Stýskalo se vám? Demonstrace jsou zpět. Tam, kde Minář trhal ústavu

26.05.2020 14:50

Opatření se rozvolňují, a už se chystají protesty. Tentokrát nikoliv spolku Milion chvilek pro demokracii, ale spolku Masaryk, nazvaná „Řekněme NE vlastizrádcům!“. S vlastizradou prý hraničí rozhodnutí některých politiků i úředníků. A tak se aktivisté sejdou u sochy a budou bránit hodnoty listopadu 1989.

Stýskalo se vám? Demonstrace jsou zpět. Tam, kde Minář trhal ústavu
Foto: Repro Facebook
Popisek: Protest za obranu demokracie spolku Masaryk

„Nechceme a nemůžeme dále nečinně přihlížet neustálému vzdalování naší země od ideálů listopadu. Aktivitám nejen některých politiků, ale i subalterních úředníků, z nichž některé hraničí s vlastizradou, nejsou-li již za tou hranicí,“ tvrdí spolek Masaryk a chystá demonstraci nazvanou „Řekněme NE vlastizrádcům!“.

Anketa

Podporujete návrh, aby se v českých obchodech povinně prodávalo až 85 % českých potravin?

91%
9%
hlasovalo: 11196 lidí

Zmíněná demonstrace má proběhnout přesně za týden, tedy 2. června, a to na pražském Hradčanském náměstí. Pro spolek to nebude první sraz na tomto místě, vloni na něm proběhla dvě shromáždění na podporu návrhu Senátu na ústavní žalobu na prezidenta. Na ty spolek navazuje.

„Tuto demonstraci pořádá výhradně iniciativa Masaryk (Ray Baseley, Fedor Bruoth, Tom Rimpel) bez spolupráce s jakoukoliv jinou skupinou či politickou stranou. Vítáni jsou všichni, kdo sdílejí hodnoty T. G. Masaryka a listopadu 1989,“ dodává iniciativa na podporu hodnot demokracie, za kterou se spolek označuje.

Zatím odhalil dva řečníky. Martina Vadase, režiséra, dokumentaristu a pedagoga, který je angažovaný ve věci poznání nacistické a komunistické totalitní minulosti na území bývalého Československa, a Ivanu Mádrovou, občanskou aktivistku, předsedkyni spolku Útulné Strašnice. Ta prý ušila velké množství roušek pro nemocnice a potřebné, dokonce i do Poslanecké sněmovny.

Za zmínku stojí i to, že demonstranti by měli mít roušky, i když už nejsou povinné. „Pokyny pro účastníky demonstrace. Je důležité, abychom všichni na toto dávali pozor. Ano, roušky se již podle zákona nosit nemusejí. Jako organizátor akce vás ale i tak žádáme, abyste je prosím měli a nosili kvůli ostatním, protože nás může být větší počet na malém prostoru i přes rozestupy dva metry,“ instruoval spolek účastníky.

Dodejme, že Hradčanské náměstí už má za sebou celou řádku protestů. Mimo jiné i ten od spolku Milion chvilek pro demokracii, při kterém Mikuláš Minář demonstrativně trhal listy z Ústavy České republiky. Tehdy se řešila krize okolo nejmenování Michala Šmardy ministrem kultury.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Duhová pošta, duhový balík. Vulgární výlevy na sítích, stěžoval si generální ředitel Veselovskému. Ale neuhne

10:23 Duhová pošta, duhový balík. Vulgární výlevy na sítích, stěžoval si generální ředitel Veselovskému. Ale neuhne

Generální ředitel České pošty Roman Knap dal jasně najevo, že plně stojí za kampaní, kterou státní p…