Strážce nezávislosti žurnalistiky Šlerka se rozpovídal v DVTV o Kellnerovi a Nově

31.10.2019 16:49

Ředitel Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky Josef Šlerka se v rozhovoru pro DVTV.cz rozepsal o záměru PPF získat TV Nova. „Řeší se, jestli je Kellner hodný, nebo zlý kluk. Problém je ale v tom, že PPF získá nástroj, se kterým může efektivně ovlivňovat rozhodování státu v oblasti, ve které podniká,“ uvedl.

Strážce nezávislosti žurnalistiky Šlerka se rozpovídal v DVTV o Kellnerovi a Nově
Foto: facebook
Popisek: Josef Šlerka
reklama

Všechny velké investiční a finanční skupiny v Čechách už si pořídily podle Šlerky vlastní média. To je podle jeho slov znepokojivé. „A nikdo už se netají tím, že je má z nějakého důvodu v záloze,“ dodal Šlerka s tím, že ti největší boháči se drží v šachu. „Máte pocit, že něco z těch médií není atomový kufřík? Ti majitelé se tak chovají,“ podotkl. U PPF pak poukázal mimo jiné na telekomunikační oblast a na bankovnictví.

Obává se, že celá věc je strukturně špatně. „Jde o věc, na kterou je třeba hledat odpověď,“ míní Šlerka o tom, že je k diskusi, zda firmy, které mají vysoké objemy obchodů se státem, mohou vlastnit média. „Měla by začít širší jednání mezi vlastníky médií o tom, jak dát záruky nezávislosti redakcím,“ poznamenal, že bychom se skutečně měli začít bavit o tom, jak celou věc vylepšit.

Šlerka tak lobboval za vytvoření kodexu, nastavení kontraktů s novináři a také nastavení nezávislých kontrol médií. „Jsem odpůrce státních regulací. Myslím si, že by neměl přijít impulz ze strany státu, ale ze strany novinářů,“ míní dále Šlerka. Stejně tak by mohl podle něj přijít s návrhem i Petr Kellner.

Skupina PPF podepsala v minulých dnech s vlastníky skupiny CME dohodu o převzetí mediálních aktivit této korporace. K transakci se ještě musejí vyjádřit Evropská komise a národní regulátoři všech pěti zemí, ve kterých sídlí přebírané televize. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen na PL! Zeman naznačil, koho zvolit prezidentem, až skončí. A co metál pro Terezu Spencerovou? Také známe odpověď

16:03 Jen na PL! Zeman naznačil, koho zvolit prezidentem, až skončí. A co metál pro Terezu Spencerovou? Také známe odpověď

Z PROFILŮ Definitivní slovo ke kauze Peroutka, další komentář k situaci ve Spojených státech nebo ná…