Stát nám rozkradli a škodí nám cizáci? Bankéř odsoudil Čechy

28.10.2019 8:32

Podle bývalého viceguvernéra České národní banky Mojmíra Hampla máme sice potenciál, ale brzdí nás malé sebevědomí. Uvedl to alespoň v rozhovoru s moderátorkou Emmou Smetana pro DVTV.cz.

Stát nám rozkradli a škodí nám cizáci? Bankéř odsoudil Čechy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mojmír Hampl

Hampl nyní vydal knihu o Češích, kde se zabývá vlastenectvím. Nese název Pro Čechy je nebe nízko. Oproti zemím okolo jsme podle Hampla málo patrioti. „Brzdí nás malé vědomí sebe, z toho vyplývá malá víra v to, že společný veřejný prostor je dost dobrý na to, abychom na něj mohli být přiměřeně pyšní,“ uvedl Hampl. 

Anketa

Existoval v Československu doopravdy jeden československý národ?

56%
44%
hlasovalo: 7646 lidí

Podle jeho slov například málo spontánně vyvěšujeme české vlajky. „Já ji například mám permanentně vylepenou na svém autě,“ sdělil Hampl. „Přehnat to s vědomím národní identity pak ale naopak působí obrovské katastrofy,“ dodal Hampl. 

„My ale nebereme tento stát jako svůj, necítíme se jako akcionáři. Po těch 30 letech od 17. listopadu 1989 cítím, že máme pocit, že nám to tady někdo rozkradl a že nám tady cizáci škodí. To je jediná historka, která dokáže mobilizovat český elektorát,“ uvedl Hampl.

Následně hovořil o našem vztahu k Evropské unii. „Extrémní odmítači i extrémní stoupenci se chovají k tomu projektu podobně. Extrémní stoupenci v zásadě říkají: Nic nedělejte a čekejte, jak to dopadne a přijměte ten směr. A extrémní odmítači říkají pravý opak. A já nevidím, že by lidé mezi tím byli většinou. Já se snažím říct, že jako jsme spoluvlastníci státu, jsme spoluakcionáři i tohoto společného projektu. Ale neříkám ani to, že absolutně přijímám vše, nebo odmítám vše. Já chci výsledek ovlivnit váhou svého hlasu,“ dodal Hampl.

Veřejný prostor podle Hampla berou Češi jako cizí. „Máme k němu nedůvěru,“ míní. A hovořil také o tom, že Češi jsou de facto černými pasažéry státu. Zdůraznil, že nejsme zaměstnanci státu. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

Bc. Lucie Šafránková byl položen dotaz

Vládní paskvil

Paní poslankyně, máte sice pravdu, že návrh zákona o třech pásmech u paušální daně je skutečně paskvil. Já jsem přesně ten, kdo balancuje na hraně 1000000 Kč příjmů a se zvyšující se inflací jej asi nakonec překročím. To co navrhujete vy by mně osobně sice vyhovovalo, nicméně v globálu to sotva lze ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Opičí neštovice: Jde hlavně o gaye. Tohoto si všímat. Přesné info

8:41 Opičí neštovice: Jde hlavně o gaye. Tohoto si všímat. Přesné info

Již devět států v Evropě potvrdilo šíření opičích neštovic, které se běžně vyskytují zejména ve stře…