Švýcarský prokurátor: Mostecká uhelná je jedna z nejsložitějších kauz

08.05.2013 21:53

České úřady prý od loňska lépe spolupracují v souvislosti s kauzou Mostecké uhelné společnosti (MUS). Řekl to švýcarský generální prokurátor Michael Lauber. Proces začne v pondělí ve švýcarském městě Bellinzona. V rozhovoru švýcarského listu Le Temps, Lauber naznačil, že případ patří k nejsložitějším, jaké švýcarská prokuratura kdy řešila. Informuje o tom server E15.cz.

Švýcarský prokurátor: Mostecká uhelná je jedna z nejsložitějších kauz
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Těžba hnědého uhlí

Na otázku, zda je před zahájením procesu optimistou, Lauber uvedl, že od „podání obžaloby (v říjnu 2011) a dneškem se svět změnil“. „Po politických změnách v České republice začátkem roku 2012 cítíme skutečnou vůli v celé věci pokročit, na rozdíl od přístupu Prahy během vyšetřování. Tento nový vítr by mohl během procesu pomoci,“ řekl Lauber. List Le Temps uvedl, že naopak „do konce roku 2011 Česká republika dělala vše pro to, aby švýcarským vyšetřovatelům ztížila práci“.

Jak dále uvádí server E15.cz, švýcarská prokuratura obžalovala bývalé manažery MUS Antonína Koláčka, Oldřicha Klimeckého, dnes již zesnulého Luboše Měkotu, Petra Krause a Marka Čmejlu a Belgičana Jacquesa de Grooteho. V ČR byla šestice českých exmanažerů obžalována loni v červnu. Průtahy při vyšetřování kauzy MUS vedly k později staženým kárným žalobám na bývalého pražského vrchního státního zástupce Vlastimila Rampulu a další tři žalobce. Česko se chtělo dodatečně připojit k trestnímu řízení ve Švýcarsku, ale s odvoláním neuspěla.

Lauber: Chvíli jsme mysleli, že toho budeme muset nechat

Lauber podle serveru připustil, že vzhledem k tomu, že jde o české občany, české doly a peníze, které přes Švýcarsko jen prošly, tak se v rámci interních debat na švýcarské prokuratuře ozývaly hlasy zpochybňující, zda by Švýcarsko mělo celou věc vyšetřovat. „Někteří se domnívali, že bude nutné toho nechat. Vzhledem k situaci v Praze v roce 2011 byla taková otázka na místě, ale nakonec padlo rozhodnutí žalobu podat,“ sdělil generální prokurátor.

„Pokud proces vyhrajeme, ukážeme, že Švýcarsko přebírá odpovědnost na mezinárodní úrovni a že bojujeme proti nepravostem, k nimž došlo na našem území,“ řekl Lauber. Připomněl také, že švýcarské úřady zablokovaly na švýcarských účtech v souvislosti s vyšetřováním kolem 660 milionů švýcarských franků (13,9 miliardy korun).

Pakliže by obžaloba ve všech bodech prohrála, tak by to nebylo ideální, připustil Lauber, protože „ve hře jsou miliony a museli by je zaplatit Švýcaři“. Prokurátor zmiňoval náklady spojené s vyšetřováním a soudem.

Komplikované pozadí případu

V souvislosti s tím, zda je proces kolem MUS nejsložitějším případem v historii švýcarské generální prokuratury, Lauber po dlouhém váhání řekl, že nemá rád superlativy. „Ale složitost celého případu nelze podceňovat. Na každý pád to bude pro prokuraturu opravdu školní případ,“ dodal.

Na dotaz, zda nemohla být švýcarská justice v této záležitosti zneužita, prokurátor prohlásil, že „tady bylo velké riziko, které se při tomto druhu případů objevuje“. Připustil v této souvislosti, že „vyšetřování určitě začalo rychle“.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kup

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO  Zdeněk Svěrák vypráví, jak ho posiluje, když si přečte poctivý Respekt

20:07 VIDEO Zdeněk Svěrák vypráví, jak ho posiluje, když si přečte poctivý Respekt

Známý český herec Zdeněk Svěrák tentokrát nevyjadřoval podporu politickým kandidátům, nyní po volbác…