Summit Trumpa a Putina odstartovala krátká tiskovka. A hned se mluvilo i o jaderných zbraních

16.07.2018 15:39

V Helsinkách se setkali 45. prezident USA Donald Trump a jeho ruský protějšek Vladimir Putin. Česká televize přinesla informace o tom, co se kolem jednání těchto dvou státníků děje. Trump mimo jiné sdělil Putinovi, že s ním chce diskutovat o jejich společném příteli – o Číně. Ujistil ho také, že chce s Ruskem vycházet.

Summit Trumpa a Putina odstartovala krátká tiskovka. A hned se mluvilo i o jaderných zbraních
Foto: Facebook D. Trump
Popisek: Donald Trump

Než se Donald Trump a Vladimir Putin odebrali k jednáním za zavřenými dveřmi, předstoupili před novináře. Putin prohlásil, že je mu ctí sejít se s Putinem ve finském hlavním městě, a ocenil, že Rusko a USA stále udržují kontakty. „Nastal čas, abychom si podstatně popovídali o různých bolavých bodech. Ve světě je jich dost a je třeba jim věnovat pozornost,“ zdůraznil Putin.

Trump Putinovi oplatil stejnou mincí. Na úvod ocenil práci, kterou Rusové odvedli při pořádání světového fotbalového šampionátu. „Nejdůležitější ale je, že máme spoustu věcí, o kterých musíme společně diskutovat, společně přemýšlet. Můžeme diskutovat o obchodu, o vojenství, o jaderné energetice, o raketovém programu a tako o Číně – o našem společném příteli,“ zaznělo z úst Donalda Trumpa.

Dotkl se také americko-ruských vztahů, ve kterých to v posledních letech skřípe. „Myslím, že je dobré vycházet dobře s Ruskem,“ zdůraznil Trump. Už proto, že Rusko a Spojené státy drží většinu arzenálu jaderných zbraní. Podle Trumpa mají dohromady 90 procent všech jaderných zbraní na světě.


Screen: ČT24

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Po konci Lipovské zbývá ještě jeden terč, Duka. Šarapatka nabíjí kanón

17:28 Po konci Lipovské zbývá ještě jeden terč, Duka. Šarapatka nabíjí kanón

Někdejší člen Rady ČT Zdeněk Šarapatka zajásal nad koncem ekonomky Hany Lipovské v tomto tělese. Pos…