Strany budoucí pražské koalice budou řešit kandidáta na náměstka

13.11.2014 6:17

Zástupci hnutí ANO, ČSSD a Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN) budou dnes v rámci koaličního jednání řešit zatím poslední neobsazené místo náměstka primátorky. Sociální demokraté rovněž chtějí na jednání ANO a Trojkoalice přinést koaliční smlouvu podepsanou zastupiteli za ČSSD. O koalici po říjnových volbách vyjednávají ve volbách vítězné hnutí ANO, Trojkoalice a ČSSD.

Strany budoucí pražské koalice budou řešit kandidáta na náměstka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova pražského magistrátu

Strany si již v uplynulých týdnech rozdělily kompetence jednotlivých radních včetně personálního obsazení, rozděleny mají i posty předsedů magistrátních výborů. Jedinou výjimkou je kontrolní výbor, jehož předseda bude z opozice. V jedenáctičlenné radě bude mít primátora a čtyři radní ANO, ČSSD a Trojkoalice pak po třech radních. Post náměstka za Trojkoalici budou vyjednávací týmy všech tří stran řešit na dnešním jednání.

Spor se vede o Matěje Stropnického

Právě kvůli obsazení posledního postu náměstka se uvnitř Trojkoalice rozhořel spor mezi Stranou zelených a STAN. Zelení totiž navrhli na post bývalého místostarostu Prahy 3 Matěje Stropnického. To se ale nelíbilo hnutí STAN, podle něj jsou Stropnického názory „příliš levicové". Hnutí STAN dokonce vyvolalo takzvané vnitrokoaliční dohadovací řízení.

Strany dokončily i znění koaliční smlouvy, kterou podepsali jako první zastupitelé sociální demokracie. Smlouva obsahuje mimo jiné rozdělení kompetencí, pravidla pro vyvolání dohadovacího řízení nebo popisuje způsob volby radních na ustavujícím jednání zastupitelstva.

Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice bude mít v pětašedesátičlenném zastupitelstvu nejtěsnější většinu 33 hlasů. Komunální volby v Praze vyhrálo ANO se ziskem 17 zastupitelů, těsně za ním s 16 křesly skončila TOP 09. Po osmi mandátech mají Trojkoalice, ODS a ČSSD. Piráti získali stejně jako KSČM čtyři křesla.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tři paneláky v Praze.“ Tyto Bartošovy výroky k migraci neznáte

14:14 „Tři paneláky v Praze.“ Tyto Bartošovy výroky k migraci neznáte

Názory Ivana Bartoše prošly za dobu, kdy byl předsedou Pirátské strany, určitým vývojem. Před nenávi…