Strašení Ruskem je zlé, jde o spojence! Zaznělo na přednášce politologa Krejčího

24.05.2012 12:17

Evropská unie nemá jednotnou zahraniční politiku, ale převládá v ní strach z Ruska. To obrací ruského medvěda na východ a můžeme na tom jen prodělat. Jde totiž o našeho přirozeného spojence. Bohužel v Česku existuje několik zahraničních politik, ale žádný národní zájem. Tohle všechno zaznělo v diskusi na včerejší přednášce politologa Oskara Krejčího.

Strašení Ruskem je zlé, jde o spojence! Zaznělo na přednášce politologa Krejčího
Foto: Radmila Zemanová-Kopecká
Popisek: Oskar Krejčí
reklama

„Evropské obavy z Ruska jsou sebevražedné. Strašení Ruskem je opravdu zlé. Vždyť Rusko potřebuje klid na řešení vnitřních problémů,“ sdělil politolog Oskar Krejčí na své přednášce Geopolitika Ruska a V. V. Putin v Bankovním institutu VŠ v pražských Stodůlkách. Ruská federace tam byla hodnocena jako přirozený přítel Česka.

Rusko tlumí vztahy s Evropou

Rusko se podle Krejčího vždy nacházelo v historických vlnách, které se pohybovaly mezi vzestupem a pádem. Nyní však hledá novou identitu. „Přestože je Rusko evropská mocnost a Putin je prozápadně zaměřený, zdá se, že tlumí vztahy s Evropskou unií a nahrazuje je spíše vřelejšími vztahy s některými jednotlivými státy, jako třeba s Německem. Putina lze nazvat defenzivním realistou, jehož smyslem je bezpečnost státu,“ doplnil Krejčí.

Podle něj výklady o expanzivní politice Ruska jsou zavádějící. Rusko má totiž miliardové rezervy a Evropa se potácí v dluzích, takže jde spíš o posílení ekonomické spolupráce. „Náš rusofóbní tlak na Rusko jej obrací na východ a proděláme na tom jen my,“ řekl také Krejčí v úvodní přednášce. Pak se strhla živá debata, v níž se například objevily obavy z rozšíření NATO o Gruzii, což Rusko znervózní, a z napětí v asijsko – pacifické oblasti.

Podle Bašty je Rusko spojenec

Největší slovo v debatě měli bývalí velvyslanci. „Hranice Ruska byly vždy definovány jeho silou či slabostí. Nechápu evropský přístup k Rusku, vždyť jde o našeho přirozeného spojence. Čína je pro nás dost v nedohlednu,“ prohlásil bývalý český velvyslanec na Ukrajině Jaroslav Bašta. Podle exministra obrany a bývalého velvyslance v Ruské federaci Miroslava Kostelky by se politika Ruska dala zhustit do hesla: Rozděl a využij.

„Rusko - české vztahy jsou minimálně posledních deset let pragmatické. Naši podnikatelé jsou tam přijímáni pozitivně, ale třeba na tamní privatizace nějaký tuzemský podnikatelský subjekt stěží dosáhne. V Rusku nikdy nebude demokracie západního typu, ale určitá forma demokracie tam bude,“ dodal Kostelka.

Evropa je neschopná

Spisovatel Milan Syruček, jehož poslední kniha se jmenuje Je třeba se bát Ruska?, si posteskl nad tím, že Česko má několik zahraničních politik, ale ani jeden národní zájem. Navíc vyslovil přání do budoucna, že v tuzemsku vypěstovaná rusofóbie může být časem překonána.

Zato bývalý první náměstek ministra obrany a velvyslanec v Indii i Japonsku a současný expert národních socialistů v oblasti národní bezpečnosti Jaromír Novotný mluvil na rovinu: „Ani Evropská unie nemá společnou zahraniční politiku. USA upouští od Evropy stejně jako Rusko a orientují se na Čínu, Indii či Japonsko. Evropa se stává nezajímavou součástí euroasijského kontinentu, protože je neschopná.“ Další debatéři zmínili, že v ruské politické elitě vládne pocit střízlivění z pokrytectví Západu, ale jmenovali i některé defekty Ruska jako tamní nacionalismus či chronické nedostatky ruské demokracie. Čeští vládnoucí politici prý vidí budoucnost čtyři roky dopředu, ruští zhruba patnáct let, kdežto čínští plánují na padesát let dopředu.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Rychetský

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Předseda ODS psal proti Moskvě. Neměl to dělat, neměl. Z reakcí vlastních fanoušků mrazí

11:14 Předseda ODS psal proti Moskvě. Neměl to dělat, neměl. Z reakcí vlastních fanoušků mrazí

Petr Fiala, stejně jako další čeští politici, se vymezil vůči chování Moskvy. Vyhoštění dvaceti česk…