Svobodní jdou do eurovoleb s kritikou „evropských nesmyslů"

15.04.2014 11:00

Strana svobodných občanů chce kampaň do eurovoleb postavit na kritice rozhodnutí Evropské unie, která považuje za nesmysly. Největší unijní omyl je podle Svobodných společná měna euro, kterou odmítají. Staví se také proti nadbytečným regulacím a zásahům do volného trhu. Na tiskové konferenci v pražském Karlíně to dnes řekl místopředseda strany a druhý muž na evropské kandidátce Jiří Payne.

Svobodní jdou do eurovoleb s kritikou „evropských nesmyslů"
Foto: Hans Štembera
Popisek: Svobodní uspořádali sběr podpisů před finančním úřadem pod petici proti registračním pokladnám
reklama

„Chceme se zaměřit na kritiku negativních aspektů Evropské unie," uvedl Payne. Svobodní by podle něj chtěli, aby se pojem „euronesmysl" vžil jako speciální termín, který podle nich vystihuje zbytečné regulace v osmadvacítce.

Tradičně euroskeptická strana vytrvale odmítá společnou evropskou měnu. „Euro způsobilo ve všech zemích jen zdražování a problémy. Česká republika si musí vyjednat v EU výjimku, aby ho nemusela zavést," uvedl předseda strany Petr Mach.

Zakázaná snídaně

Celou prezentaci k zahájení kampaně pojali Svobodní jako „Zakázanou snídani". Krájené pečivo například naservírovali balené po jednotlivých kusech, jak podle nich požaduje Unie. Přinesli také pomazánkové máslo a tuzemský rum, který Unie zakazuje označovat jako rum, protože nepochází z cukrové třtiny. „To je rum, který se nesmí jmenovat rum," řekl Mach.

Předseda strany kritizoval i regulace zemědělství a energetiky. „Pokud musíme mít na velké většině zemědělských ploch buď řepku, nebo solární panely, tak to znamená, že pšenice nebo žito zabírá méně plochy," uvedl Mach. Podle něj takové regulace pak vedou ke zdražování zemědělských produktů.

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 23. a 24. května. Svobodní kandidují s volebním číslem 24. O místo 21 evropských poslanců za Česko se letos hlásí rekordní počet 857 kandidátů. Při minulých volbách do Evropského parlamentu před pěti lety soupeřilo 708 adeptů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Covid: Protilátky na celý život? Imunolog Šinkora a info, které může vše změnit

14:48 Covid: Protilátky na celý život? Imunolog Šinkora a info, které může vše změnit

O délce doby přetrvávání protilátek po prodělání nemoci covid-19 se v posledních měsících vedly dlou…