dále na stavbu hasičské zbrojnice. Ta by se měla ale realizovat až v roce 2017. Mezi připravovanými projekty se dále pracuje na projektu lehkoatletického hřiště u ZŠ a odbahnění rybníka Komorno.

Radnice je poměrně úspěšná v čerpání dotací. Jaký je váš recept nejen na úspěšné zažádání, ale především splnění podmínek jednotlivých programů?

V čerpání dotací z EU jsme skutečně patřili mezi nejúspěšnější v přepočtu získaných peněz na jednoho obyvatele. Podařilo se vše, co jsme naplánovali. Především je třeba mít připravený včas kvalitní projekt stavby. Jak se říká „připravený v šuplíku“. Pak se vyplatí i opakovaná konzultace s poskytovatelem dotace, a vypilovat tak všechny detaily pro co nejvyšší ohodnocení žádosti. Co se ale nepodaří hned napoprvé, upravit a žádat v další výzvě.

Jak jste prozradil chvíli po volbách pro naše stránky, vaším cílem do konce tohoto volebního období je opravit všechny zbývající místní komunikace ve městě. Domníváte se, že se vám to podaří? Které z úseků či komunikací projdou rekonstrukcí letos a kolik jste si na to vyčlenili financí?

Cílem je skutečně zrekonstruovat všechny ulice, kde není dosud zpevněný povrch. Bohužel, znovu opakuji, že vše již bez finančních dotací. Občané, kteří v těchto ulicích desítky let bydlí, si to určitě zaslouží. Pracujeme na projektech a věřím, že to dokážeme. Letos to bude ulice podél školy a komunikace v ulici Pod Valem a některé chodníky.

„Bohužel do současné politiky velmi vstoupil byznys a opět někteří noví politici myslí více na své firmy a důvěru získávají na kritice minulosti. S tím se ovšem nedá vydržet do nekonečna.“  To jsou vaše slova. Opoziční TOP 09 se pokouší změnit zákony o střetu zájmů a o veřejných zakázkách, aby omezila členy vlády. Poslanec Martin Plíšek navrhl, aby ministři nesměli být ovládajícími vlastníky firem a do výběrových řízení státu a jeho organizací by nesměly firmy, které minimálně z deseti procent vlastní člen vlády. Co vy na to?

O tom, co navrhuje TOP 09, mnoho nevím, a proto je těžké to objektivně komentovat. Na citaci, kterou v otázce uvádíte, pořád trvám. Například když senát nedávno hlasoval o zvýšení peněz z rozpočtového určení daní pro města a obce, návrhu chyběl jediný hlas. Z našeho kraje „pro“ zvedl ruku jen jeden senátor. Někteří z našeho kraje byli proti, přestože také bývali starostové.

V polovině ledna se konal volební kongres ODS. Jak hodnotíte jeho výsledky?

Celý volební kongres ODS v Ostravě hodnotím velmi pozitivně. ODS se zbavila všech, kteří se velmi zpronevěřili, a v očích veřejnosti padl pak stín na všechny členy. Jsem spokojen se zvoleným vedením strany, zvláště pak se zvolením předsedy pana Petra Fialy, který za dva roky dokázal, že je na správném místě. Na příkladu ODS se dokazuje, že důvěra se snadno ztratí a trvá dlouho, než se opět získá. To ale platí pro všechna naše konání.

Letošní volební kongres ODS se vyznačoval až agresivní kritikou vůči současné vládní reprezentaci a Evropské unii. „Naše demokracie je nyní ohrožena lidmi, kteří republiku vedou,“ konstatoval hned v úvodu kongresu ODS její lídr. Souhlasíte? Co konkrétně vám nejvíce vadí?

Pan předseda Petr Fiala je významný politolog. Dlouhá léta, z dob V. Klause, má konzistentní, stálé a srozumitelné konzervativní názory. Na základě tohoto hodnocení jeho vyjadřování věřím.

Na vládě mi nejvíce vadí, že připravuje nenápadně různé zákony, které pomalu, ale jistě svazují a omezují každého jednotlivce. Také proti drobným podnikatelům, a různé nápady, jako třeba jak má být čisté auto, či povinně dávat děti do mateřské školy. Čím denně žijeme, je problematika migrantů. Vláda jen dlouho povídá, abychom nenaštvali EU. Ještě štěstí, že k nám zatím utečenci nechtějí.

Pod vaším vedením ODS také v Blovicích opakovaně vyhrála volby, a to i v době zřejmě největší krize strany. Navíc jste se stal nejlepším starostou pro roky 2010–2014 v Plzeňském kraji.  V zastupitelstvu Plzeňského kraje jste od samého počátku, kdy kraje vznikly. Budete letos usilovat o obhajobu mandátu? Proč?

Velmi si stále vážím titulu nejlepší starosta, který jsem v roce 2014 získal. V Blovicích máme stabilní organizaci ODS. V poslední době jsme přijali dva nové mladé členy. V zastupitelstvu PK rád pracuji. Chci tedy usilovat o obhajobu mandátu. Bude ale záležet na tom, zda mě členská základna ODS zvolí na kandidátku, a pak především na voličích, jestli mi dají své hlasy.

Jak vidíte šance ODS na úspěch? Troufnete si odhadnout, kolik získá hejtmanských křesel?

Nejsem prognostik ani agentura, která činí volební odhady. V Plzeňském kraji věřím v minimálně stejný úspěch jako před čtyřmi lety. Tehdy jsme volby vyhráli, ale jiní se spojili proti nám a jsme v kraji v opozici.

Do budoucna dokonce nevylučujete ani svou kandidaturu do sněmovny. „Pokud bych měl tu čest do ní vstoupit, muselo by to být do činnosti, kde bych mohl uplatnit své zkušenosti z práce starosty na komunální úrovni.“ Můžete být konkrétnější?

Co jsem minule řekl, stále platí. Pokud bych měl tu čest do parlamentní politiky vstoupit, muselo by to být v oblastech, kde mám, myslím si, bohaté zkušenosti. To znamená být u toho, když se řeší život měst a obcí, jejich problémy a potřeby. Také tam přinést kus selského rozumu, jak to vnímám mezi občany, se kterými jsem denně ve styku.

Nedomníváte se, že budoucnost ODS je právě na úspěšných komunálních politicích?

Budoucnost ODS je především v tom, vrátit ztracenou důvěru a potlačit pošramocenou pověst. To znamená, aby všichni v ODS každodenní prací dokazovali svoji poctivost, konzistentní názory a slušnost. Takové vedení po posledním kongresu určitě máme. A zvolení do jakéhokoliv seskupení by mělo být pestré svými původními profesemi, chcete-li, od úspěšných komunálních politiků až po vysoce vzdělané jednotlivce ze všech oblastí. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Kateřina Synková

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je darda: 43,5 procenta pro Miloše Zemana, Drahoš hodně vzadu. Průzkum pro ČT

21:41 To je darda: 43,5 procenta pro Miloše Zemana, Drahoš hodně vzadu. Průzkum pro ČT

Už jen necelé čtyři týdny zbývají do prezidentských voleb. Průzkum ukázal, jak by to asi vypadalo, k…