Superhrubá mzda? Šéfka TOP 09 má jasno: Už měla být dávno zrušena, pomůžeme

14.01.2020 21:47

Vládní koalice se dnes snaží dohodnout na tom, jak bude vypadat důchodová reforma, zda zrušit, či nezrušit superhrubou mzdu, či jestli nechat stravenky jako jedinou možnost příspěvků na obědy zaměstnancům. Ve kterých krocích s tímto vládě pomůže opozice a v čem bude určitě proti? Na to se ptal moderátor Daniel Takáč v pořadu Interview na ČT24 předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové, která promluvila i o budoucnosti Heleny Válkové (ANO).

Superhrubá mzda? Šéfka TOP 09 má jasno: Už měla být dávno zrušena, pomůžeme
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová

Body, o kterých dnes vláda jedná, jsou podle Pekarové Adamové kroky, které se měly řešit již dávno. „Co se týče zrušení superhrubé mzdy, tak nemohu nevzpomenout, že už měla být dávno zrušena,“ dodává předsedkyně TOP 09 s tím, že v této věci jsou ochotni vládě jistě pomoci. Řešení zrušení superhrubé mzdy však vláda nakonec odložila na jaro, kdy se bude debatovat o státním rozpočtu na příští rok. Podle političky ke zrušení superhrubé mzdy evidentně chybí ve vládě odvaha.

Anketa

Pokud se Jaromír Soukup rozejde se Zemanem, budete dále koukat na TV Barrandov?

41%
22%
hlasovalo: 10598 lidí

Zrušení superhrubé mzdy by podle jejích slov bylo výhodnější především pro zaměstnance, kteří by měli vyšší čisté výdělky. „Daň by se celkově snížila. Celý výpočet by se zjednodušil. Daň by byla na úrovni 19 procent,“ dodala.

Jak se pak nahradí výpadek 25 miliard, o kterém ČSSD říká, že v důsledku toho vznikne? Zajímal se Takáč. „Státní rozpočet za těchto vlád významně nabobtnává, a co se týče výdajové položky, tak roste rychleji než příjmová. Zejména se utrácí za státní zaměstnance. Tam oproti roku 2012 došlo do současného roku k navýšení o 100 miliard na výdajích,“ zmínila Pekarová Adamová, kde by se dalo ušetřit.

Je to podle ní způsobeno tím, že je stále více agend, které stát řeší, a potřebuje na ně úředníky, kteří provádějí různé kontroly. „Je celá řada agend, které by se daly osekat. Zrušili bychom třeba kontrolní hlášení. Včera jsem navštívila minipivovar v Plzni, kde mi říkali, že za jeden rok k nim přijde 55 různých kontrol,“ poukázala na nadbytečné kontroly. Celá řada agend by se podle ní dala nahradit v elektronické míře.

Další téma se týkalo stravenkového paušálu, tedy možnosti místo stravenek dát přimo peníze na ruku zaměstnancům. Podle předsedkyně je lepší zrušení stravenek obecně. „Je to lepší, než v této věci nedělat vůbec nic. V této věci jsme ministryni Schillerovou také schopni podpořit, byť bychom si představovali, že se dá zajít ještě dál,“ myslí si Pekarová Adamová. „Ten současný systém, kterým ti, kteří z toho nemají žádnou výhodu, podporují ty ostatní, nám přijde opravdu neférový,“ zdůraznila.

Na přetřes přišly důchody, další téma dnešního jednání vládní koalice. „Situace kolem důchodové reformy se nedá nazvat jinak než průšvih. Návrh tak, jak byl předložen Ministerstvem práce a sociálních věcí, není reforma. Je to levicový přístup toho, že nejdřív máme návrh a s představou, jak peníze rozdělujeme, a pak až máme v budoucnu řešit, kde na to ty peníze vezmeme,“ shrnula Pekarová Adamová.

„Když už ministryně Maláčová říká, kde na to vzít, tak říká, že zvýšíme daně. Ona neříká nic jiného, než že to musíme řešit ještě daňovou reformou, která by měla následovat. Nechává to až na příští volební období, za pět let to prý stačí. Což je zříkání se odpovědnosti a totální alibismus,“ kritizovala ministryni práce Pekarová Adamová.

Jako TOP 09 s tímto systémem prý nesouhlasí tedy zejména proto, že neřeší příjmy. O řešení důchodů mají zcela jinou představu. „Řešení je v té rovině, že by stát měl garantovat nějakou minimální výši,“ doplnila.

Komentář předsedkyně TOP 09 připojila i k vládní zmocněnkyni pro lidská práva Heleně Válkové, která nakonec nebude kandidovat na ombudsmanku. Podle Pekarové Adamové by však rozhodně měla skončit i ve vládní funkci. „Ona se vůbec neměla stát zmocněnkyní pro lidská práva! Měla by skončit. TOP 09 považuje za nepřípustné, aby tuto funkci zastávala. Z hlediska svého morálního kreditu to nemá vůbec dělat,“ myslí si politička.

„Ve chvíli, kdy Válková v minulém režimu, který lidská práva jednoznačně potlačoval, byla členkou strany, která se na tomto potlačování podílela... pro takovou oblast by tedy neměla být vůbec vybrána,“ zopakovala na závěr Pekarová Adamová.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Trest Jardovi Jágrovi za Babiše? Nové informace

22:55 Trest Jardovi Jágrovi za Babiše? Nové informace

Středočeská hejtmanka Petra Pecková se ohrazuje proti tvrzení časopisu Blesk, že kraj odstoupil od f…