Starosta Kutné Hory: Může se stát, že předčasné volby nic nevyřeší

13.08.2013 10:13

Nejen o vládní krizi, ale především o poměrech na radnici v Kutné Hoře, kde se v lednu rozpadla koalice, o příčinách, které vedly k jejímu rozpadu či o důvodech, proč nebyla uzavřená nová koaliční smlouva, jsme hovořili se starostou Ivo Šancem (Šance pro Kutnou Horu). Ani on sám se nevyhnul snaze o jeho odvolání. Proč? A jak se na obvinění dívá? S tím, ale i s výhodami, které plynou ze života v Kutné Hoře nebo jen s důvody, proč město navštívit, se svěřil pro naše stránky.

Starosta Kutné Hory: Může se stát, že předčasné volby nic nevyřeší
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební místnost

Na začátku roku jste vypověděli koaliční smlouvu, kterou jste uzavřeli po volbách jako vítězové s TOP 09. Na druhou stranu nová koalice nevznikla a dál tak mimo koaliční smlouvu spolupracujete s TO9 09. Bylo tak vypovězení opravdu nutné? A jak byste hodnotil poměry na radnici dnes?

Koaliční smlouva s TOP 09 neměla smysl, protože to hlavní, co měla tato smlouva zaručovat, tedy stabilitu personálního složení radnice, bylo porušeno. Náš místostarosta byl odvolán i jedním nebo dvěma hlasy z naší koalice. Dále se ukázalo, že někteří představitelé místní TOP 09 jednají za našimi zády a snaží se o podivné intriky. Víte, ono stačí, když se čtyři – pět lidí, kteří mají nějaké svoje osobní cíle, přihlásí do nějaké politické strany a už mají pro svoje aktivity posvěcení. Těchto pár lidí vystupuje jménem politické strany a využívá jejího zázemí. To je také obrázek naší politické scény.

Z mého pohledu se vypovězením koaliční smlouvy věci trochu změnily k lepšímu. S oběma zastupiteli, resp. radními zvolenými za TOP 09 spolupracujeme dál beze změny. Jsou to schopní a slušní lidé. A ta skupinka dalších lidí z TOP 09, o jejichž zájmech mám svoje pochybnosti, nám nikterak nechybí.

Vloni jsme se pokusili vytvořit novou koalici, ale ze strany ČSSD nebyl zájem a ostatní strany nemají takřka žádnou sílu nebo mají svoje velké problémy. Dnes je tedy na radnici poměrně klid. Nabídli jsme opozici, že s ní budeme předem konzultovat všechna významnější témata a rozhodnutí a nabídli jsme jim i větší zapojení do záležitostí, které projednává rada města. Zatím toto docela dobře funguje.

Domníváte se, že se Vám za těchto podmínek na radnici podaří najít podporu pro své návrhy? Nebylo by lepší podat demisi? Proč?

Jak jsem zmínil, všechny významnější kroky konzultujeme s opozicí. Pořádáme neveřejná pracovní jednání zastupitelstva a díky tomu zastupitelstvo docela konstruktivně rozhoduje. O demisi bych možná uvažoval, kdyby se jevila nějaká, když už ne lepší, tak alespoň nějaká pozitivní alternativa. Ukázalo se však, že ti, kteří na mne útočili, takovou alternativu vůbec nemají. Nejsou schopni dát se dohromady a vzít na sebe odpovědnost. To je bohužel další rys naší doby. Lidé rádi kritizují a křičí, ale v okamžiku, kdy by měli vzít odpovědnost do svých rukou, najednou couvnou.

Vládní krize panuje také více již skoro dva měsíce i ve vrcholné politice a řešením budou pravděpodobně v říjnu předčasné volby. Vítáte toto řešení, a jaký je váš typ na jejich výsledek?

Jinak než předčasnými volbami asi na nejvyšší úrovni postupovat nelze. Osobně nejsem příznivcem předčasných voleb. Mandát je čtyřletý, karty byly nějakým způsobem rozdány a mělo by se pokračovat i za cenu dalšího překonávání obtíží. Může se stát, že předčasné volby nic nevyřeší. Vyhrají asi ty strany, které si říkají levicové. Reformy, o které se současná koalice snažila, budou populisticky rozmetány, stát se zase o něco víc zadluží. Politici nám budou tvrdit, jak to dělají skvěle, protože si víc otočí média kolem prstu. A ty pravicové strany, které už stejně zapomněly, co je to pravicový program, na sobě snad konečně začnou pořádně pracovat.

V roce 2001 Vás potrestal soud desetitisícovou pokutou za to, že jste se souhlasem radních, ale za zády zastupitelů, vzal městské peníze a zaplatil s nimi své soukromé soudní výdaje ve výši necelých jedenácti tisíc korun. O deset let později požadovali zastupitelé vaše odvolání znovu, a to v souvislosti s neprůhledným stamilionovým byznysem s dodávkami městského tepla. Kauzu se Vám ale podařilo ustát. Je ale celý případ již vyřešen a vnímáte vy osobně v tomto směru z Vaší strany nějaké pochybení?

Vážená paní redaktorko, nejdříve bych se Vás chtěl zeptat, z čeho soudíte, že ten obchod s dodávkami tepla byl neprůhledný? Dělali jsme všechno pro to, aby veřejnost byla co nejdůkladněji informována. Uspořádali jsme veřejná shromáždění, pracovní jednání zastupitelstva. Smlouvy i odborné posudky a studie byly zveřejňovány a prezentovány. Jde o záležitost složitou z pohledu technického, finančního i právního. Snažili jsme se o této záležitosti co nejdůkladněji komunikovat, ale je velmi těžké v dnešní době argumentovat čísly, výpočty a analýzami a čelit anonymním populistickým výkřikům o neprůhlednosti, korupci atd.  Nakonec jsme dosáhli toho, že město má dlouhodobou smlouvu se všemi patřičnými zárukami na teplo ze spalování slámy dlouhodobě výrazně levnější než je tomu v současné době při užití zemního plynu. Postupovali jsme v souladu s dlouhodobou koncepcí rozvoje energetiky města, kterou připravovaly radnice před námi. Postupovali jsme i v souladu s koncepcí státu i EU o podpoře obnovitelných zdrojů energie. Byla na nás podána celá řada udání na všechny možné strany a instituce. Ve všem jsme obstáli. Vím, že by bývalo bylo snadné už na začátku celý záměr opustit, nedělat nic a nemít problémy. Nešel jsem však do voleb proto, abych měl co nejmíň problémů.

V úvodu Vaší otázky jste zmínila kauzu z doby před třinácti lety. Nevím, jak jste přišla na to, že jsem „vzal městské peníze“.  Tenkrát to bylo trochu jinak, ale tu historii už jsem popsal jinde.  Se současnou situací (tedy situací s dodávkami tepla) je ta věc srovnatelná v tom, že jakmile se starosta dotkne něčích zájmů, musí počítat s úderem. Nejpravděpodobněji s úderem pod pás. Kauza před třinácti lety byla politicky motivována a je tomu tak i nyní. Myslím si, že dobrý starosta nemůže a nesmí být zadobře se všemi. Musí umět rozpoznat nekalé zájmy lidí kolem sebe. Musí však počítat s útoky lidí, jejichž zájmy překazil nebo jim nevyšel vstříc. Tak je tomu u nás i v zahraničí.

Osobní pochybení tedy nevidím. Naopak jsem hrdý na to, že jsme smlouvu o dodávkách tepla dotáhli do konce a odolali jsme ohromným tlakům. Možná jsme mohli za velké městské peníze najmout PR agenturu, která by celou věc komunikovala za nás. Tak to ostatně dělají naše ministerstva. To by mi však přišlo těch městských peněz docela líto. Mám opravdu dobrý pocit z toho, že jsme v dnešní ekonomicky složité době dosáhli perspektivy dlouhodobého snížení cen tepla. Doufám, že to voliči ocení a v příštích volbách budou vycházet z jasných faktů a čísel a nikoli z pomluv a mediálních výkřiků.

Kutná Hora se nachází na seznamu památek UNESCO. Jaké výhody to městu přináší? V roce 2011 skončila také po 9 letech rekonstrukce chrámu sv. Barbory. Zvýšil se tím i počet turistů přijíždějících do Kutné hory, anebo se domníváte, že turismus spíše stagnuje?

Zápis na seznam dědictví lidstva UNESCO je pro nás velmi významným závazkem. Nevyplývá z toho žádný finanční přínos. Od UNESCO jsme nedostali a nedostaneme ani korunu. Je to však pro město a jeho památky velký reklamní přínos. Počet turistů až do loňského roku docela vydatně rostl. V letošním roce však došlo k nepříjemnému zlomu. V červnu a červenci klesl počet návštěvníků přibližně o 20 procent. Podobný trend nastal i v návštěvnosti dalších památek v ČR. Částečně za to mohou červnové povodně a červencová vedra, vliv má i ekonomická situace, ale i posun hodnot. Školní výlety bohužel raději míří do akvacenter než na hrady a zámky.

Jak byste ale hodnotil Kutnou Horu jako místo pro život? Proč je podle vás dobré, žít zrovna zde? A co se vy osobně snažíte dělat proto, aby občané neodcházeli jinam?

Kutná Hora je krásné město se zdravým životním prostředím. Je naprosto jedinečné díky souboru historických stavebních památek. Historické jádro nabízí klidnou a přátelskou atmosféru s množstvím restaurací, kaváren, parků atd. Kutná Hora má výhodnou polohu uprostřed republiky s dobrou dopravní dostupností do větších center. V nejbližším okolí je krásná příroda se spoustou lesů a rybníků. Z mého pohledu se nám daří zachovávat čistotu a bezpečnost ve městě. Dobře fungují všechny základní služby. Snažíme se o stálé rozšiřování kulturní nabídky občanům města i o rozšiřování možností sportovního vyžití. Podporujeme provoz divadla i kina. Grantovým systémem financujeme řadu kulturních a společenských akcí. Financujeme provoz bazénu a zimního stadiónu, přispíváme na provoz sportovních oddílů. Připravujeme stavbu nové sportovní haly. Největší slabinou však zůstává nedostatek pracovních příležitosti zejména pro mladé kvalifikované lidi.

reklama

autor: Kateřina Synková

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

reforma školství

Paní Zajíčková, vážím si toho, že jste se jako jedna mála postavila za učitele. A sama to zmiňujete, že reformy měly začít už dávno a já se ptám, proč nezačaly? Co vám v tom brání? A máte vůbec plán, jak zvýšit nejen úroveň školství jako takovou, ale i platy ve školství?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Psali Pavlovi i Fialovi. Nic. 14 tisíc zemědělců dnes „táhne na Prahu”

4:44 Psali Pavlovi i Fialovi. Nic. 14 tisíc zemědělců dnes „táhne na Prahu”

Stovky zemědělských podniků z celé země se sjednotily pod jedním praporem a především mezi sebou dal…