Starosta Chebu: Současná krize je důsledkem praktik koalice a vlády

21.06.2013 9:20

I přes současnou kauzu se starosta Pavel Vanoušek (ČSSD) nedomnívá, že by byla nyní ČSSD natolik úspěšná, aby mohla vládnou po volbách sama. Rozhodně ale podporuje předčasné volby. Proč? V Chebu žije také hodně cizinců včetně Romů. Zeptali jsme tak i na názor starosty na řešení problémů s nepřizpůsobivými, a na to, jaký efekt přineslo snížení nájemného v bytech nad 100 m2. Řeč byla ale o dalších komunálních problémech.

Starosta Chebu: Současná krize je důsledkem praktik koalice a vlády
Foto: Redakce
Popisek: RNDr. Pavel Vanoušek, ČSSD, starosta Chebu

Pane starosto, jak vy osobně nahlížíte na současnou vládní krizi? Preferoval byste v současnosti předčasné volby anebo se domníváte, že by měla koalice dostat možnost pokračovat ve vládě?

Současná vládní krize je logickým důsledkem praktik, které prováděly jak strany koalice, tak i vláda. Určitě bych preferoval předčasné volby - především proto, že současné složení sněmovny již neodpovídá politickým preferencím občanů. V Poslanecké sněmovně je velký počet nezařazených poslanců a strana LIDEM jako taková vůbec neprošla volbami.

Váš typ na výsledek krajských voleb, kdy jste odhadoval, že ve většině, ne-li ve všech krajích, bude vítěz ČSSD, byl správný.  Domníváte se, že by tak nyní kauza mohla pomoci ČSSD, jež by po volbách mohla vládnout sama, obdobně jako Směr-SD na Slovensku?

Nemyslím si, že by volební výsledek ČSSD ve volbách do Poslanecké sněmovny byl takový, aby mohla sama sestavit vládu - tak, jak je tomu na Slovensku. Myslím si ale, že by volební výsledek mohl umožnit vytvoření menšinové vlády, pokud se nenajde vhodný koaliční partner.

Rezignaci exministra Drábka jste vítal. Jak ale nyní hodnotíte jeho nástupkyni? Shledáváte u ní sociální cítění, které podle vašich slov jejímu předchůdci chybělo?

Upřímně řečeno, paní ministryně má tak málo výstupů, že jsem nebyl schopen si na ni udělat jasný názor. Pokud jde o sKarty, moc obratně si nepočínala. Ale asi to bylo proto, že hájila stranické stanovisko.

Od snížení nájemného v bytech nad 100 m2 jste si slibovali, že všechny tyto byty budou v budoucnu využity. Podařilo se naplnit vaše očekávání? A jaký je ve městě demografický vývoj?

Ve městě nedochází k zásadnějším změnám v počtu obyvatel. Ve struktuře obyvatel je nadále ve srovnání s jinými městy vysoký podíl cizinců s trvalým nebo dlouhodobým pobytem a též vyšší počet Romů. Snížení nájemného v bytech nad 100 m2 přineslo požadovaný efekt. Od doby přijetí tohoto rozhodnutí jsme nedostali žádnou výpověď ze strany nájemců a podařilo se pronajmout další tři takové byty.

Budete muset letos nebo v nejbližších letech řešit situace ve školství? Například kapacity v MŠ, naplněnost ZŠ a SŠ. Jaké investice do MŠ a ZŠ chystáte?

Kapacita v mateřských školách je odpovídající potřebám. Pokud jde o základní školy, je jejich kapacita naplněna zhruba ze tří čtvrtin. Teoreticky by bylo možno jednu ze základních škol uzavřít, ale nečiníme to z toho důvodu, že do školy nastupují silné ročníky. Případným zrušením některé ze škol by se také zvětšila docházková vzdálenost pro některé děti.

Ještě v letošním roce proběhne zateplení a výměna oken v jedné z mateřských škol a též v 6. ZŠ. Velmi pravděpodobné je, že bude zahájena výstavba sportovního hřiště pro 2. ZŠ.

Domníváte se, že základem pro řešení problému s nepřizpůsobivými by mělo být zajištění práce (třeba i dotované) a školní docházky pro děti. Podporujete i  názor starostů ODS, podle kterých by se měla do právního řádu vrátit možnost veřejné služby, jelikož jsou přesvědčeni, že zvyšuje motivaci dlouhodobě nezaměstnaných zapojit se do pracovního procesu a pomáhá omezit práci načerno?

Zajištění docházení dětí do školy a zařazení osob do práce považuji za zcela zásadní pro zajištění integrace do společnosti. Domnívám se, že efektivnější než znovuzavedení možnosti veřejné služby by byla přímá podpora podnikatelů, kteří by byli schopni a ochotni tyto lidi zaměstnat.

Jak se vyvíjí Váš záměr o dalším rozšíření průmyslového parku? Kdy by měl být projekt dokončen?

Do průmyslového parku se nám podařilo zajistit další dva investory a v současné době již nemáme volné pozemky. Proto ještě v letošním roce budeme zahajovat stavbu komunikace za cca 40 mil. korun, ze které bude možno napojit další pozemky, které jsou ve vlastnictví města. Zastupitelstvo dalo souhlas k nákupu dalších cca 16 hektarů pozemku; tím jsou kapacitní možnosti této lokality vyčerpány.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Kateřina Synková

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tohle je nátlak Bruselu na české volby, paní Jourová?! Petr Žantovský se zhrozil nad slovy eurokomisařky

7:30 Tohle je nátlak Bruselu na české volby, paní Jourová?! Petr Žantovský se zhrozil nad slovy eurokomisařky

TÝDEN V MÉDIÍCH Pořádně vedle šlápla eurokomisařka Věra Jourová svým vyjádřením k volbám, které čeka…