Švédské volby: Je to celé divné. Lístky, občané za plentou, chování migrantů. Vážné informace

12.09.2018 9:15

Víkendové volby ve Švédsku skončily pro mnohé překvapivě. Zejména liberálně levicový mainstream přijal výsledky s úlevou. Na povrch vyplouvající podrobnosti o průběhu těchto voleb ale vzbuzují spíše zděšení.

Švédské volby: Je to celé divné. Lístky, občané za plentou, chování migrantů. Vážné informace
Foto: Vít Hassan
Popisek: V jihošvédském městě Malmö

Sociální demokraté, tradiční lídr výsledků, sice zaznamenali nejhorší výsledek za posledních sto let a „extrémně pravicoví“ Švédští demokraté stále rostou, nenaplnily se ovšem předvolební prognózy, podle kterých měli „xenofobové“ získat až čtvrtinu hlasů a sociální demokraté premiéra Löfvena klesnout ještě hlouběji, až někam k dvaceti procentům.

Anketa

Chcete, aby Česko dočasně přijalo 50 dětí ze Sýrie, jak navrhuje europoslankyně Šojdrová?

5%
95%
hlasovalo: 14273 lidí

V úlevě mediálního mainstreamu se zcela ztratily informace o průběhu voleb, které lze docela jistě označit za „podivné“ a do značné míry dávají za pravdu teoriím o zmanipulování demokracie.

Nejostřeji promluvil Michael Aastrup Jensen, volební pozorovatel z Dánska, který již takto sledoval volby v Rusku a v dalších východoevropských zemích. Ale to, co viděl o víkendu ve Švédsku, prý překonávalo vše a s evropskými volebními standardy to nemělo společného vůbec nic. Pozorovatel se chystá vše řešit v rámci Rady Evropy.

„Nic takového ani vzdáleně nepřipomíná evropské volební standardy, nebo cokoliv, co bychom dovolili ve východní Evropě,“ řekl pozorovatel dánskému deníku Berlingske Tidende, jednomu z nejstarších deníků v Evropě. Podle něj je ve Švédsku pojem „tajná volba“ spíše iluzí.

PŮVODNÍ ČLÁNEK V DÁNŠTINĚ

Volební lístky se vydávají až ve volební místnosti, každý je označený barevně vyvedeným logem kandidující strany a každá v jiné obálce. Každý v místnosti tedy viděl, koho volíte. Navíc za plentu nechodil člověk sám, ale běžně celé rodiny. To vše podle pozorovatele posílilo fenomén „klanového hlasování“.

Jensen působil jako pozorovatel ve městě Malmö. Před volebními místnostmi tam podle něj běžně stali aktivisté jednotlivých stran a dávali lidem příslušné volební lístky. Někteří aktivisté to navíc pojímali dost nátlakově.

Kromě dánského pozorovatele Jensena vydala svědectví i Kateřina Janouchová, česká spisovatelka žijící již řadu let ve Švédsku.

Ta v textu pro MF DNES informovala, že stížnosti na průběh voleb chodí i od švédských občanů. Velmi podivnými aktivitami v průběhu voleb prý vynikala zejména sociální demokracie premiéra Löfvena.

Jak připomněla Janouchová, největší zisky měla tato strana mezi imigranty ve vyloučených zónách. V obvodu Spanga/Tensta ve Stockholmu, který je typickou vyloučenou zónou, získala sociální demokracie 77 procent hlasů (celostátně nakonec 28 procent).

Takto famózních výsledků mezi imigranty dosáhla sociální demokracie různými metodami. Janouchová píše o rozšiřování dezinformací v arabštině a somálštině, tedy v domovských jazycích svého elektorátu, kterým mimo imigranty prakticky nikdo nerozumí. Rovněž mělo z jejich strany docházet k uplácení dětí a mladistvých a vrcholem mělo být cílené obcházení starších a postižených lidí.

Podivné věci se děly i po uzavření volebních místností. Během sčítání hlasů spadly webové stránky volebního úřadu, a to ve chvíli, kdy démonizovaní „extrémně pravicoví“ Švédští demokraté měli virtuální zisk 24 procent. Když stránky opět naskočily, měla tato strana už jen 17 procent a toto číslo se už do skončení sčítání nezměnilo.

Pozoruhodnou okolností bylo i to, že ačkoliv oficiální volební web na několik minut spadl, na obrazovce švédské veřejnoprávní televize i na webu deníku Expressen stále nabíhala nová čísla, aniž by někdo tušil, odkud se brala.

Situace po volbách znamená podle Janouchové jediné- konec soudržného Švédska, které se svou svorností tak rádo chlubilo. Volby dopadly tak, že ani levice premiéra Lövfena, ani umírněný středový blok Ulfa Kristerssona nemají bez Švédských demokratů většinu, oba přitom spolupráci s „nacionalisty“ odmítají“.

Janouchová se proto obává, že „švédští politici budou pokračovat ve svém nedemokratickém kursu“.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…