Stát bude moci odkoupit pozemky pro dálnici až za šestnáctinásobek ceny

13.08.2014 16:40

Stát bude moci nabízet vyšší výkupní ceny za zemědělskou a lesní půdu pro stavbu silnic a dálnic. Odhadní cenu bude moci zvýšit až šestnáctinásobně. Vyplývá to z novely zákona o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury, kterou ve středu podepsal prezident Miloš Zeman.

Stát bude moci odkoupit pozemky pro dálnici až za šestnáctinásobek ceny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dálnice, ilustrační foto

Novela předpokládá, že pokud se vlastníci pozemků rozhodnou prodat státu požadované pozemky dobrovolně, budou moci získat za čtvereční metr zemědělské půdy až 525 korun jako bonus k ceně stanovené znaleckým posudkem. Bonus ale bude klesat v čase, při dalších nabídkách už bude nižší. Cena zemědělské půdy i s bonusem nebude moci překročit tři čtvrtiny ceny stavebního pozemku v dané lokalitě.

Stávající zákon nemá podle vlády motivační účinek

Zákon nyní umožňuje vyplácet dvojnásobek odhadní ceny, ta se u zemědělské půdy pohybuje obvykle od osmi do 35 korun za čtvereční metr. To podle vlády nemá dostatečný motivační účinek pro rychlé rozhodování vlastníků a uzavírání kupních smluv.

Podle Ministerstva dopravy se bude vždy vycházet z konkrétní ceny pozemku stanovené znalcem. Šestnáctinásobek bude maximální možné navýšení, které bude schvalovat ministr dopravy a týkat se bude jen mimořádných případů. Pravicové opozici ve sněmovně se to nelíbilo a uváděla, že se tím otevírá prostor pro korupci.

„Ředitelství silnic a dálnic a další investorské organizace budou moci nabízet až osminásobek ceny pozemku, i to je ale výrazně lepší motivace pro majitele než současná výše bonusů," uvedl už dříve mluvčí Ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe, čtk

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…