„Distribuční soustava se bude nadále rozvíjet. A bude to následujících 25 let stát 100 miliard korun na úpravu, modernizaci sítí a dodání nových technických systémů. Celý systém se musí upravit. Není možné pokračovat v masivním rozšiřování obnovitelných zdrojů, aniž bychom na to neupravili sítě," uvedla.
Současný návrh ERÚ na změnu tarifů pro platbu elektřiny by podle odhadů MPO zdražil odběr elektřiny zhruba 38 procentům domácností a 91 procent podnikatelů s malou spotřebou. Ceny elektřiny přitom na trzích dlouhodobě klesají. Matematické modely předložených návrhů podle Kovačovské jsou stanoveny na situaci až v roce 2040.
Není třeba spěchat, tvrdí premiér Sobotka
Změny tarifního systému se týkají takzvaných regulovaných cen. ERÚ je stanovuje každoročně. Zahrnují například platby za přenos a distribuci elektřiny. Předsedkyně ERÚ Alena Vitásková už dřív řekla, že nové tarify, které by měly začít platit od příštího roku, by mohly vydržet deset až patnáct let. Vitásková zároveň upozornila, že bude pravděpodobně nutné upravit aktualizovanou státní energetickou koncepci a národní akční plán pro chytré sítě, které již schválila vláda. S tím ovšem MPO podle Kovačovské nepočítá.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp