Švédští učitelé proti vládě: Neposílejte dětské uprchlíky zpátky domů

18. 10. 2016 12:25

Více než tři stovky švédských učitelů se postavily proti repatriační dohodě vlády uzavřené s Afghánistánem. Pedagogové tvrdí, že by vláda neměla afghánské žáky posílat zpět do jejich země. Naopak vyhazovači z Malmö s uprchlíky žádné slitování neměli.

Švédští učitelé proti vládě: Neposílejte dětské uprchlíky zpátky domů
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Kolem iráckého města Dahúk je nespočet uprchlických táborů
reklama

Výzva podepsaná stovkami pedagogů byla zveřejněna v deníku Svenska Dagbladet. Její autoři argumentují tím, že tvrdší přístup vlády k uprchlíkům podkopává práci učitelů a destabilizuje život dětí. „Žádáme Švédsko, aby nepokračovalo v deportacích dětí do Afghánistánu,“ apelují pedagogové ze všech koutů země. Ministr spravedlnosti Morgan Johansson přitom dvoustrannou repatriační dohodu nedávno označil za velký úspěch pro celou zemi.

Afghánistán se v rámci dohody zavázal k tomu, že zajistí vracejícím se občanům ochranu před obtěžováním a pronásledováním. Zatímco Švédsko bude financovat náklady na dopravu a každé vracející se rodině zaplatí v přepočtu 8000 dolarů, aby jí tak usnadnila jejich návrat. Afghánistán tedy souhlasil s přijetím navrátilců a prvních 838 z nich by mělo být deportováno v nejbližší době. Dohromady Švédsko eviduje 36 000 neúspěšných žadatelů o azyl z Afghánistánu.

Celý text v angličtině najdete ZDE.

Nezletilé osoby však mohou být ze země deportovány jen v případě, že jim rodinní příslušníci či zákonní zástupci mohou v Afghánistánu poskytnout přístřeší a další potřeby. „Před několika dny obdržel jeden z našich žáků příkaz k deportaci. Je mu nyní patnáct let a do tří let by se měl vrátit do Afghánistánu. Není to zdaleka ojedinělý případ. Jeho budoucnost nyní leží ve válkou zasažené zemi, v uprchlických táborech nebo na útěku.“

Citliví pedagogové se srdcem na dlani po vládě rezolutně požadují, aby veškeré deportace dětí do Afghánistánu ihned zastavila. „Bylo by ostudné deportovat v masivním měřítku děti a mládež do Afghánistánu. Vláda musí okamžitě veškeré své plány v této záležitosti zastavit. Co je to za vládu, která není schopna jim zajistit ochranu ve své vlastní zemi a dát jim naději pro budoucnost?“ tážou se v emotivním duchu švédští učitelé.

Ovšem ne ve všech společenských a profesních vrstvách se Švédové stavějí tak pozitivně. Deník Aftonbaldet informuje o facebookové skupině, kde se vyhazovači tří nejznámějších nočních klubů v Malmö chlubili tím, že dokážou zabránit vstupu černochů a muslimů. Na existenci xenofobní skupiny však byla upozorněna policie, která nyní celý incident vyšetřuje. Součástí skupiny byli i členové ochranky Securitas, která působí v nákupních centrech. „Členové ochranky by měli jednat v souladu s našimi hodnotami,“ pokáral je v médiích ředitel společnosti Joachim Källsholm.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šarapatka a Kühn vyvolávají konflikty a hrotí jednání, ne Lipovská. A Dvořák... Šéf Rady ČT prozradil úplně vše

19:40 Šarapatka a Kühn vyvolávají konflikty a hrotí jednání, ne Lipovská. A Dvořák... Šéf Rady ČT prozradil úplně vše

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl Pavel Matocha, předseda Rady ČT. Jak funguje …