Štěch mluvil na ČT o Brexitu a připomnělo mu to léta v odborech. A Lidinský přišel s něčím, co se v Bruselu líbit nebude

22.02.2017 23:16

Čeští politici se shodli na českých zájmech, které chtějí v rámci EU prosazovat při projednávání Brexitu. Co přesně je považováno za prioritní české zájmy? Ve středečních Událostech, komentářích ČT odkryli karty předseda Úsvitu Marek Lidinský a předseda senátu Milan Štěch (ČSSD). Své k tématu řekli i ekonomové Aleš Michl a Leslie Sklair z London School of Economics.

Štěch mluvil na ČT o Brexitu a připomnělo mu to léta v odborech. A Lidinský přišel s něčím, co se v Bruselu líbit nebude
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brexit, ilustrační koláž

Čeští politici se shodli na tom, že chtějí zachovat bezpečnostní vztahy s Velkou Británií. Totéž platí o vzájemných ekonomických vztazích a o zachování práv Čechů pracujících ve Velké Británii. Jde o desítky tisíc lidí.

Lidinský ovšem hned na úvod prozradil, že Úsvit musí ještě probrat dnes dojednaný dokument o české pozici k Brexitu. Měli bychom prý zvážit, zda některé věci nevyjednat s Británií samostatně, mimo hlavní linku EU. Považuje za nešťastné jakékoli výroky, v nichž evropští politici naznačují, že odchod z EU Británii „spočítají“.

Štěch k tématu doplnil, že problémy teď čekají především ostrovní království. „Já si myslím, že Velká Británie v tomto nemá ještě vůbec jasno. Samozřejmě že problémy bude muset řešit i EU, ale především na hlavu Velké Británie dopadne enormní tlak,“ vyjádřil svůj názor šéf horní parlamentní komory.

Následně dal za pravdu Lidinskému, že budeme muset hájit své vlastní zájmy, pokud se ukáže, že i ostatní země EU jednají po vlastní ose a nectí společnou evropskou linku. Obratem však naznačil, že v jednotě EU je síla, se kterou bude muset ostrovní království počítat, když bude předkládat nějaké požadavky. „To, co říká Velká Británie, že bude chtít, to je sice hezké, ale tady půjde o jednání dvou silných partnerů,“ řekl Štěch. Dokud bude EU čerpat výhody EU, musí podle senátora vědět, že nic není zadarmo.

Velká Británie má také své finanční závazky a EU na ně nezapomíná. „Víte, já jsem vyjednával kolektivní smlouvy,“ zavzpomínal Štěch na svá odborářská léta. „Samozřejmě že je to trochu něco jiného, ale já bych partnerům před vyjednáváním nikdy neodkryl karty. A neudělám to ani jako významný politik ČSSD,“ zdůrazňoval bývalý odborář.

Brexit může ovlivnit i vnitřní situace v Británii, protože Skotsku se ostrovní odchod z EU pranic nelíbí. Štěch o tom prý hovořil s některými polskými politiky a ti jsou prý přesvědčeni, že k tzv. tvrdému Brexitu vůbec nemusí dojít. Právě kvůli Skotsku.

Trend je jasný: Zavedeným stranám se nedaří

Profesor Leslie Sklair k tématu doplnil, že Brity dovedla k Brexitu obava z globalizace. „To, co teď vidíme po celém světě, je taková vzpoura proti globalizaci – Trump v Americe a Brexit v Británii. A pokud víc, tak odpor proti globalizaci se projevuje po celé Evropě,“ poznamenal host.

Podle Leslieho Sklaira je kapacita naší planety omezená. Geologové varují, že lidstvo má obrovský vliv na to, co se děje s naší planetou. V příštích stu až dvou stech letech se může osudově rozhodnout o životě na planetě Zemi. Globální oteplování je jev, který většina vědců vnímá jako fakt. V souvislosti s tímto fenoménem bychom si měli uvědomit, že nemůžeme růst do nekonečna.

Kromě toho dochází k robotizaci celých odvětví. Týká se to např. automobilového průmyslu, který táhne také Česko. Až robotizace naplno vstoupí i do automobilového průmyslu, obrovská masa lidí bude bez práce a politici budou muset tuto situaci nějak řešit. Lidé to cítí a hledají někoho, kdo jim pomůže tento strach z nadcházející krize vyřešit. Někteří věří, že jim pomůže Brexit, jiní věří ve vedení Donalda Trumpa, ale Leslie Sklair nechtěl předvídat, zda Trump opravdu nabízí řešení. „Trendy ale hovoří zcela jasně, zavedeným politickým stranám se nedaří,“ uzavřel své vystoupení profesor slavné britské univerzity.

Podívejte se na globus. EU opravdu není pupek světa, říká Michl

K tématu se vyjádřil i ekonomický poradce Andreje Babiše Aleš Michl. Domnívá se, že by EU měla dát Británii víc času na vyjednání smluv, než jsou plánované dva roky. „Víte, když se podíváte na globus, zjistíte, že EU opravdu není pupek světa. Zjistíte, že je to relativně malý shluk zemí a ostatní mohou klidně obchodovat třeba s Čínou nebo s Amerikou. A Británii se to daří,“ upozorňoval Michl.

„Jestli si někdo v Bruselu myslí, že se tady zakopeme a budeme ta super velká kontinentální Evropa, tak to je velký omyl. Já bych byl pro to, abychom vůbec neomezovali obchod z EU,“ doplnil k tématu Michl.

„Výhodou EU jistě je, že působí jako protiválečný projekt. Zaplať pánbůh za to, ale ten obchod je tady až na druhém místě,“ posteskl si nakonec.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…