Stavba plotu proti uprchlíkům: Jaromír Drábek by možná zajásal. Proč?

04.08.2015 14:14

Britský deník The Telegraph informuje o rozhodnutí maďarské vlády využít nezaměstnané ke stavbě plotu na hranicích se Srbskem, který by měl zastavit příliv uprchlíků. Plných pět set z nich by mělo urychlit stavbu tak, aby byla hotová do konce tohoto měsíce.

Stavba plotu proti uprchlíkům: Jaromír Drábek by možná zajásal. Proč?
Foto: Presalocala.com
Popisek: Maďarský premiér Viktor Orbán

Lidé bez práce dostali od maďarských úřadů v podstatě „povolávací rozkaz“ a pokud odmítnou, přijdou o podporu v nezaměstnanosti. Jak britský deník připomíná, plánovaný plot o délce asi 173 km se stal terčem mezinárodní kritiky. Někteří jej přirovnávají ke vztyčení nové železné opony. Ovšem maďarská vláda v čele s premiérem Viktorem Orbánem podobné názory odmítá a tvrdí, že toto řešení považuje za adekvátní situaci. „Minulý měsíc Orbán popisoval ilegální imigranty přicházející z hloubi afrického kontinentu jako největší existenciální hrozbu pro Evropu,“ uvádí britský deník.

Celý text v angličtině najdete ZDE

Na stavbě plotu se budou dle informací deníku Telegraph podílet nezaměstnaní z jižního Maďarska. Pokud projdou lékařskou prohlídkou, budou na stavbě pracovat osm hodin denně. Na návrh lokální vlády z regionu Csongrad by měli vykonávat pomocné práce, jako je odklízení stromů bránících výstavbě a také přemísťování stavebního materiálu z místa na místo. „V případě, že půjde o kvalifikované nezaměstnané, mohou se samozřejmě zapojit také do plnění sofistikovanějších úkolů,“ uvedl úřad. Jeden z nezaměstnaných se svěřil reportérům tamějšího deníku, že za měsíc práce obdrží plat ve výši 116 liber a dvě jídla denně. „Pokud bych odmítl, riskoval bych ztrátu podpory, která činí v přepočtu 52 liber,“ komentuje normu, která českému čtenáři může připomenout tzv. veřejnou službu, zavedenou exministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem za Nečasovy vlády.

„Vládnoucí politická strana Fidesz zavedla jedny z nejpřísnějších pravidel pro udělování podpory nezaměstnaným. Většina dávek byla snížena a došlo k rozšíření pracovních programů, v rámci kterých mohou být využiti nezaměstnaní. Vláda rovněž oznámila svůj plán na postupné omezení dávek určeným osobám bez práce do konce roku 2018,“ píše britský deník.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vojtěchu, vraťte diplom. Znásilňování práva, stále dokola. Pánové nahoře nás záměrně udržují ve strachu, myslí si advokátka Zwyrtek Hamplová

20:25 Vojtěchu, vraťte diplom. Znásilňování práva, stále dokola. Pánové nahoře nás záměrně udržují ve strachu, myslí si advokátka Zwyrtek Hamplová

„Nedej bože, to tvoří po večerech sami?“ Známá a oceňovaná advokátka Jana Zwyrtek Hamplová kroutí hl…