Švýcaři volili. Čeká se, že vyhraje pravice. Ta „populistická“, píší ve Francii

22.10.2023 19:07 | Zprávy

Švýcarský parlament se podle předpokladů posouvá doprava. Pravicová Švýcarská lidová strana je podle prvních odhadů hlavním vítězem nedělních švýcarských parlamentních voleb. Hlavním poraženým je levicová strana Zelených, informuje portál France 24.

Švýcaři volili. Čeká se, že vyhraje pravice. Ta „populistická“, píší ve Francii
Foto: pixabay.com
Popisek: Švýcarská vlajka

Po nedělním sčítání hlasů se zdá, že „pravicoví populisté“ zvítězí ve švýcarských parlamentních volbách, a to po kampani, kterou údajně podnítila rétorika zaměřená proti masové migraci a sliby boje proti „probuzenému šílenství“.

Volební místnosti se uzavřely v poledne (1.00 SEČ), protože naprostá většina švýcarských voličů odevzdala své hlasovací lístky během uplynulých čtyř týdnů poštou. „Už bylo pozdě poslat to poštou, ale vzhledem k tomu, že je to důležité, řekla jsem si, že přijdu i dnes,“ řekla agentuře AFP volička Melanie Salaminová ve volební místnosti v hlavním městě Bernu. „Je to naše šance a pak si nemůžeme stěžovat, nesmíme naříkat: ptají se nás na náš názor, a tak ho vyslovíme,“ dodala.

V bohaté evropské zemi s 8,8 milionu obyvatel se volilo všech 200 křesel v dolní komoře parlamentu Národní rady a všech 46 křesel v horní komoře Rady států. V případě dvousetčlenné Sněmovny reprezentantů, jejíž složení udává tón otázkám celkových zisků a ztrát, bude jasnější obrázek k dispozici až po zveřejnění druhých odhadů v 18 hodin.

V Radě států, která zastupuje kantony tvořící Švýcarsko, dominuje středopravicová strana Střed a pravicová strana FDP-Liberálové. Volby většinovým hlasováním zřídkakdy změní poměr hlasů v horní komoře parlamentu, uvedl server France 24.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Ve Francii rozdávají rozumy,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseSmrček , 22.10.2023 19:40:59
přítom nejsou schopni se poučit ze svých fatálních chyb. Švýcaři, jedna z nejvyspělejších civilizací nechtějí dopadnout jako ty progresivistické multikulturální politické slátaniny, které momentálně vládnou ve většině zemí EU. Chytrý se poučí z chyb, hlupák se nepoučí ani ze svých..

|  7 |  0

Další články z rubriky

„Zabili by ti tátu.“ Na střeše měl někdo být. Nebyl. Bývalý agent na Trumpa mladšího vypustil bombu

10:40 „Zabili by ti tátu.“ Na střeše měl někdo být. Nebyl. Bývalý agent na Trumpa mladšího vypustil bombu

Naštěstí neúspěšný atentát na republikánského prezidentského kandidáta dál hýbe Spojenými státy. FBI…