Středoevropští ministři obrany jednali o budoucnosti Evropy, došlo na téma migrace i Balkán. Tady jsou slova Karly Šlechtové

28.03.2018 20:24

Bezpečnost střední Evropy je zárukou budoucnosti kontinentu, řekl dnes maďarský ministr obrany István Simicskó po jednání s rezortními kolegy ze zemí Středoevropské obranné spolupráce (CEDC) v Budapešti, kterého se za ČR zúčastnila ministryně Karla Šlechtová. Ministři obrany Česka, Maďarska, Slovenska, Polska, Slovinska, Chorvatska a Rakouska se podle maďarské tiskové agentury MTI shodli na nutnosti dalšího zlepšování obranných kapacit svých zemí s ohledem na účinnější ochranu vnějších hranic takzvaného schengenského prostoru volného pohybu. Za znepokojivou přitom označili bezpečnostní situaci na západním Balkánu.

Středoevropští ministři obrany jednali o budoucnosti Evropy, došlo na téma migrace i Balkán. Tady jsou slova Karly Šlechtové
Foto: www.karlaslechtova.cz
Popisek: Karla Šlechtová, ministryně obrany
reklama

Jedním z témat jednání byla spolupráce pod hlavičkou Severoatlantické aliance, přičemž pro českou stranu je aktuální především vyslání kontingentu do Pobaltí v rámci alianční předsunuté přítomnosti (EFP - Enhanced Forward Presence). Náčelník generálního štábu Josef Bečvář už loni v srpnu uvedl, že česká armáda vyšle v polovině roku 2018 na sever Evropy mechanizovanou rotu s kolovými obrněnými transportéry Pandur a minometnou četu.

„Je to jedna ze součástí kolektivní obrany NATO, která je pro nás velmi důležitá. I kvůli tomu se aktivně zasazuji za nutné posílení české přítomnosti v zahraničních operacích,“ uvedla Šlechtová podle dnešní tiskové zprávy svého ministerstva. S pořádajícím ministrem Simicskó, slovenským protějškem Peterem Gajdošem a náměstkem polského ministra obrany Tomaszem Szatkowskim se přitom shodla na potřebě jasně vymezit armádní témata v kompetenci NATO a EU, aby nedocházelo k překrývání.

Simicskó nabídl svým kolegům, aby se příští rok v Maďarsku uskutečnilo společné armádní cvičení zaměřené na ochranu hranic a zvládání migrace. Podobné cvičení se loni v září konalo v Rakousku. Rakouský ministr obrany Mario Kunasek v této souvislosti varoval, že migrační krize „ještě není zdaleka za námi“.

Šlechtová podle agentury MTI ocenila CEDC jako platformu, díky které „může náš hlas být slyšet“. Už po úterním zvláštním setkání s ministry obrany visegrádských států česká ministryně na twitteru napsala, že „společně má náš hlas vždy větší váhu, jak v rámci NATO, tak EU“.

„Dohodli jsme se, že na příštím setkání CEDC završíme přípravu na to, abychom se společně mohli ucházet o projekty PESCO (trvalá spolupráce v obraně v rámci EU),“ uvedla Šlechtová podle tiskové zprávy českého ministerstva obrany. Prioritou českých zástupců je projekt vojenské mobility, „u nějž panuje velká šance na úspěch“. Plán na zajištění snazšího přemísťování vojenské techniky napříč Evropou dnes představila Evropská komise.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Paní Jourová, a proč by vám lidé měli věřit? Odpověď komisařce na její „informační dietu“

17:36 Paní Jourová, a proč by vám lidé měli věřit? Odpověď komisařce na její „informační dietu“

Matematik a publicista Marian Kechlibar se rozepsal o rozhovoru eurokomisařky Věry Jourové pro Lidov…