Svobodní jdou do eurovoleb s kritikou „evropských nesmyslů"

15.04.2014 11:00

Strana svobodných občanů chce kampaň do eurovoleb postavit na kritice rozhodnutí Evropské unie, která považuje za nesmysly. Největší unijní omyl je podle Svobodných společná měna euro, kterou odmítají. Staví se také proti nadbytečným regulacím a zásahům do volného trhu. Na tiskové konferenci v pražském Karlíně to dnes řekl místopředseda strany a druhý muž na evropské kandidátce Jiří Payne.

Svobodní jdou do eurovoleb s kritikou „evropských nesmyslů"
Foto: Hans Štembera
Popisek: Svobodní uspořádali sběr podpisů před finančním úřadem pod petici proti registračním pokladnám

„Chceme se zaměřit na kritiku negativních aspektů Evropské unie," uvedl Payne. Svobodní by podle něj chtěli, aby se pojem „euronesmysl" vžil jako speciální termín, který podle nich vystihuje zbytečné regulace v osmadvacítce.

Tradičně euroskeptická strana vytrvale odmítá společnou evropskou měnu. „Euro způsobilo ve všech zemích jen zdražování a problémy. Česká republika si musí vyjednat v EU výjimku, aby ho nemusela zavést," uvedl předseda strany Petr Mach.

Zakázaná snídaně

Celou prezentaci k zahájení kampaně pojali Svobodní jako „Zakázanou snídani". Krájené pečivo například naservírovali balené po jednotlivých kusech, jak podle nich požaduje Unie. Přinesli také pomazánkové máslo a tuzemský rum, který Unie zakazuje označovat jako rum, protože nepochází z cukrové třtiny. „To je rum, který se nesmí jmenovat rum," řekl Mach.

Předseda strany kritizoval i regulace zemědělství a energetiky. „Pokud musíme mít na velké většině zemědělských ploch buď řepku, nebo solární panely, tak to znamená, že pšenice nebo žito zabírá méně plochy," uvedl Mach. Podle něj takové regulace pak vedou ke zdražování zemědělských produktů.

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 23. a 24. května. Svobodní kandidují s volebním číslem 24. O místo 21 evropských poslanců za Česko se letos hlásí rekordní počet 857 kandidátů. Při minulých volbách do Evropského parlamentu před pěti lety soupeřilo 708 adeptů.

reklama

autor: dkr, čtk

Ing. Petr Bendl byl položen dotaz

Diskuze

Dobrý den, pane Bendle. Hned na začátku říkám, že podle mě nemají zemědělci k demonstracím důvod. Vždyť jejich zisky rostou, tak na co si stěžují? Ale proč vás oslovuji je kvůli vašemu komentáři. Tvrdíte, že protest pokus nelegitimních osob o destabilizaci. Proč myslíte, že by se o to někdo snažil? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zaorálek se neudržel ve studiu. Všichni zůstali jako opaření. Pikantní útok na Koláře juniora

15:13 Zaorálek se neudržel ve studiu. Všichni zůstali jako opaření. Pikantní útok na Koláře juniora

V druhé hodině Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News proti sobě zasedli poslanec Jan Bartošek (…