Štvanice na Zdeňka Bakalu. Komentátor Doležal varuje před tím, jak to může skončit

31.05.2016 21:30

Politolog Bohumil Doležal v komentáři pro server Svobodné fórum Pavla Šafra konstatoval, že miliardář Zdeněk Bakala čelí v posledních měsících mediální štvanici s politickým pozadím. Rozpoutal ji prezident Miloš Zeman a ujali se jí novináři Andreje Babiše. Jejich majiteli by to totiž mohlo politicky pomoci. Přidali se však i jiní žurnalisté, např. Lenka Zlámalová.

Štvanice na Zdeňka Bakalu. Komentátor Doležal varuje před tím, jak to může skončit
Foto: ČT
Popisek: Bohumil Doležal
reklama

Miliardář Zdeněk Bakala je tak trochu ve specifickém postavení, protože byl na rozdíl od jiných českých boháčů napojený na Václava Havla. A to mu v dnešní době neprospívá. Pak má ještě dva problémy: Zaprvé vlastní média, která nejsou poplatná jinému miliardáři, majiteli Agrofertu a ministru financí Andreji Babišovi (ČSSD). Zároveň Bakala představuje politickou munici proti současnému premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). Právě on zprivatizoval menšinový podíl OKD, a to je v dnešní době takřka politický granát.

„Zdeněk Bakala má tak trochu smůlu: představuje teď pro predátora zároveň problém i potenciální chutné sousto. (Pro pořádek je třeba ještě doplnit, že pan Bakala nebyl a není oligarcha v pravém slova smyslu, tj. koncentrát ekonomické, politické a mediální moci, neměl žádné vlastní politické ambice ani politickou linii),“ píše Doležal.

Celý komentář naleznete zde

Proto ani příliš nepřekvapí, že Babišovy Lidové noviny přinesly v sobotu text, který Zdeňka Bakalu ani trochu nešetřil. Noviny ministra financí poukázaly např. na to, že Bakala vlastní luxusní vilu na břehu Ženevského jezera ve Švýcarsku. Štvanici, o které Doležal mluví, však rozpoutal prezident Miloš Zeman, když napřed doporučil Bakalu zavřít a posléze doplnil, že by nebylo od věci zabavit finančníkovi majetek.

Paní Zlámalová, tohle se nedělá, oponuje politolog

Pod kotlem přitopili o komentátoři Zbyněk Petráček z Babišových novin a Lenka Zlámalová ze serveru Echo24.cz. Ti vyzývají Bakalu, aby se k celé věci postavil čelem „jako chlap“ a Zlámalová ho dokonce označuje za „tuneláře“.

„A dává návrh, jak s ním zamávat: kromě trestních žalob se nabízejí čistě obchodní tlaky, žaloba za porušení privatizačních smluv, obstavení jeho majetku (jmenovitě vydavatelství Economia) i obstavení zahraničních aktiv. Úkoluje finanční analytický útvar Babišova ministerstva financí i vládu ČR. Upozorňuje např., že „obstavovat se dá na předběžný soudní příkaz nikoli jen to, co přímo patří Zdeňku Bakalovi a jeho rodině, ale i všechen majetek, kde se dá doložit stopa jeho peněz“, a že je třeba z Bakaly „vytáhnout co nejvíce peněz, aby přistání OKD nemuseli platit daňoví poplatníci“. Paní Zlámalová, pro kristapána, cožpak nevíte, že tohle se nedělá?“ ptá se Doležal.

Nechce prý řešit otázku viny nebo neviny Zdeňka Bakaly. Tu by mohl rozřešit jen a pouze soud, pokud by byl Bakala vůbec obviněn. Doležal chce skutečně primárně varovat proti štvanici, která v Česku už běží.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tři nahé zadky... ODS podepsala spolupráci s lidovci a TOP 09 a zakladatel strany se neudržel

18:18 Tři nahé zadky... ODS podepsala spolupráci s lidovci a TOP 09 a zakladatel strany se neudržel

Publicista, stomatolog a někdejší poslanec Miroslav Macek se opět se svými příznivci podělil o glosy…