Stát šetří na učebních pomůckách. Školy mají staré učebnice

29.07.2012 19:52

Školy mají nedostatek peněz na obměnu učebnic. Proto se často stáří učebnic pohybuje okolo pěti let. Když školy chtějí nakoupit učebnice nové, musejí sáhnout do rezervního fondu.

Stát šetří na učebních pomůckách. Školy mají staré učebnice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studenti, ilustrační foto
reklama

Přesně to je případ pražské základní školy v Mendelově ulici. "Peníze od MŠMT jsou nedostačující, učebnice kupujeme z peněz zřizovatele. Ty však nikdy nestačí a proto musíme zapojit rezervní fond," uvedla pro server Aktuálně.cz ředitelka Martina Thumsová.

Naposledy učebnice obměňovali před pěti lety, kdy do školy přišla nečekaná dotace z ministerstva. Průměrně jsou zde knihy staré pět až sedm let. K tomu se přidává nárůst DPH z pěti na čtrnáct procent.

"Prostředky určené na ostatní neinvestiční výdaje, jako jsou například učební pomůcky, nám byly zkráceny o třicet až čtyřicet procent," potvrdila informaci o šetření už dříve prezidenta Asociace ředitelů základních škol ČR Hana Stýblová.

Svaz českých knihkupců a nakladatelů navíc varuje, že celkový pokles prostředků na učebnice bude až o 80 procent. To může ovlivnit právě vydavatele učebnic. Navíc podle jejich průzkumu 79 procent českých škol nemá peníze na učební pomůcky. Letos školy zatím nenakoupily téměř žádné knihy.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ovčáček se postavil přívalům hnusu na Filipa. Napsal autorům, co si o nich myslí, hezky od podlahy. A z druhé strany...

22:22 Ovčáček se postavil přívalům hnusu na Filipa. Napsal autorům, co si o nich myslí, hezky od podlahy. A z druhé strany...

Ředitel odboru tiskového a tiskový mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček se znechucením sleduje, …