Starosta Přibyslavi: Celostátní politika je pro mě až příliš velká hra na iluzi

05.03.2016 13:54

To, co jsme si předsevzali, jsme splnili, až na jednu z drobných investičních akcí, jež byla přesunuta do tohoto roku. Tak hodnotí svůj první rok ve funkci Martin Kamarád (ODS). Ačkoliv ho vyšší politika neláká, je přesvědčen, že jakmile se strana zregeneruje, ukáže „koblihám“ záda. Pokud už tu tedy nebude tou dobou zavedena vláda jedné strany. Nakoukli jsme ale i pod pokličku hospodaření města a prozradil nám, co nového se chystá letos v Přibyslavi.

Starosta Přibyslavi: Celostátní politika je pro mě až příliš velká hra na iluzi
Foto: archiv starosty
Popisek: starosta Přibyslavi Martin Kamarád (ODS)

Pane starosto, jak byste hodnotil uplynulý rok a současně svůj první rok ve funkci? Jak je denní realita práce starosty blízká vaší původní představě o této profesi?

Uplynulý rok hodnotím pozitivně. To, co jsme si předsevzali, jsme splnili, až na jednu z drobných investičních akcí, jež byla přesunuta do tohoto roku. Došlo ke změnám ve struktuře úřadu, rekonstruovali jsme jednu z nejhorších čtvrtí v Přibyslavi, zkolaudovali stavbu školy, dokončili dalších několik drobných investičních akcí. Co se týče mých představ o výkonu profese starosty, tak ty byly poměrně přesné. Měl jsem tu výhodu, že jsem pracoval čtyři roky jako místostarosta, předtím jsem byl osm let prostým členem zastupitelstva a ještě předtím jsem pracoval v několika komisích a výborech. Musím říct, že upřímně obdivuji starosty, kteří přišli do funkce bez předchozích zkušeností z komunální politiky. Jsou to často mimořádné výkony, jež podávají, obzvláště v případě malých městeček, městysů a obcí.

V komunální politice se pohybujete bezmála 20 let. Láká vás ale i krajská či celostátní politika? Proč?

Popravdě, v této chvíli neláká. Samozřejmě co se týče politiky krajské, té se člověk nevyhne z pozice komunálního politika, takže se o ni zajímám. Stran té celostátní, pustím-li náhodou televizi a běží tam politický pořad, pak téměř okamžitě přepínám, lépe vypínám. Celostátní politika je pro mě až příliš velká hra na iluzi.

Na druhou stranu, někteří mohou namítat, že po tak dlouhé době je již načase s politikou nadobro skončit a zkusit se uplatnit i jinde. Jak se vy sám stavíte k názoru, že by se měl časově omezit počet funkčních období nejen u prezidenta, ale i u ostatních politiků?

Já jsem se živil většinu života (16 let) právě v jiném oboru než ve státní správě a politice a myslím, že jsem se uplatnil. Posledních pět let, kdy dělám politiku na plný úvazek, čerpám mimo jiné právě i z těchto let. Co se týče omezování počtu funkčních období, v tom uznávám jediného pána, a to voliče. Ten ať rozhodne, který politik se už vyčerpal a který naopak umí rozvíjet své dlouholeté zkušenosti.

Neměl jste někdy chuť s politikou praštit?

Neměl, ale občas jsem měl chuť někoho praštit. Ale vážně, situacím, kdy si říkáte, zda máte některé stinné stránky politiky zapotřebí, se nevyhne asi nikdo.

V jaké kondici je podle vás ODS před nadcházejícími krajskými volbami? Troufnete si odhadnout, kolik hejtmanských křesel získá?

Skvělá otázka. Čtrnáct?  

Oba, myslím, vidíme, že je asi hloupé se bavit o počtu hejtmanů. Daleko důležitější přece bude, kolik zastupitelů a s jakým koaličním potenciálem. Co se týče otázky, v jaké jsme kondici... Přirovnal bych to tak k pátému dni po maratonu. Už se můžete bez následků pohybovat, ba i rozběhnout, ale na další maraton to ještě není. Dejte nám ale nějaký čas na regeneraci a ukážeme „koblihám“ záda. Pokud už tu tedy nebude tou dobou zavedena vláda jedné strany.

Mezi vaše priority patří optimalizovat a splatit dluhy města. O kolik se snížila zadluženost města za vašeho působení?

V listopadu 2014 jsme měli dluh ve výši 40,3 milionu Kč a otevřený úvěr na rekonstrukci školy na 60 milionů, což je dohromady více než 100 milionů. V současnosti splácíme podle nastaveného plánu, takže na konci roku 2016 budeme mít ze sta milionů splaceno téměř 35 milionů Kč.

Projevuje se míra zadluženosti nějak negativně na rozvoji města?

Samozřejmě přinese určité omezení investic v letech 2017–2019. Věřím ale tomu, že je Přibyslav finančně zdravé město a i to, že investovalo obrovské prostředky do školství a zázemí pro něj, bude spíše potenciálem pro jeho další rozvoj než jeho brzdou. Nemůžete udělat vše, co byste chtěli, ale to vlastně nemůžete nikdy.

Když se ještě podíváme do programového prohlášení. Co se vám zatím daří plnit a co si myslíte, že zvládnete do konce volebního období?

Nechtějte, abych hodnotil sám sebe po jednom roce ve funkci. Na to pak lze totiž třeba odpovědět, že jsme skvělí, a ty drobnosti, jež jsme nezvládli, ještě dotáhneme do konce. Znal jsem mnoho starostů, kteří šli s tímto pocitem do voleb. Ale hodnocení toho, co jsme slibovali, je výsostným právem voličů; můžeme si o sobě myslet, že jsme skvělí, můžeme mít odškrtány všechny úkoly v koaličním prohlášení, ale když volič řekne, „ty jsi mě zklamal“, tím, že nevhodí svůj hlas, jelikož jsem nesplnil jeho očekávání, pak je to jediné relevantní a neoddiskutovatelné hodnocení.

Existuje nějaká priorita, o níž již nyní můžete s jistotou říci, že se vám minimálně v tomto volebním období nepodaří naplnit?

Nedá se říci, že by to byla některá z priorit zmíněných v koaličním prohlášení. Mám dvě velké starosti, které zřejmě občané jako problém nevnímají, ale podle mě jsou zcela zásadní a jejich řešení určitě přesáhne hranice tohoto volebního období.

První věcí je likvidace odpadů po roce 2024. V té době končí možnost ukládání směsného komunálního odpadu na skládky a zároveň, pokud bychom pokračovali ve skládkování na naší skládce v Ronově dnešním tempem, končí životnost naší skládky. Alternativ pro likvidaci komunálního odpadu zde na Vysočině mnoho není a vzniká tu fatální problém. My si s ním zřejmě dokážeme poradit, ale pro některé malé obce může být jeho řešení neskutečně nákladné.

Druhou věcí, jež mě trápí, je odkanalizování malých místních částí, jehož realizace, byť částečně dotovaná, je neskutečně drahá a souvisejí s ní i další náklady na rozvoj těchto vísek. Jsme městečko se čtyřmi tisíci obyvatel, z nichž tisícovka žije v jedenácti místních částech, většinou od Přibyslavi odloučených. Naše legislativa a dotační tituly s těmito venkovskými sídly prakticky nepočítají.

Co nového plánujete letos?

Plánujeme soubor investic do dokončení infrastruktur, chodníků a komunikací zhruba ve výši dvanácti milionů. Chceme vystavět na původním dožitém dětském hřišti komplex, který bude zahrnovat hřiště dopravní i hřiště pro volnočasové aktivity, budeme rekonstruovat objekt bývalé družiny na uměleckou školu a zároveň s tím dojde k zateplení jídelny, čeká nás prodej parcel, jejichž zasíťování připravujeme na rok 2017, chceme rozšířit možnost parkování u domu s pečovatelskou službou, čeká nás výběr projektantů a příprava projektové i předprojektové dokumentace na akce v našich místních částech, ale i například na rekonstrukci náměstí či sportovního areálu. Čeká nás zkrátka spousta zajímavé práce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Kateřina Synková

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bolek Polívka, Miroslav Donutil... Umělec žertuje o smrti Miloše Zemana

8:14 Bolek Polívka, Miroslav Donutil... Umělec žertuje o smrti Miloše Zemana

Malba lebky a nápis Zeman z hrobu nyní „zdobí“ vrata brněnského divadla Husa na provázku. Divadlo, j…