Stát nejde příkladem: Ministerstva zaměstnávají málo postižených, raději platí sankce

19.08.2014 18:44

Zaměstnávání lidí se zdravotním postižením na ministerstvech se proti roku 2007 podle zjištění rady postižených výrazně zhoršilo. Žádný resort loni stanovené procento handicapovaných pracovníků nesplnil. Ministerstva také nepořizovala výrobky a služby od postižených, ale raději platila sankce. Zatímco před sedmi lety takto odvedla do rozpočtu 1,1 milionu korun, za loňský rok to bude 19 milionů. Novinářům to dnes řekl předseda Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) Václav Krása.

Stát nejde příkladem: Ministerstva zaměstnávají málo postižených, raději platí sankce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR Václav Krása

Ministerstvo financí by podle svého mluvčího handicapované rádo zaměstnávalo, do konkurzů se mu prý ale většinou žádní nehlásí.

„Výrazně se zhoršilo zaměstnávání osob se zdravotním postižením na jednotlivých ministerstvech. Ministerstva především rezignovala na odebírání výrobků a služeb. Velmi nás zklamalo, jak státní správa funguje a jak poskytuje informace," uvedl Krása.

OutStreamVideoPlayer

Státní úřady by měly jít příkladem. Jak má potom stát tlačit na soukromé subjekty?

Podle mediálního poradce NRZP Patrika Nachera by přitom státní úřady měly jít příkladem. „Pak se těžko tlačí na soukromé subjekty, když samotný stát nedodržuje vlastní pravidla," uvedl Nacher.

Firmy a instituce s více než 25 zaměstnanci by měly mít čtyři procenta pracovníků s postižením. Pokud handicapované nepřijmou, mohou odebrat zboží a služby, které poskytují firmy s více než polovinou postižených zaměstnanců. Když nesplní ani to, zaplatí sankci státnímu rozpočtu.

Ministerstvo životního prostředí podle výsledků místo zhruba 21 postižených pracovníků má jen tři, Ministerstvo práce místo 40 jen 36, obrana místo 318 pak 90. Jedno či dvě procenta handicapovaných pracovníků místo čtyř procent jsou v jiných ministerstvech. Nejblíže splnění povinného podílu byl loni Úřad vlády. Pro postižené má mít přesně 17,99 úvazku, využívá 17,85.

Ministerstva průmyslu a kultury alespoň odebraly výrobky od firem zaměstnávajících postižené

Podle výsledků vnitro odvede do rozpočtu 4,73 milionu korun, obrana 10,96 milionu či rezort financí 1,31 milionu. Ministerstvo práce uhradí téměř 691.000 korun. Žádné sankce by neměla platit ministerstva průmyslu a kultury, odebraly výrobky.

Ministerstvo financí podle svého mluvčího Radka Ležatky už v inzerátech na pracovní pozice uvádí, že se o místa mohou ucházet handicapovaní. „Přestože většina míst je vhodná pro zdravotně postižené zaměstnance, do výběrových řízení se bohužel přihlašují velmi sporadicky, nebo vůbec," uvedl Ležatka.

Ministerstvo financí se snaží odebírat výrobky a služby postižených, ale musí zohledňovat cenu

Dodal, že na ministerstvu působí nevidomý náměstek či tělesně postižený ředitel interního auditu a inspekce. Rezort financí se podle mluvčího snaží i o odběr výrobků a služeb postižených, zároveň prý ale musí ve veřejných zakázkách zohledňovat cenu.

Krása podotkl, že ani v roce 2007 kromě Ministerstva zdravotnictví ministerské úřady povinný počet handicapovaných pracovníků neměly. Mnohem více ale nakupovaly zboží a služby místo placení sankcí.

V květnu rada oslovila všechna ministerstva a Úřad vlády. Údaje, které od rezortů získala, nebyly ve srovnání s rokem 2007 úplné. Odpověděly také jen tři ze 14 krajů, srovnání tedy nebylo možné udělat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Ten chlapec má příbuzné ve Španělsku…“ Šojdrová v ČT vytáhla foto sirotků, pak nastoupil Jakub Železný

7:45 „Ten chlapec má příbuzné ve Španělsku…“ Šojdrová v ČT vytáhla foto sirotků, pak nastoupil Jakub Železný

Kauza 50 syrských sirotků posloužila svého času jako téma pro diskuzi v Parlamentu, ke kterému měl k…