Stropnický má ruský vliv na dění na Ukrajině za evidentní

15. 4. 2014 11:28

Ruský vliv na dění na východní Ukrajině je evidentní, míní český ministr obrany Martin Stropnický. Vláda v Kyjevě a ukrajinské pořádkové síly mají podle něj v nynější situaci jen úzký manévrovací prostor a chovají se zdrženlivě.

Stropnický má ruský vliv na dění na Ukrajině za evidentní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr obrany Martin Stropnický
reklama

„Já to vůbec nebudu komentovat, to je tak evidentní, že bych to považoval za plýtvání slabikami," poznamenal o ruském podílu na ukrajinském dění Stropnický v Lucemburku před jednáním ministrů obrany EU. Reagoval na slova ruského prezidenta Vladimira Putina, který podle Kremlu v telefonickém rozhovoru s prezidentem USA Barackem Obamou uvedl, že podobné „spekulace jsou založeny na nepřesných informacích".

„Provokující" ruskou stranu Stropnický kritizoval s tím, že „celý svět se kouká na tuto smutnou, nebezpečnou frašku". Ministry EU dnes čeká oběd s generálním tajemníkem NATO Andresem Foghem Rasmussenem.

Nikdo neuvažuje o vojenské akci na Ukrajině

Ukrajina bude dnešnímu jednání unijních ministrů podle očekávání dominovat. Stropnický ale podotkl, že nikdo „ani teoreticky neuvažuje o nějaké vojenské akci na území Ukrajiny". Jedním z témat, které budou ministři probírat, je možnost vyslat do země civilní misi na podporu reforem policie a justice.

Skeptický byl Stropnický k ukrajinskému návrhu na vyslání mírových sil pod hlavičkou OSN. „Musela by to odsouhlasit Rada bezpečnosti OSN," řekl ministr a připomněl, že v tomto orgánu má Ruská federace právo veta.

Německá ministryně Ursula Von Der Leyen při příchodu na jednání zdůraznila, že Rusko by se mělo jednoznačně distancovat od dalších destabilizujících akcí na Ukrajině. Připomněla také další téma dnešní schůzky, kterým je Středoafrická republika. EU tam nedávno zahájila svoji misi, mající přispět ke zklidnění situace v zemi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozhovor o Trumpovi se na ČT vymkl: Host drtil chyby v otázkách. Moderátorka mu skákala do řeči a pak to rychle ukončila

19:43 Rozhovor o Trumpovi se na ČT vymkl: Host drtil chyby v otázkách. Moderátorka mu skákala do řeči a pak to rychle ukončila

V České televizi vystoupil k dění ve Spojených státech komentátor a publicista Jefim Fištejn. Kromě …