Summit EU podle Tuska podpořil vznik fondu strategických investic

18.12.2014 21:58 | Zprávy
autor: čtk, mp

Premiéři a prezidenti zemí Evropské unie dnes na summitu v Bruselu vyzvali k co nejrychlejšímu vzniku Evropského fondu strategických investic (EFSI). Po první části jednání vrcholné schůzky to v nahraném vystoupení oznámil nový předseda Evropské rady Donald Tusk. Evropská komise chce konkrétní podobu návrhu představit už v lednu, prostřednictvím EFSI by v příštích třech letech mělo do evropské ekonomiky přitéci až 315 miliard eur (8,7 bilionu korun).

Summit EU podle Tuska podpořil vznik fondu strategických investic
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Lídři zemí EU také podle Tuska připomněli potřebu strukturálních reforem a snah o rozumné hospodaření s veřejnými prostředky. „Tato trojice společně tvoří naši strategii ke zrychlení ekonomické obnovy," prohlásil někdejší polský premiér, pro kterého je nynější summit ve funkci „unijního prezidenta" prvním.

Česká republika vznik fondu podporuje

Fond EFSI je součástí plánu komise Jeana-Clauda Junckera, který má investicemi podpořit nynější jen velmi pomalý ekonomický růst Unie. Ve fondu mají být především peníze z evropského rozpočtu a Evropské investiční banky (EIB), celkem 21 miliard eur (579 miliard Kč).

Záruky fondu by měly pomoci vytvořit „pákový efekt", který do roku 2017 přitáhne podle komise oněch až 315 miliard eur investic. Pracovní skupina už také vypracovala soupis přibližně 2000 projektů s „evropskou přidanou hodnotou" v oblastech jako dopravní či energetická infrastruktura, věda a výzkum a podobně, které by na tyto peníze mohly mít šanci.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Neměl snad pravdu?

Pane poslanče, můžete mi sdělit, v čem neměl pan Okamura ve svém projevu pravdu? To chceme stále zavírat oči před realitou? Michal Prášek

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Centrum pro špatné názory” stále žije na vnitru. Toto ho čeká

4:46 „Centrum pro špatné názory” stále žije na vnitru. Toto ho čeká

Na Ministerstvu vnitra od roku 2017 funguje Centrum proti hybridním hrozbám – útvar, který měl chrán…