Štěpán Kotrba: Do roka a do dne, Lomikare... Aneb rozpad EU začal

23.09.2015 4:14

Schválení povinných kvót na imigranty je pro známého komentátora Štěpána Kotrbu zlomem, od kterého se počítá rozpad EU. V situaci, kdy se bude neomezeně přispívat tisícovkám či desetitisícům uprchlíků, zatímco domorodí občané budou kvůli tomu podstatně kráceni na svých sociálních právech, podle něj toto uskupení pozbývá smysl.

Štěpán Kotrba: Do roka a do dne, Lomikare... Aneb rozpad EU začal
Foto: archiv
Popisek: Mediální a politický analytik Štěpán Kotrba
reklama

Štěpán Kotrba své vyjádření pro ParlamentníListy.cz zahájil klasickým proroctvím: „Do roka a do dne, Lomikare...“ Rozpad EU totiž podle něj právě začal. Politické strany, které po dnešku hodlají hájit EU, musejí hledat velmi pečlivě argumenty.

„Argument o demokratickém procesu rozhodování v mnohostátním útvaru už to nebude. Zůstává jen vychcaný argument účetních (náklady versus výdaje), který může udržet EU do příštích voleb. Pak už skončí i ten,“ varuje Kotrba.

Evropská unie, nyní spíše Unie elit, už totiž podle něj není tou Unií, kam jsme vstupovali. „Unie uprchlíků a levných gastarbeiterů už není tou Unií, ve které bychom chtěli být,“ dodává.

Aby Evropa mohla vůbec fungovat, musí se podle něj od základů změnit azylové právo. „Nejen příchozí imigranti, ale ani jejich potomci nebudou moci dostat ‚automaticky‘ občanství. Prostě si mohou odpracovat pobyt zde, ale ne politická práva,“ doporučuje. Jinak totiž podle něj skončí důvod, proč tento stát platit.

„Doteď jsem byl eurorealistou. Viděl jsem globalizační proměnu Unie občanů v Unii korporací. Dnes ovšem nastává etapa horší – změna v Unii globálních zaměstnavatelských a manažerských elit na jedné straně a Unii nezaměstnaných žebráků, pro které bude sociální stát nedosažitelný na straně druhé,“ vysvětluje známý komentátor změnu svého postoje.

„Současnou střední třídu to bude nutně proletarizovat a radikalizovat. A to je něco, co je s existencí Unie neslučitelné. Přiznám se, že mi to už nevadí. Přestal jsem Evropě věřit. A myslím, že nejsem sám,“ dodal Štěpán Kotrba.

Celé vyjádření Štěpána Kotrby:

Do roka a do dne, Lomikare... Aneb rozpad EU dnes začal. Politické strany, které po dnešku hodlají hájit EU, musejí hledat velmi pečlivě argumenty. Argument o demokratickém procesu rozhodování v mnohostátním útvaru už to nebude. Zůstává jen vychcaný argument účetních (náklady versus výdaje), který může udržet EU do příštích voleb. Pak už skončí i ten. Protože Unie elit už není tou Unií, kam jsme vstupovali. Protože Unie uprchlíků a levných gastarbeiterů už není tou Unií, ve které bychom chtěli být. Od základů se musí změnit azylové právo s tím, že nejen příchozí imigranti, ale ani jejich potomci nebudou moci dostat „automaticky“ občanství. Prostě si mohou odpracovat pobyt zde, ale ne politická práva. Protože jinak skončí důvod, proč tento stát platit. Doteď jsem byl eurorealistou. Viděl jsem globalizační proměnu Unie občanů v Unii korporací. Dnes ovšem nastává etapa horší – změna v Unii globálních zaměstnavatelských a manažerských elit na jedné straně a Unii nezaměstnaných žebráků, pro které bude sociální stát nedosažitelný na straně druhé. Současnou střední třídu to bude nutně proletarizovat a radikalizovat. A to je něco, co je s existencí Unie neslučitelné.

Přiznám se, že mi to už nevadí. Přestal jsem Evropě věřit. A myslím, že nejsem sám.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je to tu! Milion chvilek v politice, zaznělo. Česko jásá i nadává nad oznámením

7:31 Je to tu! Milion chvilek v politice, zaznělo. Česko jásá i nadává nad oznámením

Bylo to na akci Milionu chvilek pro demokracii, kde zakladatel hnutí Praha Sobě Jan Čižinský odhalil…