Starosta Tovačova: Obáváme se, že vláda nepřinese nic pozitivního

28.05.2014 10:09 | Zprávy

Změna trestního zákona, která má řešit stoupající počet trestních kauz v komunální politice, je podle starosty Leona Bouchala (ODS) úsměvná. Stejně tak nesouhlasí s návrhem zákona o registru smluv. V rozhovoru, který poskytl naší redakci, jsme se ohlédli také za uplynulými eurovolbami, kde ODS ztratila 7 mandátů a poměrně zevrubně jsme hovořili i o blížících se komunálních volbách, kde by chtěl on sám obhájit mandát. Spolu s tím jsme mluvili i o investicích, o něž by se chtěl v Tovačově zasadit.

Starosta Tovačova: Obáváme se, že vláda nepřinese nic pozitivního
Foto: Redakce
Popisek: starosta Tovačova Mgr. Leon Bouchal (ODS)

Velké obavy budí u řady starostů malých a středních obcí návrh zákona o registru smluv. Obávají se, že zavedení této povinnosti bude natolik náročné, že může v krajním případě ohrozit i samotné fungování místní samosprávy. Souhlasíte? Jaké dopady by mělo schválení zákona na obec?

Souhlasím. Pro menší obce a města se skutečně jedná o problém. Je to další úkol od státu převedený na obce, který nenabízí nic jiného než další nárůst administrativy bez jakéhokoliv dalšího efektu. V menších obcích je často jen neuvolněný starosta, který nemá k dispozici žádný úřednický aparát.

Stanislav Polčák zvažuje také změnu trestního zákona. Důvodem je stoupající počet trestních kauz, ve kterých figurují komunální politici, ale především situace, kdy se přístup a názory na jednotlivé případy u různých policejních orgánů zásadně liší. Co vy na to?

To je úsměvné. Zatímco poslanci a senátoři požívají výhody imunity, komunální politici jsou často kriminalizováni bez zjevných důvodů. Na komunální úrovni k likvidaci představitele obce nebo města stačí jen pouhé podezření. A to se šíří po obci často rychlostí světla. Presumpce neviny se většinou v praxi vůbec neřeší. Nevím, jak je možné, že se v řadě korupčních a jiných trestních kauz vyskytují komunální politici. Já nikoho takového ve svém nejbližším okolí neznám.

Jestliže hovoříme o záměrech vlády, je naopak nějaký, který vy osobně vítáte?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinští žáci ve školách

Jaké řešení navrhujete? To nemají chodit do školy? To je asi nesmysl, který by se mohl nevyplatit, když tu pak zůstanou a budeme tu mít negramotné lidi, navíc by pak rodiče nemohli ani pracovat, kdyby je museli hlídat a žádali by o dávky…

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Silná lobby za Pavlem. Turek pojmenoval problém

19:25 Silná lobby za Pavlem. Turek pojmenoval problém

Vládní zmocněnec pro klimatickou politiku Filip Turek (Motoristé) naznačil, že prezident Petr Pavel …