Stropnický řeší nebezpečné granáty. Selhala jich skoro třetina, zbrojovka to odmítá řešit

22.03.2014 10:43

Po příchodu na Ministerstvo obrany začal šéf resortu Martin Stropnický (ANO) „uklízet“. A při úklidu narazil i na granáty za 39 milionů korun, které měli čeští vojáci použít v Afghánistánu, ale teprve tam se ukázalo, že jsou nespolehlivé. Zprávu přináší sobotní Právo. S granáty je přitom nepřímo spojeno i navyšování rozpočtu na obranu.

Stropnický řeší nebezpečné granáty. Selhala jich skoro třetina, zbrojovka to odmítá řešit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Stropnický
reklama

Ministr Stropnický našel na ministerstvu zakázku na tři tisícovky útočných granátů, které ale mohly ohrozit i české vojáky. „Byly to útočné granáty vyrobené někde na Moravě, bylo s nimi počítáno do Afghánistánu, byly tam také převezeny, ale nefungovaly a mohly dokonce přímo ohrozit životy vojáků,“ uvedl ministr. Armáda ale granáty nereklamovala a dodnes za tuto zakázku nikdo nebyl potrestán. Obrátil se proto na vojenskou policii i na inspekci Ministerstva vnitra, aby případ prověřili.

Máme na to?

Na problémy s granáty přišli sami vojáci při zkouškách v Afghánistánu v roce 2010, kdy selhalo 12 ze 40 testovaných granátů. Ministerstvo sice jednu sérii reklamovalo, ale zbrojovka stížnost neuznala.

Dokud se nevyřeší podobné problémy, Stropnický nechce žádat o navýšení rozpočtu resortu obrany. Vládní poslanec Ivan Gabal (KDU-ČSL) ve sněmovně ale upozornil na to, že by bylo v souvislosti s krymskou krizí dobré navýšit rozpočet české armádě, a to až na 2 % HDP v roce 2017. Letošní rozpočet armády v konkrétních číslech představuje 42 miliard korun. Pokud by se naplnil „Gabalův plán“, navýšil by se rozpočet o dalších 35 miliard. Zatím se však nezdá, že se záměr naplní. Koaliční partneři k tomu nevidí dostatečný prostor.

Z ČSSD i z ANO zaznívají hlasy, že není čas na výraznější zbrojení, stačí naše zajištění v NATO, bylo by lepší zaměřit se např. na energetickou bezpečnost. Poněkud skeptický je k plánu i exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Ten by sice navýšení rozpočtu Ministerstva obrany uvítal, protože k tomu nabádá doba, ale zároveň by bylo třeba říci, na úkor čeho by česká armáda mohla dostat více peněz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč se tak křičí, aby vrchní velitel ozbrojených sil Zeman nedostal informace od BIS? Petr Žantovský má jasno

7:03 Proč se tak křičí, aby vrchní velitel ozbrojených sil Zeman nedostal informace od BIS? Petr Žantovský má jasno

TÝDEN V MÉDIÍCH Nejen letitý poslanec Marek Benda, ale i většina komentátorů, jak z novinářského, ta…