Štěch zmírnil svůj útok na živnostníky: Vážím si jejich práce, ale...

17.06.2017 7:59

Svými slovy ohledně navýšení odvodů sociálního a zdravotního pojištění u OSVČ předseda Senátu Milan Štěch rozčílil mnohé. Proto nyní přidal vysvětlení, jak to celé myslel.

Štěch zmírnil svůj útok na živnostníky: Vážím si jejich práce, ale...
Foto: Daniela Černá
Popisek: Milan Štěch, předseda Senátu Parlamentu ČR na sjezdu OS KOVO

„Ve svém vystoupení na sjezdu odborového svazu KOVO jsem se jako již mnohokrát dříve vrátil k problému, který dlouhodobě zatěžuje veřejné finance a je také velmi aktuální ve vztahu k nedostatku pracovních sil v ČR. Jde o zásadní nerovnost v míře odvodů sociálního a zdravotního pojištění u zaměstnanců a u OSVČ. Jde o téma právě na půdě odborů často široce diskutované,“ řekl úvodem Štěch. 

Uvedl, že zná mnoho živnostníků, kteří si zažádali o vydání živnostenského listu jen proto, aby si vůbec udrželi práci. „O spoustě firem, které prakticky nemají zaměstnance, ale jen smlouvy s živnostníky, také vím, že přežívají jen z měsíce na měsíc,“ poznamenal Štěch.

  • Původní text ZDE

Jeho slova, která tolik pobouřila, tak měla být hlavně konstatováním, že rozdíly v odvodech nepřinášejí rovné podmínky pro občany. „Důchody jsou vypláceny podle stejných pravidel všem a také zdravotní péče je nároková plošně, ačkoliv zaměstnanci a OSVČ do systému přispívají rozdílně, zaměstnanci totiž platí mnohdy až několikrát víc než OSVČ. Přitom zdravotní péči dostávají stejnou,“ dodal s tím, že si nepřeje, aby naši potomci kvůli nedostatku veřejných prostředků museli za lékařskou péči víc platit a důchodci měli nižší penze, které naopak je bezpochyby třeba zvyšovat.

„Moje vyjádření nebylo namířeno proti živnostníkům, jejich práce si velmi vážím a vždy podporuji zákony, které jim jdou vstříc. To ale neznamená, že budu zavírat oči před problémem, který se v konečném důsledku dotkne i jich, například tím, že budou ve stáří odkázáni na nízké důchody a chudinské dávky,“ uzavřel.

Milan Štěch

  • "Slušně, ale důrazně."
  • místopředseda Senátu

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef
reklama

Produkt zdarma za recenzi?

Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klaus ml. trhal aktivisty na kusy. Chtějí nás zničit! Zazněl tvrdý vzkaz

14:31 Klaus ml. trhal aktivisty na kusy. Chtějí nás zničit! Zazněl tvrdý vzkaz

Studenti Filozofické fakulty UK uspořádali noční okupační stávku. Rádi by přiměli společnost zintenz…