Studenti se bouří proti státním maturitám. Píší dopis ministrovi

08.06.2011 13:13

První státní maturity máme zdárně za sebou. Anebo ne tak úplně zdárně? Studenti, kteří v letošním roce jako první maturitou od CERMATu prošli, s jejich úrovní spokojeni nejsou. Absolventka brněnského Gymnázia Matyáše Lercha sestavila dopis určený k rukám ministra školství Josefa Dobeše, který podepsalo přes tři tisíce studentů.

Studenti se bouří proti státním maturitám. Píší dopis ministrovi

Předmětem největší kritiky se staly testy, které by měly prověřit znalosti studentů v oblasti českého jazyka a literatury. Podle autorky dopisu Dany Večerkové by u testů mohli paradoxně uspět spíše studenti s průměrnými až povrchními znalostmi.

Otevřený dopis najdete zde

"V testu se objevila ukázka z knihy Bylo nás pět. Úkolem bylo zjistit, kdo v úryvku promlouvá. Správná odpověď byla účastník děje. Každý však ví, že se v této knize autor ztotožňoval s postavami, takže kdo znal víc, odpověděl špatně," uvedla Večerková pro iDnes.cz.

Podle studentů navíc hrozí, že kvůli státním maturitám bude klesat úroveň vzdělání odborných škol, které by mohly sklouznout k tomu, že místo přípravy na budoucí povolání budou jen připravovat studenty na zvládnutí státní maturity vytvořené podle osnov gymnázií.

Ministr se prý zviklat nenechá

Ministr školství Josef Dobeš pro server iDnes.cz řekl, že obsah dopisu zatím nezná. „Přečtu si ho, ale nezviklá mě to v pohledu na věc. Státní garance a kontrola v podobě státní maturity je nutná. Na druhou stranu jsem už avizoval několik kroků, jimiž hodláme podobu maturity i celý harmonogram napřesrok vyladit. Například se bude začínat písemkami," reagoval Dobeš.

"Doufáme, že se dopisem budou na ministerstvu zabývat a podniknou takové kroky, aby si další maturanti svých maturitních vysvědčení opět mohli vážit," uzavřel druhý z autorů dopisu Daniel Kurowski.

Související:

Školství má horečku. Státní maturity ji srazí, míní optimista Dobeš 

Strejček (ODS): Jsou státní maturity skutečným lékem? 

Klaus: Státní maturity jsou stavěním domu od střechy. Zamysleme se 

Odstartovala písemná část státních maturit 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jhe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dámě z ciziny kavárníci nadávají, že pozvala na výstavu Babiše. Ona na oplátku vytáhla hororový zážitek s Fajtem a Hermanem

19:41 Dámě z ciziny kavárníci nadávají, že pozvala na výstavu Babiše. Ona na oplátku vytáhla hororový zážitek s Fajtem a Hermanem

Publicista Jiří Peňas, který se na webu Echo24 věnuje kultuře, napsal pár řádek o odvolaném řediteli…