Studenti: Premiér by měl odsoudit chování Číny v Hongkongu

21. 11. 2019 19:47

Studenti vysokých škol vyzvali v dopise premiéra Andreje Babiše (ANO), aby odsoudil reakci Číny na protesty prodemokratického hnutí vysokoškolských studentů v Hongkongu. Podle signatářů dopisu, který má ČTK k dispozici, by měl český premiér prosazovat stejné hodnoty, o které nyní usilují obyvatelé Hongkongu a za které bojovali také čeští vysokoškoláci v letech 1939 a 1989. ČTK o dopisu informoval předseda Studentské komory Rady vysokých škol (SK RVŠ) Giancarlo Lamberti.

Studenti: Premiér by měl odsoudit chování Číny v Hongkongu
Foto: John Smith
Popisek: Realita dnešního Hong Kongu
reklama

Anketa

Chcete, aby prezident České republiky mohl navrhovat zákony?

86%
14%
hlasovalo: 15042 lidí
Hongkongem v současnosti zmítají rozsáhlé protivládní demonstrace, jež začaly v červnu protesty proti návrhu zákona, který by umožňoval vydávání lidí podezřelých z trestných činů do pevninské Číny. Demonstrace postupně přerostly v požadavky na obecnější demokratické reformy v bývalé britské kolonii, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu. Nepokoje si dosud vyžádaly nejméně dva mrtvé, přes 2000 zraněných a 3000 zatčených lidí. V uplynulých dnech čínská policie násilně zasáhla proti demonstrantům, kteří obsadili areál hongkongské polytechnické univerzity.

Zástupci českých vysokoškoláků vyzvali premiéra, aby se hongkongských studentů zastal. Poukázali na to, že Česko o víkendu oslavilo Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva, který má kořeny v české historii. Podle nich by i proto měl na podporu hongkongských demonstrantů zaznít hlas právě z Česka. Pod dopis se podepsali kromě studentů také zástupci Knihovny Václava Havla a společnosti Post Bellum.

Signatáři dopisu premiérovi zároveň připomněli, že se ve svém projevu v den svátku vyjádřil s úctou k hrdinství lidí, kteří byli i v těžkých dobách ochotni dát přednost boji za svobodu před svými osobními zájmy. „Pevně věříme, že odkaz 17. listopadu není pouze příležitostí ke vzpomínání, ale zejména příležitostí k vystoupení na obranu hodnot, které představuje,“ napsali.

Fotogalerie: - Realita Hong Kongu

Realita dnešního Hong Kongu
Realita dnešního Hong Kongu
Realita dnešního Hong Kongu
Realita dnešního Hong Kongu
Realita dnešního Hong Kongu
Realita dnešního Hong Kongu

Výzva vznikla ve spolupráci SK RVŠ s řadou dalších studentských reprezentací jako YouthSpeakUP a iniciativa Svobodný Listopad. Přidaly se k ní také například studentské kurie akademických senátů Univerzity Karlovy, Vysokého učení technického v Brně nebo Vysoké školy ekonomické v Praze. Další zájemci se mohou k výzvě připojit na webu svobodabezhranic.cz. Solidaritu s protestujícími studenty a pedagogy v Hongkongu vyjádřilo na webu rovněž vedení Filozofické fakulty UK a Akademického senátu FF UK.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Havlíček se neudržel: Když byl ministrem financí Kalousek, v čase krize řídil státní kasu tak, že se z toho stát vzpamatovával deset let

12:45 Havlíček se neudržel: Když byl ministrem financí Kalousek, v čase krize řídil státní kasu tak, že se z toho stát vzpamatovával deset let

Moderátorka Terezie Tománková přivítala v nedělní Partii televize Prima ministryni financí Alenu Sch…