Střet kvůli Rusku. Publicista kritizoval USA a Schwarzenberg šel do protiútoku

18.12.2014 22:44

Kdo to začal? To je podle publicisty Václava Žáka zásadní otázka, na kterou je dobré odpovědět ve chladnoucích vztazích mezi Západem a Ruskem. Sám má jasno v tom, kdo to začal. Byly to prý Spojené státy, když si začaly „hrát na světového policajta". Exministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) to ale viděl poněkud jinak. Došlo i na ceny ropy a nestabilitu ruských hranic.

Střet kvůli Rusku. Publicista kritizoval USA a Schwarzenberg šel do protiútoku
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin
reklama

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek dlouhé hodiny promlouval k národu Ruské federace. Jeho slova ve večerních Událostech, komentářích České televize komentovali předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, bývalý poslanec České národní rady Václav Žák, ekonom Lukáš Kovanda, americký analytik Erik Brattberg a novinářka Natalia Sudliankova z Pražského telegrafu.

Putin odmítl poslouchat světového policajta

Podle Žáka je to možné brát tak, že se Západ snaží Rusko oslabit, mimo jiné i tím, že se označil za vítěze studené války. „Rusko na to zpočátku reagovalo mírně. Když ještě v roce 2001 došlo k útoku na Dvojčata, tak Rusko nabídlo své základny a existovala široká šance na spojenectví, ale George Bush mladší se pak stavěl do role světového policajta, a to je něco, co by nemohl respektovat žádný velký politik," poznamenal hned v úvodu Žák. Byly to podle něj Spojené státy v roli aktéra, který rozbil světový bezpečnostní řád.

Schwarzenberg to ale viděl jinak, když připomněl, že se v průběhu historie rozpadaly různé koloniální říše. Ve dvacátém století se rozpadla i ta ruská. „Pro Rusy je to strašný zážitek, no samozřejmě," uznal bývalý ministr zahraničí, ale to je podle něj každý rozpad impéria.

Oba hosté se shodli na tom, že fungují i sankce vůči Rusku, Žák si ale zároveň položil otázku, čeho jimi vlastně chceme dosáhnout. Ve studiu ostatně také zaznělo, že americký prezident Barack Obama mluvil o kontraproduktivnosti sankcí, když oznamoval zásadní oteplení vztahů s Kubou. Podle Schwarzenberga ale sankce kontraproduktivní nejsou. Stačí prý, pokud se Rusko nebude vojensky angažovat u svých sousedů.

Putinova moc roste a klesá s cenami ropy

Svůj komentář přidal i ekonom Kovanda. Ruská ekonomika podle jeho názoru trpí nízkými cenami ropy, ale Putin by jí mohl pomoci, pokud by se choval vstřícněji vůči zahraničním politickým partnerům. Putinova moc je prý ale až příliš závislá na cenách ropy.

„Zdá se mi, že v počátku tisíciletí, když ceny ropy rostly, rostla i Putinova moc, a dnes, když přišly problémy, tak se zdá, že Putin oslabuje," mínil Kovanda.  A pokud by oslaboval příliš dlouho, mohly by se v Rusku začít ozývat i hlasy, že je třeba najít nového politického vůdce.

Zajímavý pohled přidal i Brattberg, když upozornil, že Putin často slovně napadá Západ a NATO, přitom hranice Ruska s Aliancí jsou ty nejstabilnější. Rusko má podle jeho názoru problémy jinde, např. v Čečensku - a mělo by se zabývat především těmito těžkostmi.

Utrpí i Česko

Natalia Sudliankova z Pražského telegrafu před kamerami České televize řekla, že končí období růstu pro ruskou střední třídu, ale nejen pro ni. Konec prosperity podle jejího názoru pocítí i česká střední třída. V Rusku by tomuto poklesu mohla padnout za oběť např. vláda, která není zdaleka tak populární jako Vladimir Putin. Může se stát, že poklesne i popularita Putina, ale neklesne prý tolik, aby to Putina dovedlo k úvahám o rezignaci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec oživil Vrbětice. Odškodné od Ruska?

14:46 Moravec oživil Vrbětice. Odškodné od Ruska?

O důvěryhodnosti a kompetentnosti českých tajných služeb, ale také o tom, zda se dnes obyvatelé Vrbě…