Svědectví z Ukrajiny: Nejsi proti Rusku, tak umřeš

16.08.2016 16:12 | Zprávy

Práce novináře na Ukrajině nebyla nikdy bezpečná. Za pětadvacet let její historie jich přišlo o život více než padesát. A nyní jsou opět pod útokem a vlastní vláda je nijak nepodrží. Před necelým měsícem byl zavražděn ruský novinář a přítel Borise Němcova Pavel Šeremet. Dnes na ně útočí i vládu podporující veřejnost a na nacionalistické stránce Mírotvůrce byly uveřejněny osobní údaje více než 5 000 ukrajinských i zahraničních novinářů. Mnozí prý podezřívají ukrajinské tajné služby. Informuje Rádio Svobodná Evropa.

Svědectví z Ukrajiny: Nejsi proti Rusku, tak umřeš
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Jaromír Štětina

20. července přišel na ulicích Kyjeva o život novinář Pavel Šeremet. Zahynul ve vlastním autě, do kterého mu někdo nastražil výbušninu. Šeremet na Ukrajině podporoval reformy a snažil se odhalovat korupci. Jeho smrt však úřady nijak zvlášť nevyšetřovaly. Stejně jako útok na dalšího novináře, jenž utržil tři bodné rány, který se odehrál o den dříve.

Od roku 1991, kdy Ukrajina získala nezávislost po rozpadu Sovětského svazu, bylo zabito či zahynulo za podivných okolností více než padesát novinářů. Mnozi z nich se prostě znelíbili někomu mocnému. Nově se však objevuje nebezpečí ze strany samotné veřejnosti. Novináři čelí útokům hackerů, trollů a lidí, které RFE/RL nazývá „patriotickými novináři“. To jsou pracovníci médií, kteří skrze své platformy bezmezně podporují vládu a tvrdí, že za vším stojí Rusko.

Ukrajinská představitelka organizace Reportéři bez hranic (RSF) a ředitelka neziskové organizace Institut masových informací Oksana Romanyuková uvedla, že nejnověji na novináře útočí i běžní občané. Dvě třetiny všech útoků za rok 2016, celkem 71, přišly ze strany veřejnosti. „Lidé z této skupiny se značí tím, že vyjadřují bezvýhradnou podporu tomu, co vnímají jako ukrajinské zájmy, válku na východě Ukrajiny vidí černobíle, jako boj dobra se zlem, a vidí Ruskem řízené tajné spiknutí za všemi, kdo jsou i jen okrajově kritičtí k Ukrajině.

K největšímu nárůstu internetových útoků a trollingu novinářů došlo poté, co ukrajinský ministr informací Jurij Stec v únoru 2015 nechal vytvořit webové stránky „Internetové armády“, jejichž cílem je boj s ruskou propagandou. „Nyní nastal čas začít bojovat proti ruským vetřelcům na informační frontě,“ okomentoval jejich spuštění.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: spa

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Proč jste nepodpořil zákon, který měl zajistit lepší dostupnost léků a lékáren?

Přijde mi, že se tu opět staví byznys nad zájmy lidí, a v tomto případě i nad zdraví. Nebo co podle vás bylo na zákoně špatného? A proč se u nás pořád nahrává jen těm velkým hráčům? Podívejte se, co to způsobilo třeba v obchodech, ale další příklad jsou třeba operátoři. Proč tu pořád není další, kte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poslední šance pro levici. Kotrba o spojení SOCDEM a Stačilo!

15:10 Poslední šance pro levici. Kotrba o spojení SOCDEM a Stačilo!

Analytik Štěpán Kotrba hodnotí spojenectví SOCDEM s hnutím Stačilo! kladně a jako poslední šanci pro…