Strana by měla stavět na schopných komunálních politicích, domnívá se starosta z TOP 09

14. 4. 2015 14:18

Ačkoliv Karel Schwarzenberg deklaroval, že chce TOP 09 vést do parlamentních voleb i v roce 2017, Tomáš Třetina (TOP 09) je přesvědčen, že strana se dříve nebo později s jeho odchodem bude muset vypořádat, a při té příležitosti zmínil několik jmen, která by ho mohla nahradit. V komunálních volbách úspěšně obhájil mandát starosty a slibuje nejen pokračovat v započaté práci. Čelem se chce postavit ale i k aktuálním problémům Moravského Krumlova včetně snížení nezaměstnanosti či budoucnosti zdejšího zámku. Vyjádřil se také k možnostem využití volného prostranství někdejšího areálu Vertexu. A nejen k tomu...

Strana by měla stavět na schopných komunálních politicích, domnívá se starosta z TOP 09
Foto: archiv TT
Popisek: Mgr. Tomáš Třetina starosta Moravského Krumlova (TOP 09)

V komunálních volbách jste jako lídr TOP 09 získal v Moravském Krumlově téměř 27 % hlasů, což je téměř dvakrát tolik než druhá KSČM, a vy jste tak obhájil mandát starosty. Očekával jste takový výsledek? Čemu jej přičítáte?

Volební výsledek, který obdržela TOP 09 v Moravském Krumlově, je velmi zavazující především pro další práci. V politice jsou volby jediným nástrojem, kterým zjistíte, jak práci děláte. A proto jsem velmi rád, jak lidé hodnotili práci v minulém volebním období. Zároveň cítím velkou odpovědnost do dalších let za správu a chod města.

Co pro vás tento závazek znamená? Čeho byste chtěl v tomto volebním období dosáhnout?

Prioritou pro volební období 2014–2018 je zasíťování pozemků pro výstavbu nových rodinných domů. Velmi mě trápí míra nezaměstnanosti v Moravském Krumlově a blízkém okolí, která se pohybuje kolem 11 %. Vzhledem k dopravní dostupnosti Krumlova je velmi těžké sehnat investora, který by vytvořil pracovní místa v řádu desítek. Zároveň jsme připraveni převzít odpovědnost za klíčovou nemovitost v Krumlově, a to zámek. V tento moment řešíme i problém s hotelem na hlavním náměstí.

Ačkoliv se vám osobně podařilo obhájit mandát starosty, strana ztratila v řadě měst počet křesel v zastupitelstvech a v horní komoře nezískala jediný mandát. Podle vás bylo chybou ve volbách stavět jen na osobnosti Karla Schwarzenberga. Co by ale podle vás pro stranu znamenal jeho odchod? Domníváte se, že má strana dostatek dalších výrazných osobností přijatelných pro voliče, které by ho mohly nahradit?

Karel Schwarzenberg společně s Miroslavem Kalouskem jsou nejvýraznějšími osobnostmi nejen v TOP 09, ale v současné době na celé pravici. S odchodem Schwarzenberga do politického důchodu se TOP 09 bude muset dříve nebo později vypořádat a myslím si, že máme dost osobností, které by ho mohly nahradit. Je ale třeba začít od politiků v tzv. první linii. Na jižní Moravě dobrou práci odvádí Vitula v Židlochovicích, Buček v Ivančicích, velmi dobře je vnímán Vlastimil Válek, krajský zastupitel.

Jsou ale i tací, kteří se domnívají, že by slábnoucí pravice mohla opět získat dobrou formu, pokud by se spojily ODS a TOP 09 v jedinou stranu. Co vy na to?

TOP 09 společně se Starosty vytvořily životaschopný politický subjekt, který převzal odpovědnost za pravicově smýšlející. Spojením s ODS nevidím ani tak problém ve společné filozofii a vizi jako spíše v představě o principech o fungování politické strany. Myslím si, že i pro ODS platí, tak jako pro TOP 09, najít schopné politiky v komunální sféře a na nich stavět.

V minulém období jste schválili koupi zámku za 11 milionů od společnosti Incheba. Konečné slovo měli mít sice občané v referendu, to se ale nakonec vůbec neuskutečnilo. Jak to se záměrem radnice koupit zámek aktuálně vypadá?

Město Moravský Krumlov je připraveno převzít odpovědnost za opravu a chod zámku. Nemůže však v této chvíli zaplatit za zámek více peněz než schválených 11 mil. Požadavek majitele je logicky vyšší, ale pro město neakceptovatelný. Máme pronajaty opravené prostory, ve kterých budeme instalovat výstavy ze sbírek manželů Mládkových. S dr. Pospíšilem hledáme společnou vizi na vystavování českého moderního umění 2. pol. 20. století na moravskokrumlovském zámku v úzké pospolitosti s muzeem Kampa.

Ptala jsem se i proto, že kvůli nevyjasněným vlastnickým vztahům jste již podruhé neuspěli se žádostí o dotaci na rekonstrukci zámku. Nepomohlo by tak jejich získání, kdyby radnice zámek vlastnila?

Ano, získat dotační peníze by bylo jednodušší, kdyby byl zámek v našich rukou.

Zaznamenala jsem úvahy města měnit územní plán města, tak aby v někdejším Vertexu směly vznikat obchody, což se přirozeně nelíbí místním podnikatelům. Jakou zpětnou vazbu máte ale od občanů? Přece jen by obchody mohly dát vzniknout novým pracovním místům, které jsou zde potřeba.

Využití někdejšího areálu Vertexu, který leží v centru, je dalším velkým problémem našeho města. Město prostě nemůže převzít zodpovědnost za všechny chátrající budovy a hledat pro ně využití. Samozřejmě se snažíme najít s majitelem areálu cestu, jak tento rozsáhlý prostor využít, ale nejvíce limitujícími faktory jsou dopravní dostupnost Krumlova a neutěšený stav silnice I/53, což je nejlepší spojení Krumlova s dálnicí. Změna územního plánu by měla řešit rozšíření možností využití areálu. Každý z 21 zastupitelů se bude muset rozhodnout podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Nerad bych, aby areál postupně zchátral do podoby Lacrumu (areál přibližně o 300 m dále).

Až osm kamer má od podzimu dohlížet na dění v ulicích Moravského Krumlova. Je kriminalita ve městě velkým problémem?

Kamerový systém ve městě chceme instalovat především z důvodu zajištění větší bezpečnosti obyvatel a snížení možnosti pohybu různých kriminálních živlů. V Krumlově nepociťujeme zvýšenou kriminalitu, ale prevenci považuji v této oblasti za velmi důležitou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Kateřina Synková

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Šmejdi, fašouni, komanči, ruský chapadla! Slavný umělec se vložil do voleb. A opravdu se snaží

10:34 VIDEO Šmejdi, fašouni, komanči, ruský chapadla! Slavný umělec se vložil do voleb. A opravdu se snaží

Hudebník David Koller sdílí na své facebookové stránce odkaz na webovou platformu TridimOdpad.cz. „S…