Svědectví z Ukrajiny: Nejsi proti Rusku, tak umřeš

16.08.2016 16:12 | Zprávy

Práce novináře na Ukrajině nebyla nikdy bezpečná. Za pětadvacet let její historie jich přišlo o život více než padesát. A nyní jsou opět pod útokem a vlastní vláda je nijak nepodrží. Před necelým měsícem byl zavražděn ruský novinář a přítel Borise Němcova Pavel Šeremet. Dnes na ně útočí i vládu podporující veřejnost a na nacionalistické stránce Mírotvůrce byly uveřejněny osobní údaje více než 5 000 ukrajinských i zahraničních novinářů. Mnozí prý podezřívají ukrajinské tajné služby. Informuje Rádio Svobodná Evropa.

Svědectví z Ukrajiny: Nejsi proti Rusku, tak umřeš
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Jaromír Štětina

20. července přišel na ulicích Kyjeva o život novinář Pavel Šeremet. Zahynul ve vlastním autě, do kterého mu někdo nastražil výbušninu. Šeremet na Ukrajině podporoval reformy a snažil se odhalovat korupci. Jeho smrt však úřady nijak zvlášť nevyšetřovaly. Stejně jako útok na dalšího novináře, jenž utržil tři bodné rány, který se odehrál o den dříve.

Od roku 1991, kdy Ukrajina získala nezávislost po rozpadu Sovětského svazu, bylo zabito či zahynulo za podivných okolností více než padesát novinářů. Mnozi z nich se prostě znelíbili někomu mocnému. Nově se však objevuje nebezpečí ze strany samotné veřejnosti. Novináři čelí útokům hackerů, trollů a lidí, které RFE/RL nazývá „patriotickými novináři“. To jsou pracovníci médií, kteří skrze své platformy bezmezně podporují vládu a tvrdí, že za vším stojí Rusko.

Ukrajinská představitelka organizace Reportéři bez hranic (RSF) a ředitelka neziskové organizace Institut masových informací Oksana Romanyuková uvedla, že nejnověji na novináře útočí i běžní občané. Dvě třetiny všech útoků za rok 2016, celkem 71, přišly ze strany veřejnosti. „Lidé z této skupiny se značí tím, že vyjadřují bezvýhradnou podporu tomu, co vnímají jako ukrajinské zájmy, válku na východě Ukrajiny vidí černobíle, jako boj dobra se zlem, a vidí Ruskem řízené tajné spiknutí za všemi, kdo jsou i jen okrajově kritičtí k Ukrajině.

K největšímu nárůstu internetových útoků a trollingu novinářů došlo poté, co ukrajinský ministr informací Jurij Stec v únoru 2015 nechal vytvořit webové stránky „Internetové armády“, jejichž cílem je boj s ruskou propagandou. „Nyní nastal čas začít bojovat proti ruským vetřelcům na informační frontě,“ okomentoval jejich spuštění.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: spa

Kde berete jistotu, že většina občanů ČR chce EURO?

Tvrdit, že jsme se k tomu zavázali při vstupu není argument, od té doby se toho přeci dost změnilo. A já třeba nevidím v přijetí žádný přínos pro obyčejné lidi, jako jsem třeba já. Můžete mi vysvětlit, co mi přinese? Zvýší se tím třeba má mzda nebo zlevní se ceny bydlení, potravin, služeb? Podle mě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senioři v energetické bídě. Stydí se říct si o pomoc. Hrůzný stav v Česku

17:46 Senioři v energetické bídě. Stydí se říct si o pomoc. Hrůzný stav v Česku

Senioři se ocitli v energetické nouzi, požádat o pomoc stát se však stydí. Problémem je také nedotaž…