Štvavá rétorika, podněcování k nenávisti: Jaromír Štětina a další odsuzují Srba, kterého pustili z Haagu a on se tam odmítá vrátit

27.11.2014 15:29

Evropský parlament chystá na základě chorvatského návrhu rezoluci proti srbskému politikovi Vojislavu Šešeljovi, který je souzen za válečné zločiny v Haagu a byl před několika týdny podmínečně propuštěn z vězení ze zdravotních důvodů. Rezoluce ale také adresně kritizuje dnešní srbskou vládu za to, že na poslední veřejné výroky Šešelja dostatečně nereagovala. Rezoluce chce od haagského soudního tribunálu přezkoumat jeho rozhodnutí o propuštění. Podobnou rezoluci už přijal také chorvatský parlament.

Štvavá rétorika, podněcování k nenávisti: Jaromír Štětina a další odsuzují Srba, kterého pustili z Haagu a on se tam odmítá vrátit
Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezident Miloš Zeman na návštěvě Srbska

Celá záležitost potenciálně znovu otevírá Pandořinu skříňku staré chorvatsko-srbské rivality v kontextu současné srbské snahy o to balancovat svoji politiku mezi EU a svým tradičním spojencem Ruskem.

Vojislav Šešelj je významný politik krajně pravicové Srbské radikální strany, které měla v srbské politice vliv především v 90. letech. V letech 1998-2000 působil Šešelj jako vicepremiér srbské vlády. V posledních volbách v roce 2014 skončila jeho strana se svým krajně nacionalistickým a euroskeptickým programem s podporou 2,01 %. Šešejl se v roce 2003 dobrovolně vydal haagskému soudu a je vyšetřován za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti. Od roku 2013 trpí rakovinou tlustého střeva, což byl důvod, proč byl letos podmínečně propuštěn. Připravovaná rezoluce Evropského parlamentu uvádí některé Šešeljovy výroky z poslední doby a kritizuje srbské úřady za nečinnost, pozastavuje se také nad nestandardností jeho propuštění na svobodu a žádá opětovné prozkoumání věci. Rezoluce nemá ale žádnou právní platnost.

Text rezoluce v češtině ZDE.

Srbský premiér Aleksandar Vučić se ke kauze vyjádřil v úterý 25. listopadu. Od Šešeljových slov se jasně distancoval a také konstatoval, že Srbsko má zájem na stabilitě v regionu, chce nadále hrát roli stabilizačního faktoru a haagský tribunál neprojevil nejmenší zájem propuštění Šešelja se srbskou vládou konzultovat či s ní na to téma jakkoliv komunikovat. Podle jeho slov je nelogické, že by nyní měla srbská vláda nést odpovědnost za Šešeljovu veřejnou rétoriku po propuštění na svobodu.

Bez zajímavosti ale není, že sám premiér Vučić začal svoji politickou kariéru právě v Šešeljově politické straně a ještě v roce 2006 svého stranického šéfa do vězení veřejně podpořil. Dnes stojí v čele středopravé a proevropské Srbské pokrokové strany.

Srbský analytik Boško Jakčić řekl, že Šešelj je pro dnešní srbskou politiku naprosto efemérní, jde o někoho, kdo je na samém jejím okraji a je otázkou, jestli si rezoluci EP vzhledem k tomu vůbec zaslouží. Některé srbské komentáře hovoří v této souvislosti o „chorvatské hysterii“.

Rezoluce nemá ale podporu všech v Evropském parlamentu. Slovenský europoslanec Eduard Kukan je toho názoru, že kauze se přikládá větší význam, než ve skutečnosti má. Rozhodnutí nezávislého soudu zřízeného OSN je podle jeho slov nutné respektovat. Podobný názor má i bulharský europoslanec Angel Džambaki, který připomenul, že rezoluce je nepotřebná vzhledem k tomu, že se srbská vláda od Šešeljových výroků jasně distancovala. Opačného názoru jsou ale jejich kolegové z Chorvatska nebo Slovinska, jak informuje srbská veřejnoprávní televize a rozhlas na svých stránkách. Podle slovinského europoslance Ivo Vajgla je Šešelj „metaforou pro zločiny v bývalé Jugoslávii“ a jeho chorvatská kolegyně Ruža Tomašić kritizuje srbskou vládu za to, že příliš dlouho k Šešeljovým výrokům mlčela.

Také europoslanec za Českou republiku Jaromír Štětina dnes na svém Facebooku informoval, že rezoluci podpoří: „Podpořím dnes urgentní rezoluci navrženou mým chorvatským kolegou Plenkovićem, který upozorňuje na to, že srbský válečný zločinec Šešejl po propuštění z haagského vězení ze zdravotních důvodu pokračuje v Bělehradu protizákonně v nenávistné nacionalistické politice. Rezoluce upozorňuje na to, že Bělehrad proti tomu razantně nepostupuje.“

Sám Šešelj se dnes k připravované rezoluci Evropského a chorvatského parlamentu vyjádřil v tom smyslu, že je na ně „hrdý“. Na adresu svého možného návratu do Haagu znovu zopakoval, že se tam dobrovolně nevrátí a že má současná vláda možnost na něj vypsat zatykač a nechat ho zatknout. Kromě toho ostře kritizoval politiku současné vlády a vyzval premiéra Vučiće k televiznímu duelu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vss

Ing. Jan Zahradil byl položen dotaz

Proč končíte?

Politiků jako jste vy je naopak třeba v politice více. Jstei jeden z mála, co fakt hájí priority, které měla ODS od počátku. S příchodem nových politiků se toho dost mění. Už ani nehájí živnostníky.Nepřijde mi, žejste tak starý, abyste šel do důchodu. Co tak vlastně budete dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pozdrav“ novému řediteli ČT. Od Jakuba Železného, s rýpnutím do minulosti

16:09 „Pozdrav“ novému řediteli ČT. Od Jakuba Železného, s rýpnutím do minulosti

Moderátor veřejnoprávní televize Jakub Železný pogratuloval na svém twitteru nově zvolenému řediteli…