Stávkující milionáři. Pane redaktore, nechytejte mě za slovíčko, já chci mluvit k občanům. Show ministra Němečka

15.09.2016 22:55

Ministrovi zdravotnictví Svatopluku Němečkovi (ČSSD) se podařilo odvrátit hrozící velkou stávku lékařů, o které mluvil jako o stávce milionářů. Ve čtvrtečních Událostech, komentářích České televize vysvětloval, jak přesně tento výrok myslel. V průběhu vysílání také okřikl moderátora ČT Lukáše Dolanského, aby ho nechal mluvit k občanům. Nechytejte mě za slovíčko, vypálil na moderátora.

Stávkující milionáři. Pane redaktore, nechytejte mě za slovíčko, já chci mluvit k občanům. Show ministra Němečka
Foto: Ministerstvo zdravotnictví
Popisek: Exministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD)
reklama

„Já tomu pracovně říkám stávka pracujících milionářů,“ zaznělo z úst ministra zdravotnictví k tématu. Před kamerami se omluvil, prý často nahlas říká to, co si myslí. A prostým propočtem dojdeme k tomu, že lékařské ordinace praktického lékaře si na tyto peníze přijdou. Něco jiného je, že se z těchto prostředků musí platit ještě nájmy nebo plat zdravotní sestry. Především tu ale podle ministra šlo o mediální přestřelku, která byla ukončena, když se praktičtí lékaři vrátili k jednacímu stolu. „Byl to zbytečný mediální taneček, protože jsme od počátku byli připraveni jednat,“ zdůrazňoval člen vlády. „Já jsem řekl, co si myslím, já si za těmi čísly stojím. Já už jsem na to odpověděl, tak se prosím pojďme věnovat něčemu, co zajímá lékaře i pacienty,“ žádal Němeček.

A co tedy zajímá pacienty? Např. by je měly zajímat problémy v nemocnicích, kde je teď situace nejkritičtější.  

Redaktor ČT se přesto platil ke kapitačním pravidelným platbám za pacienty praktickým lékařům. Tyto platby by se měly navýšit o dvě procenta, ale toto číslo nevyjednal sám Němeček, nýbrž jeden z jeho náměstků. „Já tedy přesně nevím, jestli to budou přesně dvě procenta nebo pod dvě procenta nebo nad ně,“ řekl ministr. Moderátor podotkl, že by Němeček jako šéf resortu měl vědět, co se na jeho ministerstvu, byť u samotných jednání nebyl, protože byl na návštěvě kraje Vysočina. V tu chvíli se ministr ČSSD prudce ohradil. „Pane redaktore, nechytejte mě tady za slovíčko, já chci oslovit občany, ale pokud mě chcete chytat za slovíčka, tak si to pojďme říct jasně,“ žádal ministr.

Posteskl si však nad tím, že praktičtí lékaři mají těžší práci v menších městech a obcích, protože ve velkých městech chodí pacienti se svými problémy někdy přímo ke specialistovi, zatímco na malých městech to neplatí. Praktičtí lékaři ve větších městech to tedy mají jednodušší a ministr chce nové lékaře nalákat do odlehlejších oblastí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozhovor o Trumpovi se na ČT vymkl: Host drtil chyby v otázkách. Moderátorka mu skákala do řeči a pak to rychle ukončila

19:43 Rozhovor o Trumpovi se na ČT vymkl: Host drtil chyby v otázkách. Moderátorka mu skákala do řeči a pak to rychle ukončila

V České televizi vystoupil k dění ve Spojených státech komentátor a publicista Jefim Fištejn. Kromě …