Svět se ocitl na pokraji válečného konfliktu mezi Ruskem a Spojenými státy, napsal pro PL geopolitický analytik, toho času v Moskvě

11.04.2018 16:59

„Ještě na konci minulého týdne se zdálo, že se blýská na lepší časy. 3. a 4. dubna se v Ankaře setkali prezidenti Ruska, Turecka a Íránu, kteří se dohodli na vyřešení konfliktu v Sýrii. Vladimir Putin zahájil výstavbu nové jaderné elektrárny v Akuyo, bylo potvrzeno urychlené ukončení plynovodu „Turecký proud“, který obchází Ukrajinu po dně Černého moře. Diplomatický konflikt, který vznikl mezi USA a RF v důsledku údajného otrávení Sergeje Skripala a jeho dcery Julie, se vyčerpal,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz geopolitický analytik a právník Marek Kyncl, který dlouhodobě žije v Rusku.

Svět se ocitl na pokraji válečného konfliktu mezi Ruskem a Spojenými státy, napsal pro PL geopolitický analytik, toho času v Moskvě
Foto: Petr Michalů
Popisek: Děla před hlavním vchodem do Centrálního Muzea Velké vlastenecké války v Moskvě

„Britská ministerská předsedkyně Theresa Mayová a ministr zahraničí Boris Johnson sice nadále tvrdili, že Skripalovi byli otráveni bojovým nervově-paralytickým plynem Novičok, údajně pocházejícím z Ruska, počet věřících v tyto teorie však již začal povážlivě klesat. Nakonec se ukázalo, že nehledě na to, že v souladu s dřívějšími informacemi se mělo jednat o jeden z nejstrašnějších jedů všech dob, Julie a Sergej Skripalovi dosud žijí. Boris Johnson byl v přímém přenosu usvědčen ze lži ředitelem státní laboratoře v Porton Down, který popřel, že by Johnsonovi poskytl jakékoliv informace ohledně země původu látky, která údajně otrávila Skripalovi,“ popisuje Kyncl. 

Ukázalo se, že optimismus byl předčasný, protože se jednalo pouze o ticho před bouří

V noci 8. dubna byla publikována zpráva dosud neznámé organizace s názvem Syrsko-americká lékařská společnost (SAMS), podle které údajně syrská vládní vojska použila při bojích v předměstí Damašku – Douma jakýsi chemický otravný plyn, v důsledku kterého údajně zahynulo minimálně 49 osob. BBC operativně uvedlo, že podle svědectví osob přítomných na místě je obětí nejméně 70. Videomateriál krajně pochybné kvality a nulové důkazní hodnoty poskytla humanitární organizace Bílé přilby, která se již v minulosti angažovala v dokazování dřívějších chemických útoků v Sýrii. Za připomenutí stojí, že mnozí z údajných záchranářů této humanitární organizace byli zachyceni na jiných snímcích jako bojovníci zakázaných teroristických organizací bojujících na území Sýrie.
 
Kyncl dále popisuje, že v podstatě okamžitě byly tyto zprávy přijaty USA a jeho spojenci jako nevyvratitelný důkaz toho, že syrský prezident Bašár Asad opět použil zakázané bojové látky. Už v neděli spolu na téma Sýrie hovořili francouzský prezident Emmanuel Macron a americký prezident Donald Trump. Macron informoval Trumpa, že použití chemických zbraní je pro Francii nepřijatelné a v případě, pokud USA nezasáhnou, Francie zasáhne sama. Takový telefonát by se mohl zdát směšným v kontextu toho, že Sýrie se nachází v zájmové oblasti Ruska, které by takový zásah zřejmě nenechalo bez povšimnutí. Nicméně, v kontextu domácí politické situace v USA si byl Macron zřejmě jist, že v takovém případě by mu USA kryly záda. Nebylo by to ostatně poprvé. V případě napadení Libye v roce 2011, které přivedlo zemi do chaosu, v důsledku kterého zahynuly stovky tisíc lidí, to byl francouzský prezident Nikolay Sarkozy, jenž byl hlavním iniciátorem protilibyjské koalice. Jak vyšlo nedávno najevo, mohl být Sarkozy rovněž iniciátorem pozdější vraždy libyjského prezidenta Muammara Kaddáfího, který mu poskytoval prostředky na volební kampaň. Očekávání Macrona se naplnila i nyní. Již v pondělí se prezident Trump neobvykle ostře vyjádřil proti Sýrii, Rusku a osobně napadl prezidenta Putina, kterého v přeneseném smyslu slova obvinil ze spoluúčasti na syrských válečných zločinech a vyhrožoval, že v případě, pokud USA usoudí, že Rusko nese za chemické útoky vinu, „bude to mít pro Putina velmi závažné důsledky. Zaplatí za to,“ uvedl Trump.
 
„Mezitím se na místo údajného útoku chemickými plyny dostavili vyšetřovatelé Centra pro usmíření válčících stran a technický personál, který nenašel žádné stopy útoku. Oběti rovněž nejsou hlášeny ani v okolních nemocnicích,“ pokračuje Marek Kyncl pro ParlamentníListy.cz. 
 
Podle Kyncla v noci z neděle na pondělí napadly dvě izraelské stíhačky F-15 osmi raketami syrskou leteckou základnu T4. Většina raket byla zničena, způsobené škody byly nevelké. Všechny strany o tomto incidentu taktně mlčí. Dohady, proč Izrael napadl Sýrii, se různí, jedno je však jisté. Izrael je v tomto stejně jako i ve všech ostatních konfliktech pouze na jedné straně – své vlastní.
 
 
Následující den nazvaly ruské noviny „černým pondělkem“, neboť pod záminkou nové vlny sankcí vyhlášených administrativou USA v pátek 6. dubna akcie na moskevské burze zaznamenaly strmý pokles o 11,3 procenta a kurs rublu se snížil ze 72 na 78 rublů za euro.
 
Pondělní večer se nesl ve znamení mimořádných zasedání Rady bezpečnosti OSN. Představitel Ruska Vasilij Nebenzja připomněl vinu USA a jejich západních partnerů za destabilizaci Blízkého východu. Nebenzja rovněž připomněl zasedajícím většinu lží a zavádějících informací, které byly USA a jejich partnery zneužity k rozpoutání válečných konfliktů, v důsledku kterých je dnes celá oblast rozvrácena a zahynuly miliony lidí. „Všude, kam jste přišli, jste přinesli chaos, který tam po vás zůstal. V kalné vodě se pokoušíte lovit ryby. Chápete, do jak nebezpečného bodu jste přivedli svět?“ řekl Vasilij Nebenzja. Jménem Ruska zároveň vyzval, aby se vyšetřením údajného útoku zabývala Organizace pro zákaz chemických zbraní. „…ať představitelé OZCHZ neprodleně letí do Damašku. Tam jim syrská vláda a ruská armáda zabezpečí veškeré podmínky k tomu, aby se dostali na místo předpokládaného útoku a seznámili se tam se situací…“ prohlásil Nebenzja. Tato výzva zůstala bez odezvy. Zato představitelka USA Nikki Haleyová reagovala výpadem proti Rusku, které nazvala monstrem. „Dovolili jsme Rusku, aby se nevinní lidé stali rukojmími režimu Asada a zároveň, aby Rusko podervalo autoritu OSN. Rusko blokuje veškerou její činnost, uplatnilo právo veta na pět rezolucí na dané téma (použití chemických zbraní v Sýrii)“ uvedla Haleyová.  
 
V úterý ráno připlul ke břehům Sýrie americký torpédoborec Donald Cook a míří tam i torpédoborec USS Porter. Přitom velitel generálního štábu armády RF, generál Gerasimov již dříve uvedl, že v případě amerického útoku na ruská vojska v Sýrii bude Rusko reagovat zničením útočícího objektu, což by nepochybně znamenalo válečný konflikt.
 
Situace se vyvíjí výbušně i na Ukrajině a v Evropě. Do jednotného šiku proti Rusku se dnes rozhodlo zařadit Německo, které podle slov kancléřky Angely Merkelové plánuje pozastavit výstavbu plynovodu Severní Proud 2 „do doby, než bude vyjasněna role Ukrajiny na tranzitu plynu“ a svolat na květen setkání Ukrajiny, Anglie a Francie, tedy účastníků „Normandské čtyřky“, ovšem bez Ruska.
 
„Teprve budoucnost ukáže, jestli jsme nyní svědky počátku konce dějin lidstva, který by přímý střet RF a USA zcela jistě přinesl. O tom, že je situace extrémně nebezpečná, již dnes nepochybuje téměř nikdo,“ myslí si Kyncl.
 

Anketa

Koho byste vybrali do čela KSČM?

hlasovalo: 8328 lidí
Nebezpečná je samotná příčina konfliktu. Nikoho nezajímá útok na civilní oběti a údajných 70 mrtvých ve válce, kde už zahynuli miliony lidí. Nikoho nezajímají důkazy, protože pravdu si dnes na Západě vytvářejí tak, aby byla přizpůsobena účelu. Problém tkví v tom, že zaniká dosavadní hegemonie USA, která byla vytvořena po vítězství nad SSSR ve studené válce. Shodou okolností to bylo Rusko, které se jako první velmoc dostalo s USA do konfliktu, protože se jim „zaseklo v krku“. Stalo se to tak, že v roce 2014 se USA rozhodly k posílení vlivu na Ukrajině prostřednictvím státního převratu. V rámci této operace měly USA v plánu vyhostit ruskou armádu z námořní základny v Sevastopolu (Krym). Přitom přítomnost Rusů na Krymu byla jednou z podmínek nezávislosti Ukrajiny v roce 1993. Rusko na tuto inciativu zareagovalo rázně a Krym se stal součástí Ruské federace. Pro USA to znamenalo velmi ponižující prohru. O něco dříve, v roce 2013 se USA rozhodly prostřednictvím převratu svrhnout prezidenta Sýrie Bašára Asada, což se jim – částečně v důsledku vlastní váhavosti a později díky podpoře ze strany RF – nepodařilo. Pro Rusko je spojenectví se Sýrií důležité, protože díky Sýrii má zajištěnou vojenskou přítomnost ve Středozemním moři. Rusku rovněž přálo štěstí ve vztahu k Turecku, kde se USA nepodařilo státním převratem 15. července 2016 svrhnout prezidenta Erdogana. Stalo se tak pravděpodobně v důsledku zpravodajských informací, které Erdoganovi poskytla ruská strana. Od té doby se Rusko a Turecko začaly sbližovat a Turecko dnes v syrském konfliktu vystupuje v podstatě jako spojenec Ruska.
 
USA dnes ztrácejí hegemonii nad celou oblastí Blízkého východu, raketově narůstá moc Číny. Poslední vývoj ukazuje na to, že si USA hrají s myšlenkou rozbít strukturu OSN a připravit Rusko o právo veta v Radě bezpečnosti. To by mělo pro světové uspořádání zdrcující význam.
 
Není to poprvé, co se mezi Ruskem a USA vyostřily vztahy. Situace se však přece jen dnes liší. Nejedná se o souboj ideologií a dvou velmocí, kdy jedna respektuje druhou, jako tomu bylo za studené války. Dnes jsou to USA, které se cítí být nadřazeny, a Rusku byla přiřazena role rebela, který na pozici hegemona pověsil stín pochybnosti. USA si zvykly mluvit „ústy civilizovaného světa“, nicméně všichni cítí, že tato civilizovanost je pouze pozlátkem a pod nablýskaným povrchem to v našem civilizovaném světě rovněž pořádně zapáchá.
 
Geopolitický analytik Marek Kyncl hledá ve svých úvahách pro vzniklou situaci řešení. „USA potřebují Rusko dostat do podřízené role za každou cenu, protože v případě, pokud to Rusko ustojí, může se zhroutit celý pořádek dnešního světa, dominance USA a amerického dolaru jako světové měny. Důsledky mohou být nepředstavitelné. Ani Rusko však dnes nemá kam ustupovat, protože Vladimir Putin si je vědom, že prohra v libovolném z rozehraných konfliktů (Sýrie, Ukrajina) může znamenat konec stávajícího systému a nejspíš i rozpad státu. Toho si bylo, na podvědomé úrovni, vědomo i ruské obyvatelstvo při nedávných volbách, ve kterých Putin s  převahou 76 procent zvítězil. Vladimir Putin se otevřenému konfliktu vyhýbá podobně, jako se SSSR vyhýbal konfliktu s hitlerovským Německem do roku 1941. Nicméně není náhodné, že při svém posledním „Poselství o stavu země“ dne 1. března 2018 představil arzenál nových zbraní. Toto vystoupení bylo velmi pravděpodobně reakcí na úvahy o připravovaném vojenském útoku ze strany Západu, který je zřejmě plánován na letošní rok, a příprava na ofenzívu již začala. Prozatím má podobu narůstající ekonomické blokády. O dalším vývoji rozhodnou zřejmě následující dny,“ uzavírá Kyncl. 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Barbora Richterová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vládní lumpárna, vydírání cestovatelů. Předák cestovek Papež naplno popsal, jak probíhá komunikace s ministerstvem

20:01 Vládní lumpárna, vydírání cestovatelů. Předák cestovek Papež naplno popsal, jak probíhá komunikace s ministerstvem

Jednou je nebezpečný Tunis, podruhé Řecko. Lumpárna od Ministerstva zdravotnictví, rozčiluje se pro …