Švédský analytik před jednáním Trumpa s Putinem: Výsledek Ukrajinu a Evropu neuspokojí, válka může pokračovat

18.03.2025 20:09 | Monitoring

Švédský vojenský a politický analytik Mikael Valtersson ukazuje, jak jsou rozdané karty při jednání o příměří na Ukrajině. „Zelenskyj a Evropané chtějí, aby jednání byla pouze o třicetidenním příměří a ničem jiném.“ Zároveň u toho ale Valtersson poukazuje na to, že Trump s Putinem budou chtít uzavřít dohodu, která by měla vést k míru. Ukrajinci se bojí, že by Trump mohl Rusku dovolit získat Oděsu výměnou za mír. To analytik označil za přehnané. „Záporoží a Cherson by na stole ale být mohly,“ myslí si. Dnes probíhá klíčový hovor mezi Trumpem a Putinem.

Švédský analytik před jednáním Trumpa s Putinem: Výsledek Ukrajinu a Evropu neuspokojí, válka může pokračovat
Foto: YouTube/WFAA
Popisek: Donald Trump

Mikael Valtersson, bývalý švédský důstojník protivzdušné obrany, politik a současný vojenský analytik, poskytl podrobnou analýzu nadcházejícího jednání mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Toto jednání, které se uskutečnilo odpoledne, může výrazně ovlivnit další vývoj války na Ukrajině.

Valtersson uvádí, že „dnes pravděpodobně nedojde ani k míru, ani k příměří“, ale zároveň naznačuje, že „můžeme očekávat společný mírový návrh ze strany Ruska a USA“. Tento scénář však vyvolává obavy na ukrajinské a evropské straně. Podle Valterssona „Zelenskyj a Evropané chtějí, aby hovor byl pouze o třicetidenním příměří a ničem jiném“. Důvodem je strach, že „Putin dokáže Trumpa přesvědčit k širší mírové dohodě, kterou považují za nevýhodnou a pro Ukrajinu nepřijatelnou“.

Rusko se podle analytika snaží „vyhnout se tématu příměří a zaměřit se na větší geopolitické otázky“. Valtersson vysvětluje, že „Rusko chce buď dosáhnout svých požadavků, nebo prezentovat Ukrajinu jako stranu, která odmítá mír“. Oba scénáře jsou pro Moskvu výhodné, protože „pokud se Ukrajina stane tím, kdo odmítá mír, mohlo by to zcela ukončit vztahy mezi USA a Ukrajinou a vážně poškodit vztahy mezi USA a Evropou“.

Valtersson také poukazuje na napjaté vztahy mezi Trumpem a Zelenským, které kontrastují s „dobrou chemií mezi Trumpem a Putinem“. Podle něj „Ukrajina se snažila využít Trumpa proti Rusku, ale nepřátelství mezi Trumpem a Zelenským a dobré vztahy mezi Trumpem a Putinem tyto snahy ztěžují“. Analytik dodává, že „tato strategie by mohla fungovat na nižší úrovni, ale ne v případě, že se Trump osobně zapojí“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Marian Kučera

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Jak byste definovala dezinformace?

Jak a kdo by podle vás měl posuzovat, co je a co není pravda? A co když se pravda ukáže vlivem času, což se dost často stává? Víte já bych od ODS čekal, že budete bojovat spíš za svobodu slova a ne dělat pravý opak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dřív běžná cena, teď je to extrémní sleva. Vejce mimo akci 7,49 Kč za kus

19:30 Dřív běžná cena, teď je to extrémní sleva. Vejce mimo akci 7,49 Kč za kus

Co byla vloni před Velikonocemi běžná cena, je letos již označováno za extrémní slevu. Tak by se dal…