Starostu Chebu Navrátila odvolali kvůli obvinění v kauze ROP

09.03.2017 18:51

Zastupitelé Chebu dnes odvolali starostu Petra Navrátila (zvolen za ČSSD), obviněného v kauze ROP Severozápad. Pro odvolání byla opozice i koaliční hnutí ANO.

Starostu Chebu Navrátila odvolali kvůli obvinění v kauze ROP
Foto: www.nuts2severozapad.cz
Popisek: ROP Severozápad - logo

Podle navrhovatelů by v čele města neměl stát stíhaný starosta. ČSSD ale nemá náhradníka na funkci starosty, a křehce sestavená koalice tak bude muset vyjednat novou podobu. Jak ČTK řekl nyní už bývalý starosta Navrátil, jeho odvolání je tedy zároveň začátkem dalšího koaličního jednání.

Odvolání navrhovala opozice už v lednu, tehdy ale neměla při jednání všechny své členy. Navrátil už v té době konstatoval, že se necítí být vinen a že se obvinění netýká chodu města. Své členství v ČSSD pozastavil už na přelomu roku. Proto výzvu k odstoupení odmítl. Dnes návrh na jeho odvolání získal většinu s pomocí pěti hlasů koaličního ANO.

Odvolání nepodpořily ODS ani KSČM

„Návrh je v souvislosti s obviněním v kauze ROP Severozápad. Ale starosta mě nepřesvědčil, že by byl schopen plnit funkci starosty dobře,“ řekla Gabriela Licková (Koalice pro Cheb), která odvolání navrhla.

Vladimír Hartmann (ČSSD) prohlásil, že jde o krok vedle. „Není nic prokázáno. Věříme, že starosta neudělal nic takového, za co by měl být odsouzen. Ani nevíme, z čeho byl obviněn, státní zastupitelství to nezveřejnilo a obvinění musejí zachovat mlčenlivost,“ uvedl Hartmann.

Odvolání nepodpořily ODS ani KSČM. Podle místostarosty Pavla Hojdy (KSČM) by zastánci odvolání starosty měli plán, jak bude vedení města dál fungovat. „Jaké představy má opozice, jak to chce řešit?“ ptal se řečnicky. I Jan Svoboda z ODS soudí, že je třeba rychle najít řešení.

„Hnutí ANO od začátku říkalo, že nechce rozbít koalici, ale chtěli jsme po ČSSD, aby nám dala jméno jiného starosty. Ale sociální demokracie žádné jméno nenavrhla. Osobně si myslíme, že ČSSD má lidi, kteří by to mohli dělat,“ míní Daniela Seifertová (ANO).

Operační program podpořil 536 projektů částkou 19,4 miliardy korun

Teoreticky by novým starostou mohl být i zástupce ANO nebo KSČM. Komunistického starostu by ale těžko podpořili zastupitelé ODS.

V Chebu je koalice v 30členném zastupitelstvu složená z ČSSD, ANO a KSČM (každá s pěti zastupiteli). Má ale i tichou podporu ODS.

Policie v souvislosti s evropskými dotacemi z ROP Severozápad obvinila 24 lidí z poškozování zájmů Evropské unie a dalších trestných činů. Z Karlovarského kraje jde o politiky, ale i bývalého zastupujícího ředitele úřadu ROP Severozápad. Část z nich byla hodnotiteli projektů, někteří i členové regionální rady ROP Severozápad.

Operační program podpořil 536 projektů částkou 19,4 miliardy korun. Škoda podle některých informací dosáhla 13,9 miliardy korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nářez z Václaváku! Le Penová ani Wilders se s tím opravdu nepárali

21:24 Nářez z Václaváku! Le Penová ani Wilders se s tím opravdu nepárali

V 17 hodin dnes na Václavském náměstí odstartovala demonstrace svolaná hnutím SPD Tomia Okamury, na …