Starosta Písku: Se zachováním Bohumínského usnesení jednoznačně souhlasím

2. 4. 2013 18:45

Projevy prezidenta na sjezdech ČSSD a SPOZ nepovažuje starosta Písku Ondřej Veselý (ČSSD) za nadstranické. Jak ale celkově Zemana ve funkci prezidenta hodnotí? A co podle něj stojí za oceněním Písku jako města snů? Nejen na to, ale i na plánované investice do infrastruktury či na starostovi plány na zavádění prvků moderní architektury do města se zeptali PL.

Starosta Písku: Se zachováním Bohumínského usnesení jednoznačně souhlasím
Foto: Radek Kraus
Popisek: Ondřej Veselý,

Předseda ČSSD se nechal slyšet, že by preferoval levicovou vládu či pak se středovými stranami. Na sjezdu se tak rozhodli ponechat v platnost i Bohumínské usnesení. Souhlasíte?

Se zachováním Bohumínského usnesení jednoznačně souhlasím. I já preferuji hledání koalic mimo spolupráci s KSČM. Na rozdíl od Bohumínského usnesení však preferuji hledání takových koalic i na nižší než celostátní úrovni.

Pokud se pozastavíme u stranických sjezdů, v březnu se uskutečnily dva. Sjezd ČSSD a sjezd SPOZ. Na obou sjezdech byl přítomen prezident a měl zde proslov. Jak na proslov nahlížíte? Mnozí jej nyní kritizují za to, že se odchyluje od své teze nadstranického prezidenta.

Prezidentský projev byl směrem k ČSSD velmi vstřícný. Nadstranický určitě nebyl, ale dosavadní kroky pana prezidenta za nadstranické považuji.

Ve městě má vzniknout nové plavecké centrum. Již nyní se mohou občané v anketách vyjadřovat k lokalitě, kde by měl být umístěn. Kdy by však mohlo centru vzniknout a jaké předpokládáte náklady?

Občané Písku v referendu zastavili projekt aquacentra na stávajícím místě. Začínáme tedy od nuly. Střízlivý odhad realizace celé stavby je 7-9 let. Náklady na původní projekt se pohybovaly v částce do 200 mil. Kč. Pokud bychom stavěli stejné zařízení, bude tato částka vyšší nejméně o 25%. Samozřejmě je možné, že si občané vyberou střídmější zařízení a v tom případě budou celkové náklady nižší.

Jako město snů podle detailní studie společnosti KPMG Česká republika byl loni vyhodnocen jihočeský Písek. Čím si podle vás písek toto ocenění zasloužil?  A projevuje se to například na nárůstu obyvatel?

Písek je krásné město se silným geniem loci. Od devadesátých let se zde investovaly nemalé prostředky do rekonstrukce centra města, vznikla úspěšná průmyslová zóna, město finančně podporuje aktivní život ve městě, pro Písek je typické krásné okolí a čisté životní prostředí…. To jsou pouze některé z důvodů, které z Písku dělají velmi příjemné město pro život. A to se pak projevuje i v tom, že se Písek, na rozdíl od ostatních měst v Jihočeském kraji, nepotýká s problémem poklesu počtu obyvatel. Počet obyvatel v Písku naopak mírně narůstá.

Jak jste se svěřil pro naše stránky loni v létě, jednou z Vašich priorit do konce volebního období bylo pokračování v systému opravy ulic a komunikací ve vlastnictví města. Podařilo se vám sehnat dostatek finančních prostředků pro jeho pokračování?

S ohledem na trvalý pokles příjmů obcí, zejména ze strany státu a trvale vyšší požadavky státu na rozpočty měst a obcí (energetické štítky, výkon státní správy, transfery přes ČNB, registry…) je shromažďování dostatku finančních prostředků na samosprávné funkce stále složitější. Přesto se nám i v letošním roce podařilo sehnat finanční prostředky na komunikace a věřím, že stejně úspěšní budeme i v příštím roce. Výpadky, které pro rozpočet našeho města znamenají reálný pokles samosprávných prostředků o cca 250 mil. Kč proti roku 2008, jsou však samozřejmě znát zejména v oblasti investic.

Chtěl jste se také změřit na zavádění prvků moderní architektury do města. Systém podle vás ve městě chybí, a rád byste s ním alespoň začal. Jaké prvky jste měl konkrétně na mysli a jak se vám daří cíl splnit?

Podle mého názoru by se města měla vyvíjet a citlivě zapojovat moderní architekturu i do starší zástavby. Skvělým příkladem byla v devadesátých letech Litomyšl. V Písku tento systém startujeme. Už připravujeme první architektonickou soutěž na novou podobu nábřeží mezi nejznámější Píseckou památkou Kamenný mostem a Novým mostem. Cílem je vytvořit nový sociální prostor a zpřístupnit řeku Otavu. Dále vzniká pracovní skupina pro veřejný prostor, která by v prvé fázi měla řešit podobu městských parků a zelených tras města. Později by se měla věnovat i oživování veřejných prostranství města o prvky drobné architektury či drobné úpravy. Pokud tedy naši snahu nezhatí jiný element (např. volbyJ, nebo ještě větší rozklad státu) nastoupili jsme cestu, která by mohla Písek dále zatraktivňovat.   

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Katka Synková

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Maláčová má problém. Rodiče podepisují tuto petici. A ta raketově narůstá

21:11 Maláčová má problém. Rodiče podepisují tuto petici. A ta raketově narůstá

Vyšší rodičovská pro současné rodiče nebude. Ministryně práce Maláčová slibovala, ale koalice její n…