Starosta Českého Krumlova: Jestliže teď nebude ČSSD jednotná, tak si velmi ublíží

14.03.2015 11:43

Český Krumlov si jako poslední jihočeské město zvolil starostu. Po vzájemném osočování se jím stal opět Dalibor Carda (ČSSD) a je tak historicky prvním starostou, kterému se zde podařilo obhájit mandát. Co pro něj tento závazek znamená? Jak zpětně hodnotí povolební vyjednávání a jaká atmosféra panuje na radnici nyní? Nejen s tím se svěřil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz. Vyjádřil se ale také k nedávnému sjezdu hnutí ANO a kritice, která zde zazněla na adresu ČSSD, či k právě probíhajícímu sjezdu sociální demokracie.

Starosta Českého Krumlova: Jestliže teď nebude ČSSD jednotná, tak si velmi ublíží
Foto: Archiv Z. Škromacha
Popisek: Vítězslav Jandák se starostou Č. Krumlova Daliborem Cardou
reklama

Český Krumlov si jako poslední jihočeské město zvolil starostu. Stal jste se jím až napotřetí, dva a půl měsíce po volbách, a celkově byly povolební týdny v Českém Krumlově plné vzájemného osočování. Jak byste atmosféru na radnici hodnotil dnes? Uklidnila se již?

Povolební období bylo opravdu vyčerpávající a hlavně se nesmyslně dlouho táhly spory vyjednávacích týmů. Nikdy jsem podobnou atmosféru nezažil. Nakonec se koalice ustavila, rada města začala pracovat, ale projevilo se zpoždění některých procesů a musíme teď dohánět. Na dosud proběhlých zastupitelstvech se tato atmosféra určité nervozity projevila a ostrá slova se objevila znovu. Snad se vše uklidní. Podle mého názoru se již pracovní atmosféra minulého zastupitelstva, kterou jsem na konci minulého období pochválil, nedostaví.

Co pro vás zvolení znamená? Jaké jsou vaše priority pro nadcházející volební období?

Jsem rád, že mohu pokračovat v započaté práci. Jsem vlastně první starosta v Krumlově, kdo prošel takto do druhého volebního období. Je to pozitivní pro město. Volební období 4 roky je příliš krátké na zapracování do funkce a dokončení všech akcí, které jsme v minulém období stačili jenom nachystat. Priorita největší je dokončení největší investiční akce v Krumlově, a to je revitalizace areálu klášterů. Pak je to nová kanalizace a ostatní sítě v Dobrkovicích a zahájení rekonstrukce autobusového nádraží.

Pokud byste ve volbách neuspěl, byl jste rozhodnut se vrátit ke své původní profesi. Co vás ale vlastně tehdy jako ředitele školy vedlo vstoupit do politiky?

Určitě bych se vrátil do své školy. Svou práci s dětmi jsem měl velmi rád. Tehdy po skoro dvaceti letech ve funkci ředitele jsem si chtěl zkusit, jestli dokážu ještě něco víc. Lákalo mě to jako výzva. Celou dobu jsem pro město pracoval v mnoha postech a vždy bez nároku na jakoukoliv odměnu a měl jsem osobní představu, jak město vést.

Snažíte se nyní z pozice starosty zasadit o větší podporu školství ve městě? Jak byste hodnotil kapacity MŠ a ZŠ? Budete muset letos nebo v nejbližších letech investovat do kapacit MŠ a ZŠ?

Všichni politici před volbami vždy hlásají, že vzdělání pro mládež je priorita číslo jedna, že stav školských zařízení se musí zlepšit atd. Já jsem, myslím, svoje sliby naplnil a školství ve městě jsme v průběhu čtyř let poslali investičních 130 mil. Kč. Technický stav škol se velice zlepšil. Jihočeskému kraji jsme za rozumnou částku prodali budovy dvou jejich škol. Kraj do nich investoval také velmi dobré peníze a zlepšil jejich technický stav a v investicích bude dále pokračovat, stejně jako my budeme dále investovat do snížení energetické náročnosti našich škol.

Po dlouhém vyjednávání také vznikla široká koalice. Je v ní šest stran. V opozici tak skončilo pouze hnutí ANO s KSČM. Jak byste hodnotil první měsíce spolupráce? Neobjevují se nějaké mráčky? Přeci jen spolupráce šesti stran může být mnohdy složitá.

Jak jsem již naznačil, mráčky se objevují na našem nebi pravidelně, ale to je politika. Trošku napětí tu je, ale je ve snesitelné míře. Opozice žádá audity městských společností. Pokud se podaří dohodnout rozumný rozsah těchto auditů, bude to dobře. Myslím, že opozice ale spokojená nebude, protože podle mne audity neobjeví nic, co je některým společnostem vytýkáno. Zásadní se zdá, pro některé politické strany, mít vliv nad majetkem, který v těchto společnostech je. Jak by to mohlo dopadnout, je vidět ve Strakonicích. Tam se začíná mluvit o prodeji majetku města ve větší míře, než je podle mne zdrávo. Byl by to i cíl některých našich stran? Toť otázka.

Co nového plánujete ve městě v roce 2015?

Čeká nás dokončení revitalizace areálu klášterů. Kompletní rekonstrukce několika ulic ve městě, jsou to většinou dlouhodobě zanedbané části města v docela tristním stavu. Budeme s ŘSD řešit kruhovou křižovatku v hlavním dopravním uzlu města. Dokončíme šatny pro hokejový klub a mnoho dalších staveb ve školách a školkách.

Na přelomu února a března se konal sjezd ANO, kde se Andrej Babiš pustil do svých koaličních partnerů, zejména ČSSD. Dle jeho slov je to velká strana, právě taková, proti kterým chtěli bojovat. "Je zatížena kontroverzní minulostí a je zvyklá na nadstandardní rozhazování veřejných prostředků, kterým si kupuje své voliče,“ dodal. Co vy na to? Nevracíme se tak do éry Nečasovy vlády, kdy podrazy uvnitř členů koalice nebyly ničím výjimečným?

Nezlobte se, moc se mi to nechce komentovat. Já jsem na politické nesváry narazil v již zmíněném povolebním vyjednávání a necítil jsem se v tomto tématu vůbec dobře. Politické sváry a útoky mě nebaví, já se orientuji na konkrétní městské problémy, kterých je dost a dost. V těch by nám politici shora měli pomáhat a ne jen tam, kde mají stranického kolegu.

Co očekáváte od sjezdu sociální demokracie? Jiří Paroubek v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz řekl, že sociální demokracie potřebuje barevnější vedení, jinak se oslabí dojem před veřejností, souhlasíte s ním?

Barevnější vedení v dané situaci podle mě není vhodné. Pokud projeví sociální demokracie vnitřní nesoulad a nedohodu a nebude teď jednotná, tak si velmi ublíží.

Jak podle vás stranu více přiblížit lidem?

Lidé teď politiky moc neberou. Podle mě chtějí silné osobnosti, které nebudou pózovat a které budou poctivě pracovat. Za chvíli jsou zase volby a potom se politici znovu mezi lidmi objeví. Jen záleží na tom, jak je to upřímné a jak tyto návštěvy působí na lidi. Předvolební mítinky jsou podle mě na nic. Každodenní kontakt nás komunálních politiků by měl být samozřejmostí.

Dle slov ministra kultury se diskuze kolem krumlovského otáčivého hlediště z kategorie, jestli má v unikátní zámecké zahradě zůstat, či nikoliv, dostala do kategorie jak. Předpokládám, že toto řešení vítáte. Mám pravdu? Jaký význam má otáčivé hlediště pro město?

Před čtyřmi roky, sotva jsem se rozkoukal ve funkci, jsem inicioval vznik pracovní skupiny na vysoké úrovni. S velkým zadostiučiněním jsem přijal skutečnost, že vznikla pracovní skupina na úrovni ministra. Jednání této skupiny, vedené současným panem ministrem, dává velkou naději, že se vše konečně vyřeší ke spokojenosti všech, ale každý musí trochu ustoupit a přitom nesmiřitelným stranám vysvětlit, že takové ústupky jsou pro zdárné řešení problému nutné. Jsem navýsost spokojen s výsledky dosavadních jednání a věřím, že renomovaní architekti vyřeší novou podobu tak, že budeme všichni hrdi na naše exteriérové divadlo. Mnozí lidé ve městě vnímají otáčivé hlediště jako neoddělitelný prvek našeho města. Věřím, že i jeho odpůrci najdou klid v duši, když budeme mít novou krásnou točnu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Kateřina Synková
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Minář? Ne, Dan Landa! padlo. A scéna, jak zpěvák utřel ČT

15:22 Minář? Ne, Dan Landa! padlo. A scéna, jak zpěvák utřel ČT

„Větší šanci na přetáhnutí voličů ANO a SPD mají aktivity Dana Landy než Mikuláš Minář z chvilek,“ z…