Státní zástupci s božským komplexem se pokusili o státní převrat. Ivan Langer řádil v Událostech, komentářích

16.06.2016 22:51

Exministři vnitra Ivan Langer za ODS a Cyril Svoboda z KDU-ČSL debatovali ve čtvrtečních Událostech, komentářích České televize o situaci v policii. Zatímco Cyril Svoboda poukazoval na to, že ČSSD porušila koaliční smlouvu, Ivan Langer pravil, že jsme zde sledovali další pokus státních zástupců s božským komplexem o státní převrat. Obětí tohoto pokusu je policie, o které se říká, že kromě Šlachty tam nikdo nestojí za moc.

Státní zástupci s božským komplexem se pokusili o státní převrat. Ivan Langer řádil v Událostech, komentářích
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivan Langer
reklama

Podle Cyrila Svobody je otázka, co sledují politici v přestřelce o policii. V koaliční smlouvě se praví, že o změnách v policii budou koaliční partneři jednat společně. „Že byla porušena koaliční smlouva, je očividné,“ zaznělo z úst Svobody. Obratem připomněl, že policie je nástrojem vlády k udržování vnitřní bezpečnosti státu. Tak praví zákon. „Ale jestliže 230 detektivů napíše dopis, ve kterém vyjadřují určité obavy, tak to považuji za varovné, ti detektivové se asi cítí ohrožení. Vezměte si, že když už napíšete dopis nadřízeným, což každý zvažuje, tak už je to vážné,“ konstatoval Svoboda.

Langer nabídl zcela jiný pohled. „Z mého pohledu jsme sledovali druhé kolo pokusu o státní převrat, jehož první kolo proběhlo v červnu 2013. Je to jen další pokus o aktivistický vstup státních zástupců s božským komplexem, s pokusem o rozložení tří základních mocí ve státě. Nastupuje zde čtvrtá moc, moc prokurátorská,“ varoval exministr vnitra za ODS.

„Já tu situaci vnímám jako nešťastnou pro celou policii, kde pracuje asi 40 tisíc lidí, ale vezme se jeden útvar, kde pracuje asi 500 lidí, a řekne se: Tento je úžasný a skvělý, zatímco ty ostatní nestojí za nic,“ posteskl si Langer následně.

V ostré palbě proti Andreji Babišovi ani zdaleka neustal. „Kdybych já byl členem sněmovního výboru, tak bych pánům generálům řekl něco, z čeho by jim spadly hvězdičky,“ poznamenal na konto vedení policie v čele s Tuhým. „Ale když už v policii padne nějaký rozkaz, tak podřízení musejí poslechnout. Pokud nechtějí poslechnout, mohou odejít,“ doplnil Langer. „Tady se opravdu vyjádřil falešný mýtus o tom, že tu máme jeden úžasný útvar a ostatní nestojí za moc. To není pravda,“ zopakoval posléze.

Někdejší ministr Svoboda si ovšem trval na svém a označil za podivné, že se mu jako řadovému občanovi nepodařilo dopátrat žádných dokumentů o reorganizaci policie. Podle Langera na tom ovšem nemusí být nic špatného. Pokud reorganizace policii prospěje, zefektivní to její práci, pak není moc co řešit.

V této souvislosti zmínil i zrušení finanční policie. Divákům sdělil, že pouze převzal materiál, který byl připraven už za jeho předchůdce Františka Bublana. „Já jsem se s tou analýzou seznámil a řekl jsem ano, toto provedeme. To rozhodnutí se podle Langera týkalo toho, že byl rozpuštěn jeden útvar, ale podstatně se zvýšila suma peněz zabavených z trestné činnosti, protože se podařilo zefektivnit důležité procesy. Ten správný postup není vyšetřit trestný čin a potom hledat majetek, ale od prvního okamžiku souběžně pátrat po majetku z trestné činnosti,“ padlo z úst Langera.

Zásadním problémem je dnes politizace policie. Je to problém, který se ovšem odrazil ve druhém kole o státní převrat. „Tady vidíme ty samé figury jako v roce 2013, jen někteří z nich změnili postavení ze skrytého beneficienta v otevřeného aktéra. Mám tady na mysli Andreje Babiše,“ uzavřel své vystoupení Langer.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nedělejte to.“ „Já se vás ptám.“ Prymula se v ČT pohádal s redaktorkou o naši budoucnost

7:37 „Nedělejte to.“ „Já se vás ptám.“ Prymula se v ČT pohádal s redaktorkou o naši budoucnost

Česko přidává novinky k prevenci šíření koronaviru. A kdy počet nakažených umožní, aby se mohla zmír…