Stínoví ministři: Budeme šetřit a zalepíme chyby po pravicové vládě

26. 4. 2013 10:11

Sociální demokracie včera představila obměněnou stínovou vládu, z níž někteří budou pravděpodobně po příštích volbách skutečně vládnout. Jaké jsou jejich priority a cíle? Takové otázky jim položil server Lidovky.cz.

Stínoví ministři: Budeme šetřit a zalepíme chyby po pravicové vládě
Foto: Hans Štembera
Popisek: V hotelu Olšanka zasedal ÚV ČSSD. Šéf ČSSD Sobotka zatím neprozradil složení nové stínové vlády

Pro stínového ministra financí Jana Mládka je nedůležitější obnova hospodářského růstu. „Kroků pro to je celá řada, ale jeden považuji za zásadní. Obnovit fungování CzechInvestu tak, jak fungoval v dobách své největší slávy za Martina Jahna,“ upřesnil. Jeho názor sdílí Milan Urban, stínový ministr průmyslu a obchodu. Jeho strategie by obsahovala jak nový systém ekonomické diplomacie na podporu exportu, zřetelnou podporu firemního výzkumu a inovací, tak technického vzdělání.

sKarty by vládu ČSSD nepřežily

Zákon o sociálním bydlení, snížení nezaměstnanosti a vyřešení otázky exekucí. To jsou priority stínového ministra práce a sociálních věcí Romana Sklenáka. „A sKarta? Pokud přežije volby, tak ji určitě zrušíme, protože je to naprosto nesmyslný projekt a navíc mimo zákonný rámec,“ dodal.

Marcel Chládek, stínový ministr školství, by se zaměřil na plýtvání prostředků přímo na úřadu. „Peníze musí být nasměrovány přímo na žáka, do škol na vybavení a platy učitelů. Ne na nepotřebné projekty,“ uvedl s tím, že by se rád zaměřil především na předškolní a základní školství.

Důležitá je i podpora venkova

"Mým cílem je aktivní podpora příjezdového cestovního ruchu. Dále transparentní a účelné čerpání evropských fondů včetně důsledné kontroly jejich využívání, podpora bydlení prostřednictvím rekonstruovaného Státního fondu rozvoje bydlení i aktivní podpora venkova a lidí, kteří zde žijí,“ prozradil stínový ministr pro místní rozvoj Jiří Zimola. Resort zemědělství by se měl podle stínového ministra Michala Haška soustředit především na zajištění potravinové bezpečnosti a soběstačnosti České republiky a bezproblémové fungování a hospodaření státních firem v této oblasti, zejména Lesů ČR a Povodí.

Svatopluk Němeček, stínový ministr zdravotnictví, považuje za klíčovou finanční stabilizaci, stabilizaci garantované sítě státních a veřejných nemocnic a odstranění všech bariér přístupu k péči – především těch finančních. Stínový ministr obrany Jan Hamáček uvedl, že je nutné ekonomicky stabilizovat resort, aby mohly armáda i ministerstvo pracovat se střednědobým výdajovým rámcem. „Doufám, že otázka nadzvukového letectva bude do voleb vyřešena. Jinak by to byl danajský dar nové vládě, která by měla na vyřešení věci jenom šest měsíců,“ dodal.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nem

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Trestní stíhání Jiřího Pehe? Orgány by měly konat, řekl prezident Zeman

23:04 Trestní stíhání Jiřího Pehe? Orgány by měly konat, řekl prezident Zeman

Prezident Miloš Zeman se v pravidelném čtvrtečním pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov věnoval…