Světová města se zahalují ze solidarity do barev francouzské trikolóry

14. 11. 2015 9:36

Města na celém světě se snaží projevit solidaritu s Francií ochromenou pátečními teroristickými útoky. Mnohde se v noci objevily budovy nasvícené v barvách francouzské trikolóry, a do dálky tak dávaly najevo soucítění s Francouzi. Mezitím agentura AFP upřesnila počet obětí, který dosáhl 127. Zraněných je 180, z toho jich je 80 v intenzivní péči lékařů.

Světová města se zahalují ze solidarity do barev francouzské trikolóry
Foto: Hans Štembera
Popisek: Podepisování kondolenční knihy před francouzkou ambasádou v Praze. Lidé tak vzdali poctu nesmyslným obětem teroristických útoků ve Francii
reklama

New York osvítil modře, bíle a červeně nejvyšší budovu Spojených států One World Trade Center, která vznikla na místě někdejších „dvojčat“ Světového obchodního střediska, jež zničili teroristé při atentátech v roce 2001. V troskách tehdy zemřelo 2 752 lidí. Spirála vysoká 124 metrů na střeše One World Trade Center bude svítit do noci ve francouzských barvách i v následujících dnech.

Francouzskými barvami svítí i věž v Torontu

K podobnému kroku sáhla Opera v Sydney, do dálky svítí francouzskými barvami od pátečního večera věž v kanadském Calgary i televizní věž v Torontu. Za 120 obětí atentátů v Paříži se dnes budou v Sydney konat mše ve dvou katedrálách. Premiér Mike Baird také požádal, aby byla francouzská vlajka vyvěšena na mostě v přístavu.

Na radnici v San Francisku vyvěsili francouzskou vlajku a prosvítili celou budovu barvami francouzské trikolóry. Podobně byl osvícen třeba hotel Omni v Dallasu. Francouzské barvy se objevily i na tak vzdálených místech jako Mexiko.

Na pařížském náměstí Republiky začali lidé rozsvěcovat první svíčky na památku 120 obětí útoků.

Německo nabízí Francii protiteroristickou jednotku

Německo nabídlo Francii na pomoc mimo jiné svou protiteroristickou jednotku. Ministr vnitra Thomas de Maiziere prostřednictvím svého mluvčího uvedl, že nabídl svému francouzskému protějšku veškerou pomoc včetně speciální jednotky GSG9. Ta byla vytvořena po atentátech na mnichovské olympiádě v roce 1972.

Němečtí fotbalisté zůstali celou noc na stadionu

Fotbalisté Německa po přípravném zápase v Paříži, kterou otřásly teroristické útoky, zůstali přes noc na stadionu. Dnes odletěli, i když měli zůstat do neděle. Teroristé zaútočili v pátek večer i u Stade de France, kde se zápas konal. K incidentu se už vyjádřila i německá kancléřka Angela Merkelová. „Není to útok pouze na Francii, ale je to útok na nás na všechny,“ uvedla.

EuroDisney zůstal uzavřen

V oblasti Paříže se po celý víkend neuskuteční žádné sportovní soutěže, uvedla ITELE TV. Uzavřen bude i zábavní park EuroDisney.

Ministr financí Babiš umístil svou kondolenci na Twitter ve francouzštině, kterou velmi dobře ovládá a navíc má i ve Francii restauraci. „Jsem šokován tímto hrozným činem. Je to válka,“ uvedl.

Po atentátech v Paříži je třeba se sjednotit proti extremismu, uvedl podle AFP ruský premiér Medveděv.

Britský premiér David Cameron svolává krizové zasedání vlády.

Vídeňský starosta Michael Häupl kvůli útokům v Paříži zatím na neurčito odložil slavnostní zahájení adventních trhů před vídeňskou radnicí. Dnes večer se tam měl rozsvítit vánoční strom.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Koněv pryč: Ubohost? Foldyna „chytl rapla“. Ozvala se i známá europoslankyně

13:26 Koněv pryč: Ubohost? Foldyna „chytl rapla“. Ozvala se i známá europoslankyně

Socha maršála Koněva je pryč a poslanec Jaroslav Foldyna se zlobí. Přesun pomníku z veřejného prostr…