Starosta Roudnice nad Labem: Zastupitelů za KSČM si na radnici vážím

28.06.2013 17:14

Loni v lednu se v Roudnici nad Labem konaly opakované volby, na základě kterých se stal za vítězné sdružení Společně pro Roudnici nad Labem starostou Vladimír Urban. V létě byla ale odvolána část rady včetně místostarosty. Jak nyní hodnotí starosta spolupráci na radnici? Daří se městu vypořádat s nelehkou finanční situací? Jaký dopad mají na rozpočet pokuty, jež město splácí a co je příčinou pochybení, díky nimž k nim došlo? Nejen na to, ale i na situaci kolem znovu otevření gynekologicko-porodnického oddělení a další komunální problémy se ptali PL.

Starosta Roudnice nad Labem: Zastupitelů za KSČM si na radnici vážím
Foto: Společně pro Roudnici
Popisek: Vladimír Urban, starosta Roudnice nad Labem

Pane starosto, jaké škody napáchaly Roudnici povodně? Kolik plánujete, že budou stát opravy?

Roudnice nad Labem jako město nebylo zasaženo povodní v příliš velkém rozsahu, velké škody voda napáchala především v obcích ve spádové oblasti našeho města. V Roudnici se jednalo o část ulice Havlíčkovy, Poděbradovy, Třebízského, Mlýnské a Nábřežní. Větší škodu napáchala na sportovním areálu Pod Lipou, na basketbalové hale, na majetku sportovních klubů a ve velké míře byl zaplaven i Krytý plavecký bazén, který je v majetku města. Kolik budou stát opravy, v tuto chvíli ještě netušíme.

Loni v létě byl odvolán místostarosta a část rady. Jak se vám nyní spolupracuje v rámci nové rady? Podařilo se vám dohnat resty, které absencí rady vznikly?

Složení rady je nyní takové „staronové“. Částečně byli opět zvoleni členové, kteří před odvoláním v radě byli. Přínosem je jistě místostarosta Zdeněk Kubínek, který byl do roku 2008 starostou a ještě před tím pracoval na odboru majetku a rozvoje města, tudíž má bohaté profesní zkušenosti. Rada města se snaží vypořádat především s nelehkou finanční situací, ve které se město nachází. Investice do údržby majetku jsou do značné míry omezené.

Roudnice byla také jedním z měst, kde se museli v lednu 2011 konat opakované volby, na základě kterých jste se stal za vítězné sdružení Společně pro Roudnici nad Labem starostou, a které uzavřelo koalici s ODS, přičemž potřenou těsnou většinu koalici vám zajistili hlasy KSČM. Jak byste spolupráci hodnotil? Podařilo se vám v rámci ní realizovat vaše cíle?

Domnívám se, že na úrovni komunální politiky to není o politických stranách, ale především o lidech a o tom, zda mají zájem pracovat ve prospěch občanů města. Zastupitelů za KSČM si vážím, neboť jejich názory jsou často ku prospěchu věci.

Problém s chátrajícím pivovarem ve městě se vleče již několik let. Město se jej sice snažilo zachránit, ale bohužel jste nakonec museli dát dle vašich slov přednost potřebnějším věcem a nechali jste tak vypracovat projekt. Jak se situace nyní vyvíjí?

Projekt je hotový, v současné chvíli byli osloveni uchazeči k podání nabídek a zároveň byla tato výzva zveřejněna na profilu zadavatele. Město získalo v nedávné době částku cca 400 tis. Kč z havarijního programu MK.

Město dlouhou dobu hospodařilo v rámci rozpočtového provizoria, což způsobovalo nemalé komplikace provozovatelům sociálních služeb, jež jsou závislé na penězích s dotací. Pokud se nemýlím, rozpočet byl schválen teprve nedávno. Jaký nakonec rozpočet bude a kolik budete investovat do sociálních služeb?

V současné chvíli je rozpočet schválen a peníze byly rozděleny v rámci dotačních titulů. Sociální sféru město podpořilo i vlastním podílem na projektech Jungmannova 670 a Sladkovského 1365, které jsou určeny pro zvýšení kvality a dostupnosti veřejných služeb, rekonstrukce objektů umožní rozšíření a inovaci sociálních služeb pro klienty ze sociálně znevýhodněného prostředí.

Zadluženému městu jistě neprospívají ani pokuty, které musí splácet. Jednu z posledních, ve výši 820 tisíc korun musí město sice zaplatit kvůli výpovědi pronájmu kina, kterou podal bývalý starosta Bakeš a bývalý místostarosta Matek. Pokutu 100 tisíc korun má ale město uhradit také Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže za to, že uzavřelo smlouvy se dvěma advokátními kancelářemi bez předchozího výběrového řízení. Co je podle vás příčinou těchto pochybení a jaké konkrétní následky to má pro rozpočet a následně pro obyvatele?

K pochybení ve věci pokuty za právní služby došlo, neboť město při stanovování konkrétní hodnoty veřejné zakázky hodnoty těchto souvisejících zakázek nesečetlo. Pokuty bohužel zatěžují i tak napjatý rozpočet města.

Spor o zdejší porodnici nakonec skončil pro město dobře. Zdravotní pojišťovny poskytnou nemocnici v Roudnici nad Labem tolik peněz, aby mohla zachovat porodnici. Pojišťovny ale požadují, aby nemocnice doložila, že má lékaře, kteří v gynekologicko-porodnickém oddělení budou pracovat. Podařilo se nalákat lékaře zpět? A vítáte vy osobně toto řešení?

Toto řešení samozřejmě vítám, přál jsem si to stejně jako občané Roudnice nad Labem a okolí, kteří za Podřipskou nemocnici bojovali na demonstraci. Jsem rád, že nemocnice získala smlouvu na 5 let na internu a chirurgii a na 18 měsíců pro dětské a gynekologicko-porodnické oddělení. Gynekologicko-porodnické oddělení bohužel ještě znovu otevřeno není. Potěšitelnou zprávou pro nás bylo prohlášení pana hejtmana Bubeníčka, který při představení priorit programu vedení ÚK prezentoval, že je s roudnickou nemocnicí počítáno jako s nedílnou součástí zdravotnického systému ÚK.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Kateřina Synková

Kdo nejde s námi, jde proti nám

Nevybíravě jste odsoudil demostranty proti vládě či voliče Babiše. Jak mi vyvrátíte dojem, že jste tu jen pro vaše voliče? Proč vrážíte mezi lidi klíny, proč se je nesnažíte stmelovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Už jste zapomněli? Mlčí se, žádná omluva. Tvrdá připomínka covidu. A co ještě může přijít

21:40 Už jste zapomněli? Mlčí se, žádná omluva. Tvrdá připomínka covidu. A co ještě může přijít

Covidové šílenství odeznělo, vystřídala jej další silná témata, jako je válka, energetická krize a z…