Po komunálních volbách jste nahradila v čele radnice Bohumila Petráška. Jak byste hodnotila první měsíce ve funkci? Je něco, co vás, ať již kladně nebo záporně, překvapilo?
Do funkce starostky jsem nastoupila v listopadu loňského roku. Přestože jsem na radnici strávila předtím čtyři roky ve funkci místostarostky a velice dobře jsem spolupracovala s panem starostou Petráškem, vnímám první měsíce v nové funkci velice náročné na pracovní i časové nasazení. V nové funkci mi přibyly i nové povinnosti plynoucí z této funkce, které se na ni výhradně vážou a s kterými jsem přišla do styku jen okrajově. To znamená obeznámit se s novými povinnostmi i k tomu se vztahující legislativou. A co mne překvapilo? V zastupitelstvu oproti minulým volbám došlo k obměně pěti zastupitelů (v roce 2010 tři noví zastupitelé), z toho jsou dva z uskupení, za které jsem kandidovala, a příjemně mne překvapil jejich zájem, konstruktivní a věcný přístup k dění ve městě a rychlé obeznámení se s danou problematikou. I když se to může zdát, že takovýto přístup byl měl být automatický, mohu ze své zkušenosti říci, že to tak v mnoha případech není a mnohdy představy lidí, kteří dříve v komunální politice nepracovali, jsou velmi hodně zkreslené o tom, co mohou či nemohou a zejména jaké mají pravomoci.
Promítne se změna pohlaví nějak v řízení města? A vnímáte skutečnost, že jste žena - politička jako výhodu či naopak?
Zda se promítne změna pohlaví nějak v řízení města, mohou posoudit jiní, nikoliv já. Co mohu říci, je, že žena se dívá na "svět“ trochu jinýma očima než muž. V určitých oblastech to může být výhoda, protože z praktického života vidí do některé problematiky hlouběji, jako je sociální oblast, zdravotnictví, školství, život města a jeho vzhled, případně kultura. Pro tyto oblasti je asi více empatická než muž. Z druhé strany jsou oblasti technické, což jsou investice, doprava, bezpečnost apod., pro které je muž na pozici starosty výhodou. Ale takto je to i v běžném životě a každá strana má svůj rub a líc.
Ptala jsem se i proto, že Česká republika znovu klesla v žebříčku hodnocení rovnoprávnosti žen ve společnosti a v pořadí 142 zemí obsadila podprůměrnou 96. příčku. Vyplývá to ze zprávy Global Gender Gap Report 2014, kterou v úterý zveřejnilo Světové ekonomické fórum. Za Českou republikou skončily v podstatě pouze rozvojové země, převážně muslimské. Proč máme v tomto ohledu podle vás tak špatné výsledky? Vnímáte je i vy sama, osobně?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková