Státní zástupci proti Klausovi a jeho odůvodnění amnestie

04.01.2013 16:59

Unie státních zástupců nesouhlasí s tím, jak prezident Václav Klaus odůvodnil své rozhodnutí zastavit v rámci amnestie trestní stíhání trvající déle než osm let se sazbou nepřevyšující deset let vězení. Nelíbí se jim jeho odkaz na judikaturu Evropského soudu pro lidská práva (ESLP), protože ta řeší jednotlivé případy, zatímco hlava státu rozhodla plošně. ČTK to dnes sdělil výkonný výbor unie.

Státní zástupci proti Klausovi a jeho odůvodnění amnestie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus jmenoval nové ministry. Karolínu Peake ministryní obrany, Zbyňka Stanjuru ministrem dopravy a Petra Mlsnu ministrem bez portfeje
reklama

Žalobci také upozornili na to, že i přes omezení trestní sazbou se amnestie týká nejzávažnějších hospodářských kauz.

Klaus při vysvětlování důvodů, proč v rámci amnestie nařídil zrušit obvinění lidem stíhaným déle než osm let, odkázal na verdikty ESLP. Uvedl, že se podle jeho judikatury se považuje doba přesahující šest let za nepřiměřenou délku řízení. Podle žalobců pak prý mělo prezidentovo rozhodnutí předejít stížnostem stíhaných k Evropskému soudu pro lidská práva a jejich úspěchu.

"Tyto názory jsou mylné," napsal výkonný výbor Unie státních zástupců. Judikatura ESLP podle něj uvádí, že v odůvodněných případech může porušení práva na projednání případu v přiměřené lhůtě vést ke zmírnění trestu, odškodnění nebo v extrémním případě až k upuštění od trestu. "Vždy je však třeba zkoumat konkrétní okolnosti případu, jeho složitost, rozsah, jakož i případné obstrukční jednání obviněného, popřípadě obžalovaného," dodali státní zástupci.

Žalobci také zopakovali, že se poškození nebudou moci domáhat v zastavených kauzách náhrady škody v trestním řízení, ale budou se muset obracet na civilní soudy. "Jakkoliv je rozhodnutí o zastavení trestního stíhání omezeno na trestné činy s horní sazbou do 10 let, je nutno si uvědomit, že do této kategorie spadají i ty nejzávažnější hospodářské a majetkové zločiny, u kterých byla způsobena škoda v řádech desítek milionů, resp. miliard korun," prohlásil výbor s tím, že jejich vyšetřování je často složitější než u vražd.

Pražské vrchní státní zastupitelství již dříve uvedlo, že podmínky amnestie splňuje 13 z pod něj spadajících případů, několik kauz bude muset zastavit také Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Tito žalobci přitom dozorují pouze případy se škodou vzniklou státu či finančním institucím přesahující 150 milionů korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pas, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

19:19 Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

Arméni v Náhorním Karabachu stále čelí vražedným útokům a násilnému vytlačování ze svého historickéh…